Slovan pohodlne postúpil cez Kostanaj

Bez názvu
Strelec druhého gólu v zápase Milan Ivana (vpravo) sa teší so spoluhráčmi v zápase 1. kola futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - AS Trenčín. Bratislava, 15. júl 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

KOSTANAJ 19. júla (WEBNOVINY) – Slovenský futbalový šampión ŠK Slovan Bratislava remizoval v utorňajšom odvetnom zápase 2. predkola Ligy majstrov 2011/2012 s kazašským tímom FC Tobol Kostanaj na jeho ihrisku 1:1 a postúpil do 3. predkola kontinentálneho pohára číslo jeden.

Skóre duelu v Kazachstane otvoril prudkou strelou z približne 30-metrovej vzdialenosti v 16. min český stredopoliar Jiří Kladrubský.

V druhom polčase si dal vlastný gól Peter Štepanovský a stanovil na konečných 1:1. V minulotýždňovom prvom stretnutí zvíťazili „belasí“ doma 2:0 a v 3. predkole LM 2011/2012 ich čaká jeden z dvojice APOEL Nikózia – FK Skanderbeg Korcë. V prvom stretnutí týchto mužstiev zvíťazil 2:0 cyperský zástupca, odveta je na programe v stredu 20. júla.

Výsledok – odveta – 2. predkolo LM 2011/2012:

FC Tobol Kostanaj (Kaz.) – ŠK Slovan Bratislava (SR) 1:1 (0:1) – prvý zápas 0:2, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpil Slovan Bratislava

Góly: 62. Štepanovský (vlastný) – 16. Kladrubský, ŽK: 40. Bogdan, 71. Bogdanov, 80. Džolčijev – 63. Dobrotka, rozhodoval: Vučemilovič-Šimunovič (Chor.)

Domáci, vedomí si dvojgólového manka, vstúpili do stretnutia odvážne. Už v 2. min skúšal šťastie Kosťuk, ale našiel len pripraveného Putnockého. O tri minúty neskôr pálil aj Gridin, ale brankár Slovana bol opäť pozorný. Skóre duelu otvorili hostia v 16. min. Štepanovský vybojoval na polovici domácich loptu, prihral ju Kladrubskému, ten približne z 30 m vystrelil k ľavej žrdi a prekonal gólmana Tobolu – 0:1.

V 20. min strieľal z priameho kopu kapitán Slovana Žofčák, ale Petuchov jeho strelu zneškodnil. Obraz hry sa postupne vyrovnal. Obom mužstvám však znemožňoval kombinačné akcie privysoký trávnik, preto hráči skúšali nakopávanými loptami hľadať vysunutých hrotových hráčov. Slovan sa v prvom polčase niekoľkokrát dostal do prečíslenia o jedného hráča, ale nevyťažil nič z týchto príležitostí. Domáci mali jednu veľkú príležitosť, ale ani z tohto mráčika nezapršalo.

Kostanaj: Petuchov – Kislicyn (60. Kuantajev), Bogdan, Š. Kučera, Ovšinov – Šljivič – Volkov, Džolčijev, Kosťuk (61. Bogdanov) – Zebeljan, Gridin

Slovan: Putnocký – Bagayoko (85. E. Čikoš), Dobrotka, Had, Štepanovský – Kladrubský – Ivana (65. F. Kiss), Žofčák, Guédé, Milinkovič (76. M. Kuzma) – Šebo.

II. polčas

V úvode druhého dejstva slovanisti umne kontrolovali hru a nepúšťali súpera do príležitostí. Ani jedno z mužstiev si nevypracovalo šancu na skórovanie, až v 57. min vystrašil domáceho brankára Milinkovič po prihrávke Ivanu. Petuchov však vyrazil jeho strelu na rohový kop.
Slovan zdolal FC Tobol Kostanaj 2:0

Hostia mali v priebehu nasledujúcich dvoch minút až trikrát výhodu takejto štandardnej situácie, bránku súpera ohrozil Kladrubský, no jeho pokus chytil domáci gólman. V 60. min mal prácu aj Putnocký, ktorý vyrazil pokus Džolčijeva.

Vyrovnanie prišlo v 62. min, keď si dal vlastný gól Peter Štepanovský. Už o dve minúty neskôr mohol misky váh prikloniť na stranu domácich Bogdanov, Putnocký bol však opäť pozorný.

Potom sa z trávnika vytratili šance. Ďalšiu mal až v 83. min domáci Šljivič, ale gólman slovenského šampióna si poradil s jeho priamym kopom. Na výsledku sa už do konca zápasu nič nezmenilo, čo znamená, že v 3. predkole LM 2011/2012 sa predstaví Slovan Bratislava.

Reakcie:

Karel Jarolím (tréner Slovana): „Dalo sa očakávať, že Tobol bude hrať ofenzívnejšie ako v prvom zápase. Kazachovia hrali na vysokých útočníkov, snažili sa na nich nakopávať dlhé lopty. Tobol mal veľmi dobrý vstup do zápasu, ale my sme sa s tým dokázali vyrovnať. Vždy treba počítať s nejakými chybičkami, tak to bolo aj proti Tobolu, ale nebolo to nič zásadné. Dá sa povedať, že sme kontrolovali priebeh duelu. Navyše, ujali sme sa vedenia, čo nás upokojilo a na druhej strane to znervóznilo súpera. Po našom vlastnom góle dostal súper nový impulz, ale stále musel Tobol, streliť tri góly. Celkom dobre sme sa vyrovnali aj s náročným terénom.“

Sergej Petrenko (tréner FC Tobol): „Je mi ľúto, že sme nedokázali postúpiť do 3. predkola. Výkon v odvete bol z našej strany lepší ako v prvom zápase na Slovensku, ale v konečnom účtovaní to nestačilo. Chcem sa poďakovať svojim zverencom za predvedený výkon.“

Petr Kašpar (viceprezident Slovana pre športovú oblasť): „Myslím si, že po tom prvom góle sme kontrolovali hru. My sami sme si dali v druhom polčase vlastný gól. Bola to taká trma-vrma, pri ktorej sa odrazila lopta od Štepanovského do bránky. Po vyrovnaní nás domáci ešte trochu hnevali, ale my sme mali toto stretnutie pod kontrolou. Pred koncom duelu mal súper ešte dve pološance, ale myslím si, že tento zápas sme zaslúžene vyhrali. Som rád, že sa toto takto skončilo, pretože výjazd do Kazachstanu nás zamestnával rôznymi vybavovačkami po úradoch. Do Kazachstanu platia vízové povinnosti, je dosť nepríjemné behať po úradoch, ale patrí to k našej práci. Ja som to už párkrát zažil, takže to pre mňa nebolo nič nové.“

Igor Žofčák (kapitán Slovana): „Prvý polčas tohto zápasu z našej strany nebol zlý. Našťastie, sme v ňom dali ten jeden gól. V druhom dejstve sme hrali zle, strácali sme zbytočne ľahké lopty. V tomto dvojzápase rozhodlo hlavne to, že prvé stretnutie sme doma vyhrali na nulu a vytvoril sme si dobrú východiskovú pozíciu. Prvý duel bol podľa kľúčový a je dobre, že sme zvládli. Mrzí ma, že v druhom polčase sme si nevedeli presne nahrať tri-štyri prihrávky, to bol pre nás najväčší problém. V tomto sa musíme zlepšiť, ak sa chceme dostať do skupinovej fázy LM. Ihrisko bolo zlé pre obe mužstvá, na to sa nemôžeme vyhovárať. My sme išli do tohto dvojzápasu s cieľom postúpiť, čo sa nám aj podarilo a to je najdôležitejšie.“

.

Výsledky utorňajších odvetných zápasov 2. predkola futbalovej Ligy majstrov 2011/2012:

Flora Tallinn (Est.) – Shamrock Rovers (Ír.) 0:0 – prvý zápas: 0:1, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpil Shamrock Rovers

Rozhodoval: Meckarovski (Mac.).

F91 Dudelange (Lux.) – NK Maribor (Slovin.) 1:3 (0:1) – prvý zápas: 0:2, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpil Maribor

Góly: 54. Da Mota – 26. a 76. Mezga (druhý z pok. kopu), 72. Berič, ČK: 75. Caillet, 76. Da Mota (obaja Dudelange), rozhodoval: Borg (Malta)

Neftči Baku (Azerb.) – Dinamo Záhreb (Chor.) 0:0 – prvý zápas: 0:3, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpilo Dinamo Záhreb

Rozhodoval: Kaasik (Est.)

Jakub Sylvestr (Dinamo) sedel na lavičke pre náhradníkov

FK Ekranas (Lit.) – FC Valletta (Malta) 1:0 (1:0) – prvý zápas: 3:2, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpil FK Ekranas

Gól: 5. Dedura, rozhodoval: Constantin (Rum.)

HJK Helsinki (Fín.) – Bangor City (Wales) 10:0 (2:0) – prvý zápas: 3:0, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpili Helsinki

Góly: 47. a 54. Zeneli, 64. a 67. Pukki, 66. a 88. Kastrati, 37. Ring, 44. Sadik, 52. Rafinha, 71. Parikka, rozhodoval: Charitonašvili (Gruz.)

BATE Borisov (Biel.) – FC Linfield (Sev. Ír.) 2:0 (0:0) – prvý zápas: 1:1, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpil BATE Borisov

Góly: 58. Nechajčik, 61. A. Pavlov, rozhodoval: Kovařík (ČR).

Litex Loveč (Bul.) – FK Mogren (Č. Hora) 3:0 (1:0) – prvý zápas: 2:1, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpil Litex Loveč

Góly: 3. Zanev, 49. Todorov (z pok. kopu), 80. Janev, rozhodoval: Marriner (Angl.)

HB Tórshavn (Faer. ostr.) – Malmö FF (Švéd.) 1:1 (0:0) – prvý zápas: 0:2, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpilo Malmö

Góly: 70. Benjaminsen – 90.+ Figueiredo, rozhodoval: Vukadinovič (Srb.)

Viktoria Plzeň (ČR) – FC Pjunik Jerevan (Arm.) 5:1 (3:0) – prvý zápas: 4:0, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpila Plzeň

Góly: 38. a 42. M. Bakoš, 45.+ a 57. Kolář, 90.+ Pilař – 49. Malakyan, rozhodoval: Munukka (Fín.)

Marek Bakoš hral do 74. min a strelil dva góly, Marián Čišovský odohral celé stretnutie, Michal Ďuriš nastúpil v 65. min, Miloš Brezinský (všetci Plzeň) sedel iba na lavičke pre náhradníkov.

Wisla Krakov (Poľ.) – Skonto Riga (Lot.) 2:0 (0:0) – prvý zápas: 1:0, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpila Wisla

Góly: 51. Malecki, 64. Iliev, ČK: 90. Mingazov (Riga), rozhodoval: Mažič (Srb.)

FK Škendija (Mac.) – Partizan Belehrad (Srb.) 0:1 (0:0) – prvý zápas: 0:4, do 3. predkola LM 2011/2012 postúpil Partizan

Gól: 68. Jovančič, ČK: 90.+ Huseini (Škendija), rozhodoval: Hategan (Rum.)

Viac k osobe Jakub SylvestrJiří KladrubskýMarek BakošMarián ČišovskýMichal Ďuriš