Zamestnávatelia žiadajú stiahnuť novelu Zákonníka práce, majú viacero pripomienok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robotník, práca
Foto: ilustračné, SITA/Alena Hroncová

Zamestnanci v stavebníctve, ktorým ich zamestnávateľ nevyplatil mzdu, budú môcť od budúceho roka požadovať vyplatenie mzdy alebo jej časti aj od dodávateľa služby. Pôjde o stavebné práce, týkajúce sa konštrukcie, opráv, údržby, prestavby alebo demolácie budov. Vyplýva to z návrhu novely Zákonníka práce, ktorý vypracovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Eurosmernica z roku 2014

Asociácia priemyselných zväzov a dopravy a Republiková únia zamestnávateľov však s týmto návrhom zásadne nesúhlasia a žiadajú ho stiahnuť z legislatívneho procesu.

„Návrh vnímame ako nedomyslený a „od stola“. Predmetnú problematiku predkladateľ novely so Zväzom stavebných podnikateľov Slovenska ako reprezentatívnym združením stavebných podnikateľov na Slovensku ani len nekonzultoval,“ odkázala rezortu Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD).

Rezort práce podľa asociácie nevytvoril priestor zväzu stavebných podnikateľov a jeho sociálnemu partnerovi Integrovanému odborovému zväzu na prerokovanie uvedenej problematiky v rámci sociálneho dialógu. Upozorňuje na to, že ide o transpozíciu eurosmernice z roku 2014.

„Dnes po deviatich rokoch je situácia na stavebnom trhu Európskej únie výrazne zmenená, predovšetkým v dôsledku narastajúceho nedostatku ľudských zdrojov,“ tvrdí APZD.

Právo regresu dodávateľa služby

Zamestnanci sú dnes podľa asociácie najcennejším bohatstvom každej stavebnej firmy, preto zámerné nevyplatenie miezd nedáva zmysel.

„Ani odborári v súčasnosti tento problém už nevnímajú ako prioritný. Taktiež je v záujme dodávateľa stavby mať spoľahlivých, kvalitných a odborných subdodávateľov, pretože sú súčasťou úspešného podnikania,“ uviedla asociácia v zásadnej pripomienke.

Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) nespochybňuje povinnosť transpozície európskeho práva do národnej legislatívy, ale zásadne nesúhlasí s predloženým návrhom, ktorým je transpozícia navrhovaná.

„Nami uvádzané pripomienky treba vnímať ako argumentačné odôvodnenie neudržateľnosti predloženého návrhu novely,“ uviedla RÚZ. V novele Zákonníka práce zamestnávateľom chýba právo regresu dodávateľa služby voči zamestnávateľovi zamestnanca, ak vyplatí jeho zamestnancovi mzdu.

Výhrady Európskej komisie

Novela podľa RÚZ vychádza z predpokladu, že zodpovednosť dodávateľa služby za mzdu zamestnanca jeho subdodávateľa bude založená tým, že dodávateľ služby nezaplatil subdodávateľovi cenu vykonaného plnenia a subdodávateľovi tak chýbali finančné zdroje na vyplatenie mzdy.

„Novela opomína fakt, že splatnosť ceny plnenia subdodávateľa môže byť s dodávateľom služby dohodnutá tak, že z nej prirodzene nebude môcť financovať mesačne vyplácané mzdy svojim zamestnancom,“ upozorňuje zamestnávateľská únia.

Návrhom novely pracovného kódexu ministerstvo práce reaguje na výhrady Európskej komisie, ktorá upozornila na nesúlad slovenských právnych predpisov s príslušným článkom európskej smernice o vysielaní pracovníkov v rámci poskytovania služieb. Novelou Zákonníka práce sa tak má rozšíriť subdodávateľská zodpovednosť za nevyplatenie mzdy pri stavebných prácach.

Dodávateľ služby má zodpovedať na vyplatenie mzdy alebo jej časti najviac v sume minimálnej mzdy patriacej za každú hodinu práce, ktorou sa zamestnanec podieľal na kontrakte svojho zamestnávateľa. Túto mzdu poskytne dodávateľ v rozsahu tzv. „čistej“ mzdy a dodávateľ služby nebude zodpovedný za výkon zrážok zo mzdy zamestnanca. Zamestnávateľ bude naďalej zodpovedný za poskytnutie zostávajúcej časti mzdy a za výkon zrážok.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Asociácia priemyselných zväzov a dopravyEurópska komisia (EK)IOZ Integrovaný odborový zväzMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRRÚZ Republiková únia zamestnávateľovZSPS Zväz stavebných podnikateľov Slovenska