Slovan prehral s Athleticom Bilbao tesne 1:2

Slovan nestačil na Athletico Bilbao
Futbalisti slovenského majstra ŠK Slovan Bratislava prehrali vo svojom úvodnom zápase v F-skupine Európskej ligy UEFA 2011/2012 so španielskym tímom Athletic Bilbao 1:2 (1:2). Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 15. septembra (WEBNOVINY) – Futbalisti slovenského majstra ŠK Slovan Bratislava prehrali vo svojom úvodnom zápase v F-skupine Európskej ligy UEFA 2011/2012 so španielskym tímom Athletic Bilbao 1:2 (1:2).

Prvý gól zápasu hraného na bratislavských Pasienkoch zaznamenal v 13. min krídelník Baskov Susaeta.

Viac z hry mali hostia, ktorí sa prezentovali dravým a zároveň technicky vyspelým futbalom, domáci sa dostávali k zakončeniu iba sporadicky.

V 34. min však strelou zvnútra šestnástky vyrovnal Karim Guédé. Španieli odchádzali do kabín predsa len veselší, v 41. min priklonil misky váh opäť na stranu Bilbaa Muniain.

V úvodnej desaťminútovke neuznal hlavný arbiter gól Slovana pre postavenie prihrávajúceho Šeba v ofsajde. Do konca zápasu už gól nepadol, zverenci Vladimíra Weiss st. teda začali svoje účinkovanie v hlavnej fáze druhej najprestížnejšej európskej pohárovej súťaže klubov tesnou domácou prehrou 1:2.

Slovan tesne prehral s Athleticom Bilbao
Zľava: Karim Guede zo Slovana a Igor Gabilondo z Athletic Bilbao v zápase 1. kola hlavnej fázy Európskej ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - Athletic Bilbao. Bratislava, 15. august 2011. Foto: SITA/Marián Peiger
Sprava: Igor Žofčák zo Slovana, Igor Gabilondo z Athletic Bilbao a Karim Guede zo Slovana vo futbalovom zápase 1. kola hlavnej fázy Európskej ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - Athletic Bilbao. Bratislava, 15. august 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

Sprava: Martin Dobrotka zo Slovana, Fernando Lliorento z Athletic Bilbao a brankár Matúš Putnocký vo futbalovom zápase 1. kola hlavnej fázy Európskej ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - Athletic Bilbao. Bratislava, 15. august 2011. Foto: SITA/Marián Peiger
Iker Muniain (vľavo) z Athletic Bilbao sa teší z druhého gólu Bilbaa vo futbalovom zápase 1. kola hlavnej fázy Európskej ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - Athletic Bilbao. Bratislava, 15. august 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

.

Výsledok:

ŠK Slovan Bratislava (SR) – Athletic Bilbao (Šp.) 1:2 (1:2)

Góly: 34. Guédé – 13. Susaeta, 41. Muniain, ŽK: 27. Milinkovič, 45. Had, 50. Bagayoko – 50. Muniain, 56. Gurpegi, 71. Javi Marínez, rozhodoval: Yefet (Izr.), 6328 divákov

Slovan Bratislava: Putnocký – Bagayoko, Dobrotka, Had (87. Hartig), Pauschek – Guédé, Kladrubský – Milinkovič (72. Lačný), I. Žofčák, Grendel (61. Táborský) – Šebo

Athletic Bilbao: Iraizoz – Iraola, Javi Martínez, Amorebieta, De Marcos – Gurpegi – Susaeta, Iturraspe, Muniain, Gabilondo (74. D. López) – F. Llorente (89. Toquero)

I. polčas

Už v 2. min mal Slovan výbornú príležitosť, kapitán domácich Igor Žofčák z priameho kopu vystrašil hosťujúceho gólmana Iraizoza, ktorý jeho pokus vyrazil, no nijaký z Bratislavčanov sa nedostal k zakončeniu. V 5. min strieľal na opačnej strane krídelník Baskov Gabilondo, no bol z toho iba roh. O dve minúty neskôr neprekvapil ten istý hráč domáceho gólmana Putnockého strieľaným centrom z uhla.
Radosť hráčov Slovana po góle Karima Guedeho vo futbalovom zápase 1. kola hlavnej fázy Európskej ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - Athletic Bilbao. Bratislava, 15. august 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

V 13. min po pravej strane vnikol do šestnástky Muniaian, na päťke našiel Susaetu, ktorý umiestnenou strelou k Putnockého pravej žrdi poľahky otvoril skóre – 0:1.

