Slováci sa podľa Ivana Gašparoviča cítia odtrhnutí od EÚ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gašparovič
Foto: SITA

BRATISLAVA 9. mája (WEBNOVINY) – Hoci mnohí Slováci vnímajú naše členstvo v Európskej únii (EÚ) prevažne pozitívne, problémom sú ich nedostatočné vedomosti o fungovaní Únie a jej prínosov pre reálny život.

Povedal to prezident SR Ivan Gašparovič na dnešnom obnovenom Národnom konvente o EÚ, ktorý sa koná v Bratislave.

„Úniu chápu ako niečo, čo sa ich bezprostredne netýka. Je to krehká a pasívna občianska podpora,“ uviedol v príhovore.

Cieľom Konventu je preto podľa prezidenta prispieť k zmene tejto pasívnej podpory a znížiť pocit odtrhnutosti občanov od procesov, ktoré sa v EÚ dejú.

Problémom je nezrozumiteľná komunikácia

V prostredí nezodpovedného správania sa bankárov a politikov radoví občania podľa Gašparoviča strácajú dôveru voči národným aj európskym inštitúciám. „Predstavitelia bruselských inštitúcií, ale aj zástupcovia národných vlád stále nedokážu občanom EÚ komunikovať európske ciele a zámery ľudským a zrozumiteľným jazykom,“ upozornil prezident.

Bez toho, aby ľudia pochopili, čo sa v Únii deje, nebude pre európske ciele ani politická podpora. „A bez podpory občanov je európsky projekt z dlhodobého hľadiska ťažko udržateľný,“ poznamenal Gašparovič.

Bez názvu
Foto: SITA

Vnímanie EÚ sa mení

Prezident tiež poukázal na skutočnosť, že v súčasnosti sú všetci zaujatí konsolidáciou verejných financií, avšak ľudia zabúdajú na to, že EÚ je od počiatku budovaná ako mierový projekt.

„Čoraz menej vnímame EÚ ako záruku bezpečnosti na našom kontinente, a to nie je správne,“ konštatoval Gašparovič. Pokojný integračný vývoj v Európe ani takmer 70 rokov po druhej svetovej vojne podľa prezidenta vôbec nie je samozrejmosťou.

V Bratislave sa dnes za účasti najvyšších ústavných činiteľov koná úvodné zasadnutie obnoveného Národného konventu o Európskej únii.

Podujatie organizuje rezort diplomacie v spolupráci s Centrom pre európske záležitosti. Ministerstvo zahraničia chce vytvoriť priestor pre celospoločenskú diskusiu o EÚ a jej budúcnosti. Do diskusie by sa mali zapojiť predstavitelia parlamentu, politických strán, vlády, ale aj mimovládnych organizácií, samospráv, cirkví či záujmových združení a akademickej obce.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan Gašparovič
Firmy a inštitúcie EU Európska únia