Slovan nevyužil mečbal, Zvolen získal prvý

Zvolen

BRATISLAVA 5. marca (WEBNOVINY) – Hokejisti Slovana Bratislava nevyužili mečbal a nepridali sa k majstrovským Košiciam ako ďalší semifinalista Slovnaft extraligy. Po sobotňajšej prehre s Duklou Trenčín (1:2) na domácom ľade však vedú vo štvrťfinálovej sérii 3:2 na zápasy. Po výhre 2:1 po samostatných nájazdoch v Banskej Bystrici si prvý semifinálový mečbal vybojoval Zvolen. V stredoslovenskom derby ani na piaty pokus nevyhralo domáce mužstvo. V poradí šieste zápasy štvrťfinále sú na programe v pondelok 8. marca v Trenčíne a vo Zvolene.

Trenčín sa v Bratislave spoľahol na pozornú defenzívu a kvalitný výkon brankára Vladimíra Kováča. Domáci sa cez trenčiansku obrannú spleť nedokázali presadiť. Hosťom pomohol rýchly gól z 3. min, ktorý rozhodcovia po skrumáži pred bránkou pripísali Sekerášovi. Trenčania hrali trpezlivo vzadu a podnikali rýchle protiútoky. V 33. min zvýšil Oliver Ďuriš už na 2:0. „Dnes sme podali tímový a disciplinovaný výkon, podporený srdiečkom. Mali sme aj to šťastíčko, ktoré pri nás v prvých troch zápasoch až tak nestalo. V tretej tretine sme sa dostali pod veľký tlak Slovana, ustáli sme ho však a sériu natiahli,“ povedal po zápase tréner Dukla Dušan Gregor.

Slovan aj napriek aktivite nedokázal cez obetavo hrajúcich vojakov dlho nič vymyslieť. Presadil sa jedine v 57. min Uram, čo však nestačilo a séria sa opäť sťahuje pod Hrad Matúša Čáka. „Dnes nám chýbala efektivita. Súper nám nedal veľa priestoru, hral kolektívne. Zlyhali sme v koncovke, mali sme sa viac tlačiť do bránky. Séria sa však nekončí a ideme do Trenčína, kde chceme podať kolektívny a bojovný výkon,“ uviedol tréner Slovana Zdeno Cíger.

Hokejové šachy sa hrali dlho pod Urpínom. V 54. min sa však ujala Čierneho tečovaná strela od modrej a posadila Zvolen na koňa. Banskobystričania už v predchádzajúcom zápase ukázali, že bojujú do posledných sekúnd a v 59. min vyrovnali. Podobne ako v stredu, aj tentoraz rozhodli samostatné nájazdy. V sobotu však boli v nich úspešnejší Zvolenčania a majú prvý mečbal.

Výsledky sobotňajších piatych duelov štvrťfinále play-off hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011:

HC´05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 1:2 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1) – stav série: 2:3

Góly: 59. Miroslav Hlinka (Lažo, Kútny) – 54. L. Čierny, rozhodujúci sam. nájazd premenil V. Baláž

Vylúčení: 1:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Grečko, M. Orolin, Tvrdoň, 3430 divákov

Plný štadión v Banskej Bystrici videl v úvode opatrný začiatok s väčšou aktivitou domácich. V 3. min zaujala Cunikova delovka, Škrečko musel zasahovať ramenom. V 6. min strieľal aj uzdravený Hvila, dorážka Tománka bola nebezpečná, no zvolenský brankár podržal svoj tím. Hostia prišli pod Urpín bez Hranáča, Kučného, chýbal aj Kovář pre zdravotné problémy, nastúpil však Kazach Levinskij. Do prvej vážnejšej šance sa dostali „bryndziari“ v 9. min, L. Jurík na dvakrát skúšal Šimonoviča spomedzi kruhov. Zaujala ešte aj jeho strela z 11. min, ale domáci sa dostali následne do protiútoku po peknej spolupráci Paľova so Šechným, skúsený útočník „baranov“ nebol pred Škrečkom úspešný. Pred brankárom Zvolena pohorel v 12. min aj úplne voľný Kútny. Banskobystričania nevyužili ani presilovku a tak išli oba tímy po prvej tretine so šatní za bezgólového stavu.

Diváci nevideli gól ani v druhej tretine. Najväčšiu šancu spálili hostia v 25. min, keď L. Jurík vysunul do úniku Barinku, ktorý pred Šimonovičom neuspel, hoci ešte domáci obranca Kubka korčuľou takmer poslal puk za bránkovú čiaru. V druhej polovici zápasu mal sľubnú pozíciu v presilovke z dorážky Pucher, ani on zblízka banskobystrického brankára neprekonal. Na opačnej strane hneval Zvolenčanov Hvila. V 36. min prekonal zo stredu útočného pásma Škrečka, ale za ním poslal puk do bezpečia Bokroš. V 39. min našiel Bambúch Hvilu, tentoraz strieľal dvakrát z pravého kruhu, no Škrečko nepustil puk za seba a príležitosť zmaril v tej istej minúte aj Šechnému.