Krátko potom predviedol strelec gólu pokus o lob spred šestnástky, ale zakončil tesne nad. V 34. min sa dočkal gólu Slovan.

Bagayoko na pravej strane zamotal hlavu obrancovi, priťukol loptu Žofčákovi, tá sa jeho zásluhou dostala do šestnástky, kde ju za Iraizozov chrbát „upratal“ Guédé – 1:1.

Krátko potom dostal dobrú prihrávku do šestnástky aj Šebo, no so šancou nenaložil podľa svojich predstáv. Päť minút pred koncom prvého dejstva sa po nevinnom centri z pravej strany preštrikoval do šestnástky Muniain a po priklepnutí od Llorenteho zaskočil prekvapeného Putnockého – 1:2. Milinkovič ešte krátko pred koncom úvodného dejstva zatočil z ľavého rohu ihriska priamy kop priamo do brankára Bilbaa. Na opačnom konci ihriska po hrúbke domácej obrany šprintoval Llorente zoči-voči gólmanovi „belasých“, ale Putnocký včas zasiahol.

0:1 13. minúta Susaeta

1:1 34.minúta Guédé

1:2 41. minúta Muniain

II. polčas

Slovan začal druhé dejstvo svižne, keď loptu za už prekonaným Iraizozom smerujúcu do bránky odkopol obranca hostí. V 55. min sa domácim podarilo dostať ju za bránkovú čiaru, no vyrovnanie z toho nebolo – po Milinkovičovom priamom kope Šebo z ofsajdovej pozície pri pravej žrdi dostal do ohňa, odkiaľ putovala do siete. Urastený hosťujúci kanonier Llorente sa v 67. min otočil na „päťhalierniku“ a z hranice šestnástky pálil tesne nad. V 71. min sa za obranou Slovana znenazdajky ocitol Susaeta, no Putnocký opäť vybehol včas. Slovanisti sa v záverečnej desaťminútovke nadýchli k záverečnému tlaku, no vážnejšiu šancu si nevypracovali.

Reakcie:

Vladimír Weiss st. (tréner Slovana): „Bol to zápas s nešťastným koncom pre nás, ale súper bol objektívne o gól lepší. Prvých dvadsať minút sme hrali zle, súper skóroval, Guédého gólom sme sa vrátili do boja o body. Urobili sme však hrubú chybu v obrane, ktorú hostia potrestali. Pre mladých hráčov ako Bagayoko či Pauschek sú to veľké skúsenosti do budúcnosti. Mrzí ma divácky nezáujem, ďakujem tým, ktorí prišli.“

Marcelo Bielsa (tréner Bilbaa): „V prvom polčase sme mali častejšie loptu v našej moci a dobre sme ju odoberali z kopačiek súperových hráčov, po zmene strán to bolo trochu horšie. Mohli sme vyhrať aj vyšším rozdielom, ale v zápase sa nevyskytol moment, ktorý by ohrozil naše víťazstvo. Mali sme prevahu, len občas prevzal iniciatívu Slovan.“

Igor Žofčák (stredopoliar a kapitána Slovana): „Škoda, na bodík sme mali, ale Athletic Bilbao potvrdil svoje kvality. V úvode sme mali rešpekt, potom sme sa osmelili a zistili, že sa s nimi dá hrať. Ako som povedal, škoda výsledku. Náš dnešný výkon nebol o jednotlivcoch, ale o tíme, prehrali sme všetci spolu.“

Erik Grendel (stredopoliar Slovana): „Rešpekt tam určite bol, nevedeli sme, čo môžeme od tohto duelu očakávať. Potom sme sa však chytili, prišli štandardné situácie, dokonca gól. Škoda, že sme inkasovali ešte pred polčasovou prestávkou. Athletic potom držal loptu, hral to, čo potreboval, my sme to nemohli otvoriť. Hlavy však máme hore, na ihrisku sme nechali všetko.“

Marián Had (obranca Slovana): „Je to škoda, ale taký je šport. Mohli sme to ukopať na 1:1, dokonca sme mali aj šance na 2:1, no nepodarilo sa nám to. Ideme ďalej, každý je poraziteľný a všetko je ešte otvorené.“

.

Výsledky štvrtkových stretnutí 1. kola skupinovej fázy futbalovej Európskej ligy UEFA 2011/2012:

A-skupina:

PAOK Solún (Gréc.) – Tottenham Hotspur (Angl.) 0:0

Rozhodoval: Mažič (Srb.)

Shamrock Rovers (Ír.) – FC Rubin Kazaň (Rus.) 0:3 (0:1)

Góly: 3. Martins, 50. Noboa, 60. Gökdeniz Karadeniz, rozhodoval: Szabó (Maď.)

Rozhodoval: Stavrev (Maced.)

FC Kodaň (Dán.) – Vorskla Poltava (Ukr.) 1:0 (0:0)

Gól: 54. Nordstrand (z pok. kopu), rozhodoval: Todorov (Bul.)

Tabuľka B-skupiny:

1. FC Kodaň 1 1 0 0 1:0 3

2. Hannover 96 1 0 1 0 0:0 1

Standard Liége 1 0 1 0 0:0 1

4. Vorskla Poltava 1 0 0 1 0:1 0

C-skupina:

PSV Eindhoven (Hol.) – Legia Varšava (Poľ.) 1:0 (1:0)

Gól: 21. Mertens, rozhodoval: Vad (Maď.)

Dušan Kuciak (Legia) odchytal celé stretnutie

Hapoel Tel Aviv (Izr.) – Rapid Bukurešť (Rum.) 0:1 (0:0)

Gól: 55. Herea, ČK: 90. Yadin – 90.+ Surdu, rozhodoval: Kaasik (Est.)

Mário Pečalka (Hapoel Tel Aviv) odohral celé stretnutie, v nadstavenom čase druhého polčasu dostal žltú kartu

Tabuľka C-skupiny:

1. PSV Eindhoven 1 1 0 0 1:0 3

Rapid Bukurešť 1 1 0 0 1:0 3

3. Hapoel Tel Aviv 1 0 0 1 0:1 0

Legia Varšava 1 0 0 1 0:1 0

D-skupina:

FC Zürich (Švaj.) – Sporting Lisabon (Portug.) 0:2 (0:2)

Góly: 4. Insua, 21. Van Wolfswinkel, rozhodoval: Van Boekel (Hol.)

Lazio Rím (Tal.) – FC Vaslui (Rum.) 2:2 (1:0)

Góly: 35. D. Cissé (z pok. kopu), 71. Sculli – 59. a 63. Wesley (druhý z pok. kopu), ČK: 62. Zauri (Lazio), rozhodoval: Braamhaar (Hol.)

Pavol Farkaš (FC Vaslui) odohral celý zápas.

Tabuľka D-skupiny:

1. Sporting Lisabon 1 1 0 0 2:0 3

2. Lazio Rím 1 0 1 0 2:2 1

FC Vaslui 1 0 1 0 2:2 1

4. FC Zürich 1 0 0 1 0:2 0

E-skupina:

Dinamo Kyjev (Ukr.) – Stoke City (Angl.) 1:1 (0:0)

Góly: 90.+ Vukojevič – 55. Jerome, rozhodoval: Hategan (Rum.)

Besiktas Istanbul (Tur.) – Maccabi Tel Aviv (Izr.) 5:1 (2:0)

Góly: 3. a 28. Hugo Almeida, 51. Mehmet Aurélio, 53. Egemen Korkmaz, 88. Edu – 48. Kehat, rozhodoval: Bezborodov (Rus.)

