11. decembra 2014 Nezaradené od SITA, Webnoviny.skSITA Diskusia()

Slovan prehral v Neapole, v EL skončil s nulou a skóre 1:20

NEAPOL 10. decembra (WEBNOVINY) – Futbalisti ŠK Slovan Bratislava prehrali vo štvrtkovom večernom dueli záverečného 6. kola I-skupiny hlavnej fázy Európskej ligy (EL) 2014/2015 na pôde SSC Neapol 0:3.

Ostatné výsledky štvrtkových zápasov Európskej ligy nájdete

—-> V TOMTO ČLÁNKU

Domáci na štadióne San Paolo rozhodli o víťazstve dvoma gólmi v úvodnej dvadsaťminútovke. Najskôr skóroval v 6. minúte belgický legionár Dries Mertens a o desať minút neskôr po jeho štandardnej situácii sa presadil aj slovenský reprezentant v drese „partenopei“ Marek Hamšík.

Dvadsaťsedemročný stredopoliar SSC si pripísal druhý presný zásah v tohtosezónnej hlavnej fáze EL, premiérový gól strelil Hamšík tiež Slovanu v prvom meraní síl oboch tímov 2. októbra na Pasienkoch (Neapol ten duel vyhral rovnako 2:0, pozn.). Po zmene strán zvýšil v 75. minúte Kolumbijčan Duván Zapata hlavou na 3:0 a stanovil konečný rezultát.

„Belasí“ nezískali v skupinovej fáze Európskej ligy ani bod a zakončili ju s hrozivým skóre 1:20. Okrem dvoch prehier s Neapolom (0:2 /domu/, 0:3 /vonku/) neuspeli ani v ostatných štyroch stretnutiach. (YB Bern: 0:5 /vonku/, 1:3 /doma/, Sparta Praha: 0:3 /d/, 0:4 /v/). Hamšíkovci postúpili do jarného šestnásťfinále. V I-skupine skončili na prvom mieste, získali 13 bodov.

Obrazom: Neapol vyhral v Bratislave 2:0, pri oboch góloch bol Hamšík

VÝSLEDOK – Európska liga – 6. kolo hlavnej fázy (I-skupina):
SSC Neapol – ŠK Slovan Bratislava 3:0 (2:0)

strely na bránku: 9:1, rohové kopy: 7:1, držanie lopty (v %): 61 – 39

rozhodovali: Stavrev – Kirovski, Kostadinov (všetci Maced.)

góly:

6. 1:0 D. Mertens

16. – 2:0 M. Hamšík

75. – 3:0 D. Zapata

žltá karta:

45. Hudák

Neapol: Andújar – Maggio, K. Koulibaly, Britos, Ghoulam – Gökhan Inler, Gargano – Callejón (74. Mesto), Hamšík, Mertens (63. De Guzmán) – Zapata (78. G. Higuaín)

Slovan: D. Perniš – Čikoš, Hudák, Gorosito, Jablonský – Kolčák, Štefánik – I. Žofčák (62. F. Ďuriš), Milinkovič (72. Halenár), F. Kubík (87. L. Gašparovič) – L. Peltier

I. polčas

Nádeje Slovana na vôbec prvý bod v tohtosezónnej hlavnej fáze Európskej ligy zhasli vo štvrtok večer na trávniku SSC Neapol prakticky už v 16. minúte. Vtedy viedli domáci už 2:0. Belgický legionár Mertens po prihrávke slovenského stredopoliara Mareka Hamšíka napriahol v 6. minúte a z 20 metrov prekonal Perniša – 1:0.

O desať minút neskôr si rovnaká dvojica zopakovala spoluprácu a po štandardnej situácii v podaní Mertensa skončil volej Hamšíka, ktorého zle strážil Jablonský, vo vzdialenejšom rohu bránky Slovana – 2:0.

Ďalšie príležitosti talianskeho tímu zostali nevyužité. Ešte pred druhým gólom SSC mieril Zapata nad, volej Maggia po rohu Callejóna chytil Perniš. Aktivitou hýril španielsky krídelník Callejón: jeho prienik v 25. minúte v poslednej chvíli zmaril stopér hostí Gorosito a onedlho po spolupráci s Hamšíkom trafil z uhla len do bočnej siete.

Slovan sa dostal k slovu až po polhodine hry, na nie príliš prudký pokus Kubíka však bol Andújar pripravený. Prácu mal stále iba Perniš, ktorý vyriešil situáciu pri príležitostiach Mertensa a Zapatu, v 34. minúte Gökhan Inler mieril tesne vedľa pravej žrde.

II. polčas

Po zmene strán aktívny Mertens najskôr netrafil do priestoru bránky bratislavského mužstva, v 62. minúte jeho pokus Perniš končekmi prstov vyrazil na rohový kop. Štvrťhodinu pred koncom stretnutia sa však domáci dočkali: na center Ghoulama vyskočil Zapata vyššie ako Jablonský a Perniš vyťahoval tretí raz loptu zo siete – 3:0

Jedinú možnosť hosťujúceho tímu mal Kolčák, ktorý v 51. minúte nevyužil zaváhanie brankára Andújara. Hráči SSC Neapol kontrolovali hru a napokon doviedli duel proti zverencom trénera Jozefa Chovanca poľahky do víťazného konca. Slovan sa lúči s pohárovou Európou, na „partenopei“ čaká jarné šestnásťfinále v EL.

Rafael Benítez (tréner SSC Neapol): „Výsledok dnešného duelu vnímam pozitívne, no mohli sme dať viac gólov. Hamšíkov výkon bol dobrý, na hracej ploche bol veľkým prínosom. Európska liga je náročná súťaž a musíme nasadzovať tých správnych hráčov. Pred nedeľňajším zápasom v Miláne proti AC sme si posilnili sebadôveru v našu kvalitu. Musíme sa však vyvarovať chybám.“

Jozef Chovanec (tréner ŠK Slovan Bratislava): „Do poslednej chvíle sme mali problémy so zložením zostavy. Okrem tých hráčov, ktorí necestovali do Talianska, mali zdravotné problémy Peltier a Halenár. Dnes sa prejavil rozdiel v kvalite oboch mužstiev. My sme si utvorili niekoľko náznakov šancí, ale koncovku sme nedotiahli do úspešného konca práve pre chýbajúcu kvalitu. Domáci boli lepším tímom a zaslúžene zvíťazili. Európsky futbal rýchlo napreduje, na nás čaká veľa práce, aby sme tento vývoj zachytili. Po zápase som sa rozprával s Marekom Hamšíkom a zaželal mu veľa úspechov.“

Dries Mertens (stredopoliar SSC Neapol a autor jedného gólu): „Víťazstvo ma teší, ale stále musíme na sebe pracovať. Verím, že na dnešný výsledok nadviažeme aj v nedeľu v ligovom súboji v Miláne proti AC.“

Duván Zapata (útočník SSC Neapol a autor jedného gólu): „Veľmi ma teší môj gól, ale omnoho viac si cením naše prvé miesto v skupine. Vždy, keď dostanem šancu na ihrisku, chcem presvedčiť trénera Beniteza o svojich kvalitách a správnosti jeho rozhodnutia.“

Marekiaro Superstar, velebia médiá Hamšíka po výhre Neapola Hamšíka v Bratislave vytlieskali, gól venoval manželke