Slováci ušetria na plyne, ceny klesnú o vyše päť percent

Plyn

BRATISLAVA 29. februára (WEBNOVINY) –

Za elektrinu by Slováci mali platiť menej

Obyvatelia Slovenska by mali ušetriť aj na elektrine. Cena elektrickej energie sa pre domácnosti ako aj podnikateľov zníži. Znížia sa poplatky za systémové služby, ktoré platí každý odberateľ elektrickej energie pre potreby zabezpečenia stability elektrizačnej sústavy. Tieto poplatky by mali klesnúť o 18 až 20 %. Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS, a.s.) už zaslala na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) podnet na prehodnotenie výšky systémového poplatku.

Celý článok si prečítajte TU.

Maximálne ceny zemného plynu pre domácnosti sa znížia v priemere o 5,24 %.

Ako uviedol na stredajšej tlačovej besede šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, hlavným dôvodom zníženia ceny plynu bol podpísaný dodatok k dlhodobej zmluve medzi Slovenským plynárenskom priemyslom, a.s. (SPP) a ruskou firmou Gazprom, na základe ktorého sa upravila nákupná cena plynu.

„Zníženie ceny plynu nastane po doručení rozhodnutia regulovanému subjektu. Je to otázka pár dní,“ dodal Holjenčík.

Domácnosti ušetria aj 70 eur

Domácnosti, ktoré používajú zemný plyn len na varenie (kategória D1), po tomto znížení ceny plynu podľa regulačného úradu ročne ušetria 2 eurá. Domácnostiam využívajúcim plyn aj na ohrev vody (kategória D2) sa znížia ročné náklady na kúpu plynu o 30 eur.

Domácnosti, ktoré zemným plynom aj kúria (kategória D3), po znížení ceny plynu podľa výpočtov regulačného úradu ročne ušetria 70 eur. „Rozhodnutie je konečným rozhodnutím a nie je možné sa voči nemu odvolať,“ konštatoval Holjenčík.

Plynári so znížením cien nesúhlasia

Regulačný úrad začal nové cenové konanie o cene plynu pre domácnosti koncom januára z vlastného podnetu. Dôvodom bol spomínaný podpísaný
Peniaze
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

dodatok k dlhodobej zmluve medzi SPP a ruskou firmou Gazprom. Cena plynu sa pre domácnosti naposledy zvýšila začiatkom tohto roka, a to v priemere o 5,53 %.

Plynári s krokmi regulátora nesúhlasia, nevidia žiadny dôvod na zníženie ceny plynu pre domácnosti. SPP tvrdí, že v tomto regulovanom segmente očakávajú kvôli dlhodobým rozhodnutiam regulačného úradu stratu. Ako uviedol v polovici februára v rozhovore pre agentúru SITA predseda predstavenstva SPP Jean-Jacques Ciazynski, za obdobie rokov 2008 až 2011 dosiahla táto strata úroveň 200 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef Holjenčík
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel