Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peniaze, nehnuteľnosti
Foto: Fotobanka Pixmac
4. septembra 2014 Ekonomika od SITASITA Diskusia()

Slováci si v júli požičali od bánk takmer pol miliardy eur

BRATISLAVA 7. septembra (WEBNOVINY) – Banky poskytli v júli úvery na bývanie za 437,2 milióna eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 9,5 %, no v medzimesačnom porovnaní je to pokles o 12,4 %.

Júlový objem poskytnutých úverov na bývanie tak potvrdil očakávania spoločnosti Fincentrum o útlme v letnej sezóne, pričom podobný scenár sa dá podľa nich očakávať aj v prípade augustových výsledkov.

Letná úverová sezóna bola veľmi silná

No ako uviedla spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, tohtoročná letná sezóna sa ukázala v porovnaní s minulými rokmi ako veľmi silná. Poklesom úrokov a nárastom trhu refinančných úverov sa podľa nich postupne zlievajú silná a slabá sezóna úverov.

K rekordnému mesačnému objemu vo výške 507 mil. eur, ktorý úvery na bývanie dosiahli v máji tohto roka, by sa trh podľa Fincentra mal opäť vrátiť v najbližších mesiacoch.

„Na jeseň banky avizujú kampane, ktoré by mohli na trhu s bývaním priniesť ďalšie zaujímavé nárasty,“ povedal analytik spoločnosti Fincentrum Peter Világi.

Avšak OVB Allfinanz Slovensko si myslí, že ľudia už v lete nečakajú na jesenné akciové ponuky bánk, ale stále viac investujú do bývania priebežne celý rok. „Aj keď v absolútnych číslach ani jeden z letných mesiacov neprekonal tohtoročný májový rekord, objem nových úverov na nehnuteľnosti v lete výrazne narástol,“ povedal člen predstavenstva OVB Allfinanz Slovensko Robert Schmidt.

Úroky ešte poklesnú

Priemerná úroková sadzba poskytnutých úverov na bývanie sa v júli udržala podľa Fincentra na úrovni 3,2 %. No zo zmlúv, ktoré uzatvára sprostredkovateľská spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko, vyplynulo, že v priemere sa úroková sadzba nových aj refinančných úverov na bývanie pri prechode do inej banky pohybuje okolo 2,5 %.

„Štatistiku Národnej banky Slovenska čiastočne zvyšujú drahšie stavebné medziúvery,“ povedal Schmidt. Zároveň dodal, že očakáva ešte mierny pokles úrokov, aj keď miernejším tempom.

Odporúčané články

Hypoték pribúda, Slovákom ponúka úvery 18 bánk Úvery rástli ku koncu júna rýchlejšie než vklady

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...