G-skupina:

AZ Alkmaar (Hol.) – Malmö FF (Švéd.) 4:1 (3:0)

Góly: 21. Altidore, 33. Elm (z pok. kopu), 39. Maher, 49. Holman – 72. Larsson (z pok. kopu), rozhodoval: Bebek (Chor.)

Austria Viedeň (Rak.) – FC Metalist Charkov (Ukr.) 1:2 (1:0)

Góly: 7. Jun – 56. Gueye, 79. Cleiton Xavier (z pok. kopu), rozhodoval: Dean (Angl.)

Peter Hlinka (Austria) odohral celé stretnutie, Lukáš Štetina (Charkov) nefiguroval v zápise zo stretnutia

Tabuľka G-skupiny:

1. AZ Alkmaar 1 1 0 0 4:1 3

2. Metalist Charkov 1 1 0 0 2:1 3

3. Austria Viedeň 1 0 0 1 1:2 0

4. Malmö 1 0 0 1 1:4 0

H-skupina:

FC Bruggy (Belg.) – NK Maribor (Slovin.) 2:0 (2:0)

Góly: 7. Odjidja, 24. Dirar, ČK: 85. Rajčevič (Maribor), rozhodoval: Aydinus (Tur.)

Birmingham City (Angl.) – SC Braga (Portug.) 1:3 (0:1)

Góly: 71. King – 7. a 88. Hélder Barbosa, 59. Lima, rozhodoval: Aytekin (Nem.)

Tabuľka H-skupiny:

1. SC Braga 1 1 0 0 3:1 3

2. FC Bruggy 1 1 0 0 2:0 3

3. Birmingham City 1 0 0 1 1:3 0

4. NK Maribor 1 0 0 1 0:2 0

I-skupina:

Udinese Calcio (Tal.) – Stade Rennes (Fr.) 2:1 (1:1)

Góly: 39. Di Natale, 83. Armero – 18. Hadji, rozhodoval: Balaj (Rum.)

Atlético Madrid (Šp.) – Celtic Glasgow (Škót.) 2:0 (1:0)

Góly: 3. Falcao, 69. Diego, rozhodoval: Rasmussen (Dán.)

Tabuľka I-skupiny:

1. Atlético Madrid 1 1 0 0 2:0 3

2. Udinese 1 1 0 0 2:1 3

3. Stade Rennes 1 0 0 1 1:2 0

4. Celtic Glasgow 1 0 0 1 0:2 0

J-skupina:

Maccabi Haifa (Izr.) – AEK Larnaca (Cyp.) 1:0 (0:0)

Gól: 54. Ghadir, ČK: 82. Murillo (Larnaca), rozhodoval: Kovařík (ČR)

K-skupina:

Wisla Krakov (Poľ.) – Odense BK (Dán.) 1:3 (0:1)

Góly: 54. Kirm – 35. Johansson, 80. Utaka, 90.+ Falk, rozhodoval: Kever (Švaj.)

Fulham FC (Angl.) – FC Twente (Hol.) 1:1 (1:1)

Góly: 19. Johnson – 41. Schwarzer (vlastný), rozhodoval: Damato (Tal.)

L-skupina:

Sturm Graz (Rak.) – FC Lokomotiv Moskva (Rus.) 1:2 (1:2) – pre výpadok umelého osvetlenia sa začalo o 40 minút neskôr ako bol pôvodne stanovený výkop stretnutia (o 21.05 h)

Góly: 14. I. Szabics – 28. Obinna, 29. Syčov, rozhodoval: Paixao (Portug.)

Ján Ďurica (Lokomotiv) odohral celé stretnutie.

Anderlecht Brusel (Belg.) – AEK Atény (Gréc.) 4:1 (3:1)

Góly: 16., 40. a 84. Suárez, 33. M. Jovanovič – 36. Leonardo, ČK: 77. Manolas (AEK), rozhodoval: Gómez (Šp.)