Slováci v NHL žiarili a pokračovali vo vylepšovaní štatistík

Marián Gáborík strelil gól
Slovák Marián Gáborík, ktorý hrá v NHL ako útočník na pravom krídle za New York Rangers opäť bodoval, keď premohol brankára Los Angeles Kings, Jonathana Quicka. Gól sa mu podarilo streliť v tretej tretine zápasu, ktorý sa konal v Los Angeles. Foto: AP Photo/Chris Carlson

9. Ľubomír Višňovský (Anaheim) 16 1 3 4 -7 31 8

Pozn.: Za menom a klubom nasleduje počet zápasov, gólov, asistencií, kanadských bodov, plus/mínus bodov, striel a tr. minút.

Brankári:

Jaroslav Halák (St. Louis) 15 5 7 3 2,37 90,3 1

Peter Budaj (Montreal) 4 1 3 0 2,50 91,4 0

Pozn.: Za menom a klubom nasledujú odchytané zápasy, výhry, prehry, prehry po predĺžení/sam. nájazdoch, priemer inkasovaných gólov, úspešnosť zákrokov, shutouty.

Slovenský hokejový útočník Marián Gáborík prispel k presvedčivému víťazstvu svojich New York Rangers v nedeľňajšom dueli kanadsko-americkej NHL nad Floridou 6:1 gólom a asistenciou.

Svojím 15. presným zásahom sezóny zvýšil v druhej tretine vedenie „jazdcov“ už na 5:1 a potom pri poslednom góle zápasu si pripísal jubilejnú 10. asistenciu v ročníku. Tomáš Kopecký z Floridy zaznamenal v tomto stretnutí až tri mínusové body. Gáborík má po nedeli na svojom konte už 25 kanadských bodov a dostal sa do najlepšej tridsiatky najproduktívnejších hráčov profiligy. Prvou hviezdou duelu sa stal dvojgólový Derek Stepan, ktorý pridal aj jednu asistenciu.

„Myslím si, že obrana sú veľmi dôležitou súčasťou našej ofenzívy. Držíme puk na našich hokejkách dlhšie ako naši súperi, my sme tí, čo tvoria,“ povedal po zápase stredný útočník Stepan. Hráči Floridy sú aj napriek prehre lídrami Juhovýchodnej konferencie so šesťbodovým náskokom pred Washingtonom, preto tréner Kevin Dineen nebol rozladený. „Súper dnes preukázal väčšiu túžbu po víťazstve ako my. Ale aj taký je hokej,“ poznamenal.

V ďalšom súboji Chicago zdolalo San Jose 3:2 po predĺžení. Marián Hossa najskôr prihrával na vyrovnávajúci gól svojho tímu 66 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času a asistenciu zaznamenal aj pri víťaznom presnom zásahu Patricka Sharpa v poslednej minúte predĺženia.

Na prvom góle hostí mal podiel Michal Handzuš, ktorý si svoje štatistiky vylepšil siedmou asistenciou sezóny. Sharks viedli 1:0 aj 2:1, no húževnatí hostia si napokon vybojovali víťazstvo, po ktorom naďalej figurujú na čele Centrálnej divízie pred Detroitom. „Nebol to síce veľmi pekný zápas, ale dôležité je víťazstvo. Je dobré, že sme sa naučili vyhrávať aj v takýchto dueloch,“ uviedol autor víťazného gólu Sharp. Zápasové jubileum oslávil triumfom proti San Jose obranca Blackhawks Brent Seabrook, pre ktorého to bol už päťstý zápas v NHL. Všetky doterajšie absolvoval vo farbách Chicaga.

Výsledky nedeľných zápasov kanadsko-americkej NHL:

Chicago – San Jose 3:2 po predĺžení (0:1, 1:1, 1:0 – 1:0), Marián Hossa (Chicago) 0+2 – Michal Handzuš (San Jose) 0+1

Góly: 28. Kruger (Hjalmarsson, Leddy), 59. Brunette (HOSSA, Keith), 65. Sharp (HOSSA, B. Seabrook) – 17. J. McGinn (HANDZUŠ, D. Boyle), 30. Braun (B. Winchester, A. Desjardins)

New York Rangers – Florida 6:1 (2:1, 4:0, 0:0) Marián Gáborík (Rangers) 1+1

Góly: 12. B. Richards (R. Callahan), 18. Anisimov (Christensen, Stralman), 26. Stepan, 31. Eminger (J. Mitchell, B. Boyle), 37. GÁBORÍK (Anisimov, Stepan), 38. Stepan (Del Zotto, GÁBORÍK) – 19. Gudbranson (Versteeg, Weiss)

Viac k osobe Andrej MeszárošAndrej SekeraJaroslav HalákĽubomír VišňovskýMarián GáboríkMarián HossaMichal HandzušMilan JurčinaPeter BudajTomáš KopeckýZdeno Chára