Slováci predpovedali budúcu vládu, smerákom vybrali partnera

Vládny Smer oslavuje, personálne zmeny nechystá
Zľava: Podpredseda strany Smer-SD Pavol Paška, predseda strany Robert Fico a podpredsedovia strany Robert Kaliňák a Peter Kažimír na TB po skončení slávnostného snemu strany Smer-SD pri príležitosti 15. výročia založenia strany. Nitra, 6. december 2014. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Súčasná vládna strana Smer-SD bude vo vláde aj po nasledujúcich parlamentných voľbách. Vyplýva to z prieskumu agentúry MVK v dňoch 3. až 10. marca na vzorke 1 106 respondentov, ktorá bola reprezentatívna pre dospelú populáciu SR z hľadiska pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, regiónov a veľkostných kategórií sídiel. Prieskum agentúra robila štandardizovaným rozhovorom prostredníctvom anketárskej siete.

Až 20,5 respondentov si myslí, že strana Smer-SD zostaví vládu sama

Podľa 20,5 percenta respondentov zostaví strana Smer-SD po budúcich voľbách vládu sama, 15,7 percenta respondentov si myslí, že Smer zostaví koalíciu s KDH, 4,9 percenta respondentov predpokladá koalíciu Smer-SD a SNS a 2,3 percenta si myslia, že Smer-SD bude vládnuť s OĽaNO.

Na otázku „Bez ohľadu na Vaše priania: ktorá koalícia po voľbách reálne vznikne, dohodnú sa na nej úspešné parlamentné strany?“ odpovedalo 14,9 percenta respondentov, že to bude Smer-SD a nejaká iná strana. Vznik širokej koalície bez Smeru predpokladá 7,6 percenta opýtaných, 10,2 percenta respondentov veria vo vznik nejakej inej koalície. To, aká vznikne po voľbách koalícia, je jedno 7,6 percenta respondentov a na otázku nevedelo odpovedať 16,2 percenta opýtaných.

Podľa 12 percent opýtaných by mala vládnuť koalícia bez Smeru

Agentúra MVK respondentom položila aj otázku „Ak by to záviselo len od Vás, ktorú koalíciu by ste vybrali, aby vládla v SR po voľbách?“ Podľa 12 percent opýtaných by mala vládnuť široká koalícia bez Smeru-SD. Podľa 11,3 percenta by mal Smer vládnuť sám a podľa 11,2 percenta by mal byť Smer v koalícii s KDH.

Vládu Smeru a SNS by podporilo 8,5 percenta respondentov a koalíciu Smeru a OĽaNO 3,5 percenta. Podľa 11,4 percenta opýtaných by mal ísť Smer do koalície s nejakou inou politickou stranou. Inú koalíciu by podporilo 21,1 percenta opýtaných. Na otázku odpovedalo 10,6 percenta respondentov, že im je to jedno a 10,4 percenta opýtaných nevedelo odpovedať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SDVláda SR