Slováci sa v Dubline pobijú o Ukrajinu

Reprezentácia
Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Bratislava 2. septembra (WEBNOVINY) – Prvý z dvoch septembrových duelov slovenskej futbalovej reprezentácie možno výrazne naznačí reálnosť šancí zverencov Vladimíra Weissa st. postúpiť z kvalifikačnej B-skupiny priamo na budúcoročný kontinentálny šampionát do Poľska a na Ukrajinu, v piatok ich v Dubline vyzve Írsko.

Títo dvaja súperi doteraz „skrížili zbrane“ trikrát, v dvoch prípadoch sa zrodila remíza a raz vyhrali Ostrovania. Sumárne skóre je zatiaľ pre Slovákov mierne nepriaznivé 3:4.

Miernymi favoritmi zápasu sú domáci, ktorých však v prebiehajúcej eliminácii už na Aviva Stadium dokázalo zdolať Rusko (3:2), spolu s uvedenými mužstvami so ziskom 13 bodov priebežný líder „béčka“.

V predvečer úvodného výkopu piatkového duelu v B-skupine kvalifikácie o postup na futbalové ME 2012 medzi Írskom a Slovenskom je atmosféra v dublinských uliciach pokojná, ba až letargická.

Šance na štart Hamšíka sú 50:50

Nezasvätený návštevník by bez predošlého poučenia zrejme nezistil, že v piatok večer sa na miestnom Aviva Stadium uskutoční zápas, ktorý možno veľa napovie smerom k riešeniu postupovej tajničky na budúcoročný šampionát do Poľska a na Ukrajinu.

Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss st. na štvrtkovej tlačovej konferencii pred piatkovým dublinským zápasom proti domácemu Írsku v rámci B-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2012 do Poľska a na Ukrajinu oznámil, že Tomáš Hubočan a Marián Kello nebudú zo zdravotných dôvodov k dispozícii, šance Marka Hamšíka na štart sú 50-percentné.

Budúcnosť Írskeho trénera závisí aj od zápasu so Slovenskom

Na duel sa chystajú aj Slováci zo Severného Írska, ktorých v septembri 2009 potešili ich miláčikovia víťazstvom na pôde súpera 2:0 v úspešnej snahe postúpiť na MS 2010. Ako všetci pevne dúfajú, takýto scenár by sa mohol zopakovať aj v prebiehajúcej eliminácii. Pri príležitosti duelu distribuovala slovenská komunita okolo časopisu „Slovak in Ireland“ špeciálne vyrobené šály či čapice.

Írski Slováci dokonca pri príležitosti predmetného zápasu zložili špeciálnu hymnu. „V írskej zemi pracujeme, Slovákov tu žije dosť, 20-tisíc hlasov volá: “Watch out Irish“, dáme góla!“ – spieva sa v spomenutej skladbe. Okrem iného sú v nej spomenuté aj mená slovenských a írskych futbalistov. V Írsku žije okolo 20-tisíc rodákov spod Tatier.

Tréner írskej futbalovej reprezentácie Giovanni Trapattoni vie, že jeho budúcnosť závisí od výsledkov v dvoch najbližších zápasoch kvalifikácie na majstrovstvá Európy 2012 proti Slovensku a Rusku. Íri najskôr privítajú zverencov Vladimíra Weissa st. na Lansdowne Road v Dubline.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giovanni TrapattoniMarián KelloTomáš HubočanVladimír WeissVladimír Weiss st.
Firmy a inštitúcie Slovenská futbalová reprezentácia