Slováci v priemere zarábajú 1023 eur, ale v jednom z odvetví sú platy aj o tisícku vyššie

plat, žena
Foto: ilustračné, Getty Images

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – V prvom štvrťroku Slováci najviac v priemere zarábali v oblasti financií a poisťovacích činností, a to viac ako dvetisíc eur.

Najviac nezarábajú v IT odvetví

Ako informoval Štatistický úrad SR, priemerná nominálna mesačná mzda dosiahla 1 023 eur a v medziročnom porovnaní stúpla o 7,1 %. Nižší prírastok spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 4,6 %.

„Vývoj miezd prekonal naše očakávania,“ uviedli analytici Inštitútu finančnej politiky pri Ministerstve financií SR. Ako upozornili, v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom vzrástli mzdy o 2,2 %.

Zarábate menej alebo viac ako je priemerná mzda na Slovensku (1023 eur)?

„Najviac si polepšili zamestnanci s nižšími príjmami, k čomu spolu s valorizáciou vo verejnom sektore prispel aj výrazný rast minimálnej mzdy a zvýšenie príplatkov za nočnú prácu a víkendy,“ tvrdia.

Mzdy pritom zrýchlili vo všetkých sektoroch s výnimkou priemyslu. Súkromný sektor s 5,9-percentnou dynamikou rastu miezd zaostal za verejným sektorom.

Rekordne nízka nezamestnanosť

Naďalej silný trh práce je podľa analytikov VÚB banky pozitívnym prekvapením. „Priemerná mzda rástla tak najrýchlejšie od roku 2008,“ upozornili. Rýchlo rástli platy najmä menej zarábajúcim zamestnancom a v najchudobnejších krajoch Prešova a Banskej Bystrice.Ťahúňom rastu však boli tiež zamestnanci verejnej správy, kde mzdy narástli o viac ako 11 percent.

„Zamestnancom pri raste platov pomáha rekordne nízka miera nezamestnanosti, ktorá zmenšuje boj o jednotlivé voľné pracovné miesta na trhu,“ tvrdia analytici VÚB banky.

Najvyššia úroveň priemernej mesačnej mzdy bola v odvetviach finančné a poisťovacie činnosti, a to 2 021 eur. Nasledovali informácie a komunikácie s priemernou sumou 1 886 eur.

V odvetví dodávka elektriny, plynu a pary to bola mzda 1 817 eur. V desiatich odvetviach bola mzda nižšia ako v priemere za hospodárstvo SR. Najnižšiu priemernú nominálnu mzdu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, a to 572 eur.

Mzdy rástli vo všetkých krajoch

Oproti rovnakému obdobiu minulého roka priemerná nominálna mzda vzrástla vo všetkých odvetviach. Relatívne najrýchlejšie to bolo podľa úradu vo vzdelávaní o 13,6 %, v umení, zábave a rekreácii o 11,7 %, vo verejnej správe a obrane o 11,3 % a v zdravotníctve a sociálnej pomoci o 10,1 %.

Z územného hľadiska vyššia ako v priemere za celé hospodárstvo SR bola priemerná nominálna mesačná mzda iba v Bratislavskom kraji, a to 1 310 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala od 777 eur v Prešovskom kraji do 965 eur v Trnavskom kraji.

Vo všetkých krajoch bola priemerná mzda vyššia ako v prvom štvrťroku 2018 s najvyšším relatívnym prírastkom o 9,3 % v Prešovskom kraji.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom