Slováci môžu pomôcť Haiti cez UNICEF

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Haiti
Haiti Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Na Haiti sa tento rok valí jedna katastrofa za druhou, začiatkom roka krajinu spustošilo zemetrasenie, začiatkom novembra zase ostrov zasiahol hurikán Tomas a Detský fond UNICEF musel v nedeľu pre choleru vyhlásiť pohotovostný režim.

Epidémia zasiahla najmä deti do 15 rokov. Do nedele nahlásili už vyše 14 600 prípadov a 917 úmrtí. V piatok to pritom bolo 12 300 prípadov ochorenia a 796 úmrtí.

Zbierka Slovenského výboru UNICEF na pomoc deťom na Haiti je stále aktuálna, kto chce pomôcť, môže prispieť na číslo účtu 26297 26297/1100, variabilný symbol pre Haiti je 6110. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka UNICEF Slovensko Anna Beňová.

Pohotovostný režim zatiaľ potrvá najbližšie dva týždne. Dlhodobé programy bola organizácia nútená pozastaviť. UNICEF teraz pracuje najmä na zaistení pitnej vody, dodávkach purifikačných tabliet na vodu a dezinfekčných prípravkov, vzdelávaní o hygiene či umývaní rúk mydlom. Kancelárii DINEPA dodali 4,9 milióna tabliet na čistenie vody, ktoré rozdávajú v takzvaných vodných kioskoch. Na dezinfekciu potrubí v meste Port-au- Prince dodali 2,3 tony chlóru. Osem nemocníc a zdravotných centier v rôznych častiach mesta dostalo špeciálne balíky obsahujúce veľkokapacitné stany, chlór, orálnu rehydratačnú soľ so zinkom, dezinfekčné spreje a prenosné latríny. V blízkosti najväčšieho slumu Mesto slnka (Cité Soleil) zriadili poľnú nemocnicu v stanoch UNICEF s 300 lôžkami na pomoc chorým z tohto slumu.

UNICEF sa podieľa aj na trénovaní mobilných zdravotných tímov, na vzdelávaní o hygiene a na tréningoch učiteľov, aby boli schopní včas rozoznať ochorenie u detí. V spolupráci s rádiami a mobilnými operátormi rozširujú správy o význame a potrebe exkluzívneho dojčenia a do prevádzky uviedli krízové číslo ministerstva školstva a sociálnych vecí na zabezpečenie pomoci v školách a centrách starostlivosti o deti. Do dočasných kempov, škôl a viac ako polovice centier starostlivosti o deti dodali viac ako 65-tisíc mydiel a plagátov o tom, ako si správne umývať ruky.

Najviac alarmujúca je situácia na severe Haiti. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vypuknutie epidémie korešponduje s celkovou situáciou v krajine. Haiťania nemajú voči chorobe imunitu, majú veľké nedostatky v sociálnych službách, ako je chabá alebo žiadna sanitácia či povedomie o prevencii.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí odporúčalo občanom, aby zvážili cestu na Haiti „z dôvodu dlhodobo zložitej bezpečnostnej situácie, nefunkčnej základnej infraštruktúry a epidémie cholery, ktorá zasiahla najmä provinciu Artibonite – mestá St. Marc a Gonaives, ale už aj hlavné mesto Port-au-Prince„.

Zemetrasenie z 12. januára tohto roka zabilo 250-tisíc ľudí a viac než milión ich zanechalo bez strechy nad hlavou. Ďalšia pohroma – hurikán Tomas, ktorý 5. novembra priniesol silné zrážky a následné zosuvy pôdy – zabil najmenej 20 ľudí. Prírodný živel postihol okolo šesťtisíc rodín. Teraz si cholera vyžiadala už vyše 900 ďalších obetí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať