Slováci s Kazachmi aj o postup

Hanlon

KOLÍN 12. mája (WEBNOVINY) – Omladený slovenský tím zatiaľ na svetovom šampionáte v Nemecku prekvapuje svojimi výkonmi a mieri do osemfinálovej skupiny. Na definitívne potvrdenie postupu medzi najlepšiu dvanástku potrebujú vo štvrtok od 20.15 h na ľade Lanxess Areny v Kolíne s Kazachstanom získať minimálne bod, za istých okolností (ak Bielorusko nevyhrá nad Ruskom) im stačí aj neprehrať o dva góly.

Slovenský tím sa s Kazachstanom často nestretáva. V doterajšej histórii odohrali oba tímy iba sedem vzájomných zápasov. Naposledy pred štyrmi rokmi v lotyšskej Rige, výhra 6:0 dala vtedajšiemu mužstvu Františka Hossu možnosť vyhnúť sa bojom o záchranu. Duel spred štyroch rokov si zo súčasného tímu pamätajú brankár Rastislav Staňa, obranca Dominik Graňák a útočníci Milan Bartovič, Ivan Čiernik a Miroslav Zálešák. Jedným z úspešných strelcov bol v Rige aj Bartovič: „Bude to podobný súper ako Rusko či Bielorusko. Korčuliarsky sú to veľmi dobrí hráči, technickí. Musíme sa od začiatku dobre pohybovať, držať stredné pásmo a dobre napádať.“

Slovenský tím ukazuje zatiaľ na šampionáte nezlomnú vôľu. V oboch úvodných stretnutiach prehrával, ale dokázal sa vrátiť do duelu. Stopercentný výkon však nepredvádzal počas celých 60 minút. „S Rusmi sme mali výbornú poslednú dvadsaťminútovku, proti Bielorusku nám vyšli záverečné dve tretiny. Veríme, že proti Kazachom to bude výborné počas celého zápasu,“ poznamenal brankár Peter Budaj.

Slováci vstupujú do každého duelu s motívom zvíťaziť. Po triumfe nad Bieloruskom mysleli už na svojho najbližšieho súpera. „Každý zápas trvá 60 minút, rozhodnuté je až v závere. My ideme do každého duelu s cieľom uspieť. Chceme vyhrávať, určite však na to nestačí iba desať dobrých minút. Rovnako to bude aj s Kazachstanom,“ povedal tréner Glen Hanlon.

Kazachstan sa na svetovom šampionáte spolieha najmä na skúsených hráčov. V prvých dvoch stretnutiach výkonnostne nenadchol. Bielorusi sa proti nemu pomalšie rozbiehali, Rusi zasa hrali na polovičný plyn. Kazachovia majú vo svojich radoch skúsených hráčov, v tíme sú aj Alexander Koreškov, Vladimir Antipin, Vladimir Jeremejev, Konstantin Šafranov či Dmitrij Dudarev. Základ tímu je postavený na hráčoch z Barysu Astana, ktorých dopĺňajú ďalší hokejisti z ruskej KHL. Jedine veterán Šafranov odohral sezónu v nižšej zámorskej súťaži IHL.

Doterajšia bilancia vzájomných zápasov medzi hokejovými reprezentáciami Slovenska a Kazachstanu:

Slovensko – Kazachstan 7 zápasov: 5 víťazstiev – 1 remíza – 1 prehra, skóre 33:12

Slovensko – Kazachstan 0:0 (MS C-kategórie, Spišská Nová Ves, 21.3.1994)

Slovensko – Kazachstan 3:4 (ZOH, Nagano, 10.2.1998)

Slovensko – Kazachstan 8:4 (Zvolen, 26.4.1998)

Slovensko – Kazachstan 11:2 (Zvolen, 27.4.1998

Slovensko – Kazachstan 3:1 (MS, Viedeň – osemfinálová skupina, 9.5.2005)

Slovensko – Kazachstan 2:1 (ZOH, Turín, 19.2.2006)

Slovensko – Kazachstan 6:0 (MS, Riga, 8.5.2006)