Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock.
20. mája 2018 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Slováci podľa prieskumu preferujú trhovú ekonomiku, socialistickú ekonomiku podporujú starší

BRATISLAVA 20. mája (WebNoviny.sk) – Hoci nostalgia Slovákov za životom v socializme pretrváva, ekonomický model z tých čias za najlepšie riešenie nepovažujú.

Podľa prieskumu agentúry Focus pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika z apríla tohto roka, totiž sedem z desiatich ľudí preferuje niektorú z foriem trhovej ekonomiky. Aj medzi nimi však prevažuje názor, že štát by mal do ekonomiky zasahovať a výrazne ju ovplyvňovať.

Ľuďom sa lepšie žilo pred rokom 1989

Na otázku, akej ekonomike by ľudia dali prednosť, označilo 38,6 % opýtaných sociálno-trhovú ekonomiku, kde štát do značnej miery ovplyvňuje hospodárstvo. Ekonomiku voľného trhu s minimálnymi zásahmi štátu si zvolilo 31,4 % respondentov a socialistickú ekonomiku, aká u nás bola pred rokom 1989, by presadzovalo 17,3 % opýtaných.

Vyše 40 % účastníkov prieskumu si pritom myslí, že ľuďom sa žilo lepšie pred rokom 1989, tretina má opačný názor a vyše 16 % sa domnieva, že sa žilo rovnako, ako sa žije dnes.

Voľný trh preferujú mladí

Socialistická ekonomika má nadštandardnú podporu medzi staršími ľuďmi. Volilo by ju vyše 35 % ľudí starších ako 65 rokov a takmer 26 % ľudí vo veku 55 až 64 rokov. Takisto ju preferuje 27 % ľudí so základným vzdelaním, vyše 34 % nekvalifikovaných manuálnych pracovníkov a takmer 34 % dôchodcov. Voľný trh zase preferujú mladí. Vo veku 15 až 24 rokov ju zvolilo až 45 % opýtaných, vo veku od 25 do 34 rokov vyše 42 %. Tento typ hospodárstva má tiež najvyššiu podporu vysokoškolsky vzdelaných ľudí s podielom 37,4 %, podnikateľov s 54,2 %, študentov s 48,9 % a tvorivých odborných pracovníkov s podielom 46 %.

Prieskum urobila agentúra Focus pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v apríli 2018 na vzorke 1 046 respondentov starších ako 15 rokov.

Odporúčané články

Sprísňovanie pravidiel čerpania pôžičiek Slovákov rozdeľuje Výsledky celoslovenského prieskumu sú alarmujúce, LGBT ľudia zažili diskrimináciu aj útok

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies