Slovan vyhral, v Skalici rozhodovali nájazdy

Dukla Trenčín
Brankár Dukly Trenčín Vladimír Kováč (uprostred) chytá tutovku Ladislava Nagya (vpravo) na všetko sa prizerá David Turoň (vľavo) počas zápasu 21. kola slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi Duklou Trenčín a HK Poprad. Trenčín, 31. október 2010. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 31. októbra (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 21. kola hokejovej Slovnaft extraligy:

Dukla Trenčín – HK Poprad 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Góly: 48. R. Tvrdoň (Pardavý) – 20. A. Kroták (L. Nagy), 39. Mlynarovič (Škovira, D. Brejčák), 47. A. Kroták (L. Nagy, Kmiť), 55. Klouda (L. Nagy, A. Kroták)

Vylúčení: 7:4 na 2 min, navyše: Hruška a P. Kopecký – Lundberg a Rapáč všetci na 5+10+DKZ za bitku a zhodenie rukavíc, presilovky a oslabenia: 0:1, rozhodovali: D. Konc (SR), Noord (Švéd.) – M. Novák, Brath (obaja SR), 3290 divákov

Trenčín: V. Kováč – Sekeráš, Hruška, Martin Chovan, Bolf, Turoň, S. Tomko, od 34. Trefný – Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek – Tybor, O. Ďuriš, M. Filo – Gašparovič, Jánoš, R. Tvrdoň – L. Ružička, P. Kopecký, Koložváry

Poprad: Melicherčík – J. Kasík, R. Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Nádašdi, J. Brejčák, Kramár – Škovira, Lundberg, P. Svitana – Kmiť, A. Kroták, L. Nagy – J. Kopecký, Klouda, Lapšanský – Paločko, Troliga, Mlynarovič, od 34. Rapáč

Oba celky vstúpili do zápasu aktívne, vypracovali si aj zopár dobrých príležitostí na otvorenie skóre, paradoxne však v prvej tretine o vývoji duelu rozhodovala hra v oslabení. V 16. min domáci Tvrdoň svoj oslabovkový sólový nájazd nepremenil, kým hostia svoju hru v početnej nevýhode v 20. min využili a po rýchlom útoku dvojice Nagy – Kroták sa ujali vedenia. Rovnako aj hneď na začiatku druhej časti mohol po nájazde počas početnej nevýhody skórovať hosťujúci Lundberg, Trenčanov však držal nad hladinou gólman Kováč, ktorý vynikajúcimi zákrokmi často privádzal súpera do zúfalstva. V polovici zápasu po spŕške striel vychytal aj Nagyovku tutovku z bezprostrednej blízkosti. Domáci sa potrebovali „nakopnúť„, skúšal to Hruška šarvátkou s Lundbergom, ale hostia opäť strelili gól do šatne. V 39. min Škovirovu strelu nechytatelne tečoval pod hornú žŕdku Mlynarovič.

V 47. min Poprad viedol už trojgólovým rozdielom, Krotákov zásah prudkým švihom pod hornú žŕdku musel overiť až videorozhodca. Už o 15 sekúnd však Tvrdoň znížil a dovtedy zaskočení domáci sa tak snažili vzchopiť k záverečnému náporu. Ten však neprišiel, naopak hostia svoje zaslúžené víťazstvo potvrdili v 55. min, keď v presilovke vyšachovali súperovú obranu a Klouda zakončoval do prázdnej bránky.

Dušan Gregor (tréner Trenčína): „Gratulujem súperovi k zaslúženému víťazstvu. Nemôžem môjmu mužstvu uprieť bojovnosť, ale iba tá proti dobre hrajúcemu súperovi nestačila. Hráme s úzkou špičkou dobrých hráčov, navyše nemáme šťastie pri zakončovaní, takže nám nezostáva nič iné iba bojovať ďalej a snažiť sa všetko v našej hre zlepšiť.

Ján Jaško (tréner Popradu): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, vypracovali sme si aj dostatok šancí, potom sme však nakrátko poľavili a domáci prevzali iniciatívu. Rozhodujúcim momentom bolo asi to, že sme sa v prostrednej tretine ubránili pri našom oslabení troch proti piatim a nedovolili sme súperovi vyrovnať. Na konci druhého dejstva sme strelili ďalší gól do šatne a to prakticky rozhodlo o našom víťazstve. Napriek tomu náš výkon nebol optimálny, domáci nastúpili proti nám veľmi nabudení. V kritických chvíľach nás však podržal brankár Melicherčík.“

MsHK DOXXbet Žilina – HC Košice 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)

Góly: 3. Pozník (T. Oravec, Kubiš) – 15. J. Tabaček (S. Gron), 15. Marcel Haščák (Andrašovský, Deyl), 27. Michel Miklík (S. Gron, Vorel)

Vylúčení: 6:9 na 2 min, navyše: Ďurkech na 5+DKZ za hrubosť – Marcel Haščák na 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš – Rovenský, T. Orolin, 1471 divákov

Žilina: M. Laco – Kolarz, Milovanovič, D. Devečka, Ďurkech, Krčula, Dlouhý, Ftorek, Pozník – T. Petruška, Palovčík, M. Kokavec – Drevenák, Horský, Smotrila – V. Nemec, Hreus, Stupka – Hájnik, Kubiš, T. Oravec

Košice: J. Hudáček – Homer, J. Tabaček, M. Grman, M. Šterbák, Šeda, Deyl – Vorel, S. Gron, Michel Miklík – P. Bartoš, Jenčík, Tomík – Andrašovský, Kristek, Marcel Haščák – D. Pašek, Martin Frolík, Kriška