Aj v tretej tretine sa hral dlho opatrný hokej. V presilovke mohol skórovať v 45. min Hudec, Škrečko reflexívne ramenom vyrazil puk. Do vedenia išli napokon hostia, keď Čierny strieľal od modrej a nečakaný tečovaný puk od domáceho hokejistu skončil za prekvapeným Šimonovičom. Banskobystričania potom vrhli všetky sily do útoku, v 56. min to skúšal Vizváry pri pravej žrdi a po ňom Kútny nestihol trafiť puk do odkrytej bránky Zvolena. Domáci nevyužili ani ďalšiu presilovku, no ťažili z nej po tom, čo sa vrátil hosťujúci hráč na ľad, pretože Lažo strieľal, resp. nahodil puk od modrej a Hlinka nielen clonil Škrečkovi, ale puk ešte tečoval pred ním a vyrovnal stav zápasu na 1:1 presne 99 sekúnd pred koncom tretieho dejstva. O rozhodujúci moment sa mohol potom postarať štyridsať sekúnd pred klaksónom Kútny, ale jeho únik po pravej strane zvolenský brankár ustál.

V predĺžení mohli prikloniť misky váh na svoju stranu domáci hokejisti. V 66. min mal príležitosť zblízka Kolba, o minútu neskôr sa preštrikoval dopredu Tománek, ale mieril tesne vedľa. V 68. min mieril nepresne zo stredu útočného pásma Lažo a v závere nevyužili domáci ani 61-sekundovú presilovku štyroch proti trom. Rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch, v ktorých napokon zásluhou Baláža a Škvaridla uspeli Zvolenčania.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Bol to z oboch strán opatrný hokej. Hralo sa o to, kto dá prvý gól a bude mať výhodu na svojej strane. Napokon ho strelil súper a nám sa so šťastím podarilo vyrovnať. Všetko sme vsadili na úspech v nájazdoch, ale dnes nám to nevyšlo a Zvolen vedie v sérii 3:2. Je diskutabilné, či je domáci ľad v týchto derbysúbojoch výhodou. Ukazuje sa, že je to nevýhoda, pretože domáce mužstvo musí viac útočiť a byt aktívne. Šancí v tomto zápase nebolo veľa, obaja brankári predviedli výborné výkony.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Všetci sme pevne verili, že v dnešnom zápase dokážeme zvíťaziť. Obe mužstvá stavili na pevnú defenzívu a brankári s obranami dominovali nad útokmi. Myslím si, že sme boli v priebehu zápasu lepším tímom. V poslednej tretine sa nám podarilo dostať do vedenia, ale bohužiaľ sme dostali v závere tretej tretiny dosť nešťastný gól. Nakoniec sa však ukázalo, že existuje hokejová spravodlivosť a hokejový boh, pretože za dnešný výkon sme si zaslúžili zvíťaziť. Musím pochváliť všetkých hráčov od prvého po posledného, podali sme tímový výkon. Zvlášť by som chcel vyzdvihnúť brankára Škrečka.“

Slovan Bratislava – Dukla Trenčín 1:2 (0:1, 0:1, 1:0) – stav série: 3:2

Góly: 57. Uram (M. Bakoš) – 3. Sekeráš, 33. O. Ďuriš (Jánoš, E. Bednár).

Vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: 1. Hájek na 10 min za napadnutie hlavy a krku, 54. Hujsa na 10 min za napadnutie hlavy a krku, Kapuš na 10 min za zhodenie rukavíc – Martin Chovan na 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc, Müllner – M. Novák, Stano, 3380 divákov.

Už po 55 sekundách hry putoval na trestnú lavicu za faul na Kopeckého domáci Hájek. Trenčanom presilovka vyšla, v 3. min neudržal Konrád Sekerášovu strelu a v skrumáži sa puk od korčúľ hráčov dostal do siete – 0:1. Dukla zacítila šancu a následne niekoľkokrát nebezpečne ohrozila Konráda. Na opačnej strane sa musel mať na pozore aj Kováč, skóre sa však nemenilo. Trenčania boli aktívnejší, Slovan sa cez ich pozornú defenzívnu sieť len sťažka presadzoval.

V úvode druhej tretiny sa pretlačil pred Kováča Bakoš, ale nezakončil presne, na opačnej strane v dobrej pozícii stroskotal Kopecký. V 25. min pri presilovke nepretlačil puk do siete Nedorost a strieľanú prihrávku Frühaufa neumiestnil Uram. Slovanisti neustále dobýjali trenčianske obranné hradby, vojaci sa obetavo vrhali do striel a pomáhali svojmu brankárovi. Smerom dopredu podnikali rýchle brejky. V 33. min vyrazil Konrád puk iba pred Ďuriša, ktorý ho poslal druhýkrát do siete – 0:2.

Po druhej prestávke nepremenil Hujsa po faule Sekeráša nariadené trestné strieľanie. Domáci aj naďalej skúšali ohrozovať trenčiansku bránku, Kováč však bol veľkou oporou hostí. Prekonal ho až v 57. min Uram, ktorý pri signalizovanom treste dokázal skrotiť skákajúci puk a ešte mal dostatok času na strelu pomedzi brankárove nohy – 1:2. Tréner Slovana Zdeno Cíger odvolal 102 sekúnd pred koncom Konráda z bránky, skóre sa však už nezmenilo.

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Dnes nám chýbala efektivita. Súper nám nedal veľa priestoru, hral kolektívne. Zlyhali sme v koncovke, mali sme sa viac tlačiť do bránky. Séria sa však nekončí a ideme do Trenčína, kde chceme podať kolektívny a bojovný výkon.“

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Dnes sme podali tímový a disciplinovaný výkon, podporený srdiečkom. Mali sme aj to šťastíčko, ktoré pri nás v prvých troch zápasoch až tak nestálo. V tretej tretine sme sa dostali pod veľký tlak Slovana, ustáli sme ho však a sériu natiahli.“