Slováci v Mníchove prehrali so Švajčiarmi

Ivan Baranka

MNÍCHOV 6. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia prehrala vo svojom úvodnom vystúpení na Nemeckom pohári v Mníchove so Švajčiarskom 2:3. Slováci, za ktorých skórovali Rudolf Huna a Marcel Hossa, vo vyrovnanom zápase neustále doťahovali švajčiarsky náskok. V 47. vzájomnom meraní síl zaznamenali Švajčiari 22. víťazstvo. Rudolf Huna dosiahol svoj premiérový gól v reprezentačnom drese. Premiéru v národnom tíme absolvoval v piatok Marek Zagrapan. V zápase sa nepríjemne zranil Gerber, ktorého tvrdo poslal na mantinel Milan Bartovič. Slovákov čakajú v Mníchove ešte dva zápasy, v sobotu nastúpia o 19.45 h proti Nemecku a v nedeľu 8. novembra turnaj zakončia o 17.00 h súbojom s USA.

Skóre stretnutia Švajčiarsko – Slovensko otvoril v 12. min Camichel. Vyrovnať mohli po samostatných nájazdoch Bartovič i Čiernik, ale podarilo sa to až v 19. minúte strelou pod hornú žŕdku Rudolfovi Hunovi, ktorý vo svojom pätnástom reprezentačnom vystúpení dosiahol prvý gól. V 28. min poslal Švajčiarov do vedenia pri päťminútovej presilovke Rüthemann. V záverečnej tretine získali hráči helvétskeho kríža v 46. min dvojgólové vedenie, Marcel Hossa však znížil a vykresal nádej pre svoj tím. Do konca duelu sa však skóre už nezmenilo.

Švajčiarsko – Slovensko 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

12. Camichel (Paterlini, DiPietro), 28. Rüthemann (Plüss, Bärtschi), 46. Gardner (Blindenbacher, Monnet) – 19. Rudolf Huna (Vaic, Švarný), 47. Marcel Hossa (Čiernik, Bulík)

Vylúčení: 1:4 na 2 min, navyše: 26. Bartovič (SR) 5+DKZ za podrazenie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Brill, Jablukov – Faigle, Schukies (všetci Nem.), 1500 divákov

Švajčiarsko: M. Gerber – Diaz, Josi, Blindenbacher, Bezina, B. Gerber, Gobbi, Blum – Deruns, Plüss, Rüthemann – Gardner, Monnet, Domenichelli – DiPietro, Camichel, Paterlini – Reichert, Bärtschi, Lemm

Slovensko: Konrád – Lintner, Baranka, Graňák, Švarný, T. Slovák, Stehlík – Bartovič (31. Bulík), Kukumberg, Š. Ružička – Marcel Hossa, Čiernik, Zagrapan – Rudolf Huna, Vaic, J. Štefanka – Špirko, Macho, Richard Huna

Oba tímy začali v opatrnom tempe, ani jeden nechcel spraviť chybu. Šancí bolo v úvode minimum, k vážnejšiemu zakončeniu sa aj vďaka pozorným defenzívam nikto nedostal. V 12. min Slovák so Stehlíkom dostatočne nepokryli švajčiarskych obrancov, Paterlini obkrúžil bránku, cez bránkovisko prihral Camichelovi, pre ktorého už nebol problém zasunúť do odkrytej časti Konrádovej svätyne – 1:0. Hneď po góle mohol zvýšiť Domenichelli, ale slovenský gólman bol tentoraz pozorný. V 14. min unikol pri vlastnom oslabení Bartovič, bekhendový blafák skončil na Gerberovi a v rovnakej situácii nepochodil o pár sekúnd ani Čiernik. Minútu pred prvou sirénou však Vaic výborne nabil Rudolfovi Hunovi, ktorý švihom nedal Gerberovi strelou ponad lapačku do horného rohu bránky šancu – 1:1.

V úvode druhej dvadsaťminútovky mali puk častejšie na hokejkách Švajčiari, k čomu im pomohlo aj zbytočné Graňákovo vylúčenie. Zverenci Ralpha Kruegera však túto početnú výhodu nevyužili. Keď sa už zdalo, že smerom dopredu niečo vymyslia aj Slováci, narazil Milan Bartovič v súboji tvrdo na zadný mantinel Beata Gerbera. Švajčiara museli po vyše päťminútovom ošetrení odniesť z ľadu v stabilizovanej polohe na nosidlách. Jeho spoluhráči hrali následne hrali 5 minút presilovku, z ktorej už vyťažili gól. Po Plüssovej prihrávke zostal na pravom kruhu nepokrytý Rüthemann a ponad lapačku Konráda upravil na 2:1. Slováci sa postupne dostali z obrannej ulity, najskôr nedôrazne zakončoval Štefanka a potom v 34. min neuspel ani na dvakrát pri dorážke Kukumberg. V 37. min tvrdo tesne vedľa spomedzi kruhov pálil Zagrapan. Hra mala tempo a spád. Vyrovnaním sa neskončila ani aktivita Richarda Hunu so Špirkom.

Hneď po druhej prestávke zostal pred Gerberom nepokrytý Ružička, ale po prehodení puku z bekhendu na forhend trafil iba žŕdku. V čase, keď sa Slováci nadychovali k náporu, unikol po ľavej strane Bärtschi, našiel voľného Garnera a ten iba nasmeroval puk do opustenej časti bránky, kam sa Konrád nestihol presunúť – 3:1. Slovenská odpoveď prišla veľmi rýchlo. Po 27 sekundách vyrazil Čiernikov pokus Gerber iba pred seba a Marcel Hossa ho dokázal vrátiť do siete. Švajčiari hrali veľmi disciplinovane a pozorne v obrane, slovenskí hráči sa proti nim len veľmi ťažko presadzovali. Slovenskí tréneri si 43 sekúnd pred koncom tretej tretiny zobrali oddychový čas a odvolali brankára Konráda. V power-play slovenská šestica na ľade nedokázala skórovať.