V Žiline sa hral od úvodných minút obojstranne rýchly hokej. V 3. min od modrej čiary strieľal Pozník, ktorý sa vrátil na ľad po viaczápasovom zranení, a domáci viedli jeho zásluhou 1:0. Zvýšiť vedenie pri vylúčení P. Bartoša v 13. min mohol Hájnik, avšak nemieril presne do polovice odkrytej bránky Hudáčka. Prišla 15. min a Žilinčania v priebehu 23 sekúnd inkasovali dva góly. Najskôr strelou od modrej vyrovnal J. Tabaček a vzápätí po rýchlom protiútoku z pravej strany po druhýkrát prekonal žilinského gólmana Marcel Haščák. V 24. min bol opäť vylúčený košický Homer, D. Devečka strieľal od modrej, puk po teči Petrušku skončil v sieti Hudáčka, ale hlavný rozhodca po niekoľkominútovom rozhovore s videorozhodcom gól neuznal.

V 27. min rýchly S. Gron obišiel bránku Žiliny, spätne prihral Michelovi Miklíkovi a ten pridal tretí košický gól. V druhej desaťminútovke druhej tretiny domáci brankár napriek trom inkasovaným gólom viackrát podržal domácich, a tak sa stav stretnutia nemenil. Gólovo aj herne bola najslabšia posledná tretina. Hostia mohli pri vylúčeniach Oravca a následne pri veľkom počte domácich hráčov na ľade rozhodnúť štvrtým gólom, ale dobré strelecké príležitosti Grona, Frolíka, Jenčíka a Pašeka výborný domáci gólman kryl. Žilinčania mali možnosť vsietiť kontaktný gól pri presilovke v 56. min, ale Devečkova strela sa neujala. V záverečnom tlaku Žilina už gól nevsietila, a tak sa stretnutie skončilo tretím víťazstvom Košíc vo vzájomných zápasoch v tejto sezóne.

Anton Tomko (tréner Žiliny): „Vedeli sme, čo nás v tomto zápase čaká a podľa toho sme sa pripravovali. Bohužiaľ, počas šiestich dní sme odohrali štyri zápasy a najmä to posledné víťazstvo nad Slovanom sa prejavilo aj na našom hernom prejave. Išli sme do vedenia, ale v priebehu dvadsiatich sekúnd sme inkasovali dva góly, čo sa prejavilo na psychike našich hráčov. Chcem pochváliť výkon Hudáčka, ktorý podržal svoj tím, najmä pri dvoch početých prevahách piatich proti trom. My sme naše góly dostali po troch individuálnych chybách.“

Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): „S výkonom sme veľmi spokojní. Hrali sme dobre. Súper síce začal lepšie, viedol, ale my sme rýchlo odpovedali vyrovnávajúcim gólom a išli sme do vedenia. Hráčov musím pochváliť aj za výkon pri presilových hrách, najmä keď sme boli oslabení o dvoch hráčov. Po prehre doma s Popradom sme chceli v Žiline zvíťaziť a potvrdiť tak naše vedúce postavenie v tabuľke.“

HK 36 Skalica – MHC Mountfield 2:1 po sam. nájazdoch (0:1, 0:0, 1:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 41. R. Jarolín (Kutálek), rozhodujúci sam. nájazd R. Jarolín – 15. Jabrocký (Uram, M. Beran)

Vylúčení: 3:7 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Bundil, J. Jankovič, 1882 divákov

Skalica: Lakosil – Kumstát, Gründling, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Jass, Magušin, Gula – T. Višňovský, R. Školiak, J. Prokop – Lušňák, Zálešák, Konečný – Kutálek, R. Jarolín, Šátek – Štepán, Mikušovič, J. Jurík

MHC Mountfield: Križan – L. Matejka, A. Novotný, Drgoň, P. Klepáč, Velebný, I. Ďatelinka – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, I. Rataj, Juraj Faith – Themár, Markovič, Galamboš – O. Mikula, M. Gálik, Važan

V úvode stretnutia mali domáci hráči výhodu presilovej hry piatich na troch, no ani jeden strelecký pokus úspech nepriniesol. V 13. min Lakosil so šťastím vyrazil Uramov pokus. Oveľa lepšie naložili so svojou presilovou hrou hostia, keď po prihrávkach Urama a Berana poslal Jabrocký puk ponad ležiaceho Lakosila do bránky. Do druhej tretiny vstúpili aktívnejšie domáci, ale strela Kutálka trafila len žŕdku hosťujúcej bránky. V 32. min to od kruhov skúšal Mikušovič, ale jeho tvrdá strela skončila iba na výstroji pozorného Križana. Úspešná nebola ani strela Jarolína a dorážky Kloza a Šátka počas presilovej hry v závere druhej tretiny. Dve tretiny sa hral podpriemerný extraligový hokej s množstvom nepresností a minimom šancí na oboch stranách.

Domácim sa podarilo dosiahnuť gól už po 37 sekundách III. tretiny, keď Kutálkovu strelu vyrazil Križan len pred seba a pre Jarolína už nebol problém skórovať – 1:0. Ideálnu príležitosť vrátiť hosťom vedenie mal Mikula, ale svojim lobom prehodil aj domácu bránku. Výhodu presilovej hry o dvoch hráčov mali aj hostia, ale Ďatelinkova tečovaná strela opečiatkovala iba Lakosilovu žŕdku. V závere stretnutia a ani v predĺžení diváci už tretí gól nevideli a rozhodnúť tak museli samostatné nájