Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock
23. septembra 2015 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Slováci neplatia faktúry načas, sú pod európskym priemerom

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Platobná morálka v Európe sa zlepšila. Kým minulý rok bolo v západoeurópskych krajinách neskoro zaplatených alebo vôbec nezaplatených 24 percent faktúr, tento rok je to 20 percent. Štáty východnej Európy zaznamenali zlepšenie z 29 percent na 26 percent.

Vyplýva to z reprezentatívnej štúdie EOS “European Payment Practices”, zostavenej z odpovedí 2800 respondentov v trinástich európskych krajinách. Ako uvádza štúdia, Slovensko sa oproti minulému roku síce zlepšilo, no i tak skončilo pod európskym priemerom.

Znižujú sa termíny splatnosti faktúr

Faktúry platí načas 74 percent slovenských zákazníkov, v minulom roku to bolo 71 percent. Slováci sú tak v platení faktúr na úrovni Ruska a Grécka. Susedné krajiny Maďarsko a Poľsko zaznamenali podľa prieskumu 77- až 78-percentnú disciplinovanosť. Slovensko dosiahlo zlepšenie v podiele nevymožiteľných pohľadávok, ktorý oproti minulému roku klesol zo 6 percent na polovicu.

Západné krajiny ako Veľká Británia, Španielsko, Francúzsko, Rakúsko, Belgicko a Nemecko majú stále lepšiu platobnú disciplínu ako krajiny východnej Európy – Poľsko, Slovensko, Rusko, Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko a Grécko. Za rok 2015 má Západ 81-percentný podiel prijatých platieb v stanovenej lehote, východ len 75 percent

Ako ďalej vyplýva z prieskumu, v podnikovom segmente sa takisto znižujú termíny splatnosti faktúr. V celej Európe tento údaj klesol oproti minulému roku o štyri dni na 38 dní. Slovensko zaregistrovalo len miernu zmenu, z minuloročných 41 dní na súčasných 40. Najviac sa v tejto oblasti zlepšilo Španielsko, ktoré znížilo dobu splatnosti o 19 dní na dnešnú úroveň 45 dní.

Spolupráca s externými spoločnosťami

Pri manažmente pohľadávok v Európe prevláda podľa prieskumu trend spolupráce s externými spoločnosťami. Najväčší podiel spolupráce s odborníkmi na vymáhanie pohľadávok evidujú západné krajiny, v rozmedzí od 45 do 52 percent. Východ podstatne menej spolupracuje s externými firmami, jednou z výnimiek je Slovensko, ktoré dosiahlo prvenstvo s podielom 46 percent.

Spoločnosť EOS Grop, ktorá realizovala prieskum, sa venuje medzinárodnému poskytovaniu finančných služieb. Jej hlavnou činnosťou je správa a manažment pohľadávok v sektore bankovníctva, poisťovníctva, služieb, telekomunikácií a IT.

Odporúčané články

Najväčším spoločenským problémom pre Slovákov sú utečenci Slováci nechcú vládu jednej strany, najkonfliktnejší je Smer

Témy

Diskusia

TA3 Pan Figel, vsetci sa tu cudujeme, ze robite sv. Hranolovi celebrácie. Kedy zacnete hájit záujmy krestanov, a totiz velkú časť Desatora ??? H R U B Ý S T A V. Napríklad, NEPOKRADNES, NEOKLAMES, NEPOVIES KRIVEHO SLOVA.... Vy, aj KDH... tunel Váhostav faktúry zaplatia daňoví poplatnici
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...