Slováci si prilepšia, firmy zvýšia v budúcom roku mzdy

Peniaze, korupcia
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Firmy na Slovensku plánujú v budúcom roku zvyšovať základné mzdy o 3 %.

Vyplýva to zo štúdie Paywell, ktorú na tlačovej besede prezentoval Oldřich Vaňous, manažér pre poradenstvo a ľudské zdroje v spoločnosti PwC.

V tomto roku pôvodne firmy plánovali nárast základných miezd o 3,2 %, reálne zvýšenie však podľa štúdie Paywell dosiahlo 3,4 %.

Spoločnosť PwC v tohtoročnej štúdii spracovala údaje od 272 spoločností zo 17 sektorov. Do prieskumu nebola zahrnutá verejná správa, zdravotníctvo a vzdelávanie.

Najrýchlejšie rástli v tomto roku mzdy v sektore informačných a komunikačných technológií a logistike, najpomalšie v bankovníctve.

V budúcom roku by sa mali základné mzdy najvýraznejšie zvýšiť v obchode a distribúcii, a to o 4 %. Najmenší nárast základných miezd v budúcom roku čaká bankovníctvo, a to o 1,9 %.

Najvyššie platy poskytuje svojim zamestnancom farmácia. Garantovaná mzda v tomto sektore je v tomto roku o štvrtinu vyššia ako celoslovenský priemer. Nasleduje odvetvie informačných a komunikačných technológií, kde sú garantované mzdy 17 % nad priemerom na Slovensku. Najhoršie platí svojich zamestnancov strojárstvo a výroba. Garantovaná mzda v strojárstve je 18 % pod celoslovenským priemerom a vo výrobe o 12 % pod priemerom na Slovensku.

PayWell je nástroj na plánovanie odmeňovania a poskytuje aktuálny prehľad o situácii odmeňovania na slovenskom trhu vrátane informácií a trendov týkajúcich sa personálnej politiky a stratégie. Na Slovensku PayWell už 21 rokov realizuje oddelenie Poradenstva pre ľudské zdroje firmy PwC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom