Slováci čakajú bohaté Vianoce, väčšina nakúpi už v novembri

Vianoce and nakupy
Foto: estivalsadvices.com

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Až 84 percent opýtaných Slovákov očakáva, že ich Vianoce budú tohto roku rovnako bohaté či dokonca bohatšie než vlani.

Skromnejšie si tohtoročné sviatky predstavuje 16 percent. Vyplýva to z prieskumu, ktorý medzi svojimi zákazníkmi urobil v októbri slovenský nákupný portál HEJ.sk.

O výsledkoch agentúru SITA informovala Jitka Součková z agentúry PRCOM. Na prieskume sa zúčastnilo 3900 zákazníkov HEJ.sk.

Najviac ľudí, 40 percent, plánuje utratiť za vianočné darčeky do dvesto eur, 14 percent viac než 400 eur. Nadpolovičná väčšina respondentov pritom bude kupovať darčeky pre dve až štyri osoby.

Väčšina ľudí chce nakupovať v decembri

Nákupná horúčka vypukne už tradične v polovici novembra, keď svoje vianočné nákupy plánuje 57 percent respondentov.

Až v decembri chce darčeky nakupovať 34 percent opýtaných a celých 17 percent plánuje s nákupom darčekov počkať až na povianočné výpredaje. V minulom roku síce zákazníci predpokladali podobné načasovanie, nakoniec však najviac nakupovali až v posledný predvianočný týždeň, píše sa v tlačovej správe.

Najväčšia skupina účastníkov prieskumu, 46 percent, plánuje nakupovať praktické darčeky, predovšetkým oblečenie, športové vybavenie a kozmetiku. Elektroniku chce kupovať 31 percent opýtaných. Približne pätina ľudí chce svojich blízkych obdarovať kultúrou či zážitkom a iba jedno percento stavia na jedlo a pitie.

Ľudia si želajú elektroniku

Zaujímavé je porovnanie s tým, čo by na druhej strane respondenti radi sami našli pod stromčekom. Takmer polovica by chcela elektroniku a len viac než štvrtina, 27 percent, oblečenie, veci na šport a kozmetiku.

Pri nákupe vianočných darčekov je pre Slovákov najdôležitejšia ich úžitková hodnota a praktickosť, až potom prekvapenie či prianie obdarovaného, najmenej cena. Najviac ľudí, 45 percent, chce za vianočné darčeky platiť platobnou kartou, o štyri percentá menej opýtaných volí hotovosť. Menej než jedno percento uvažuje o využití nákupu na splátky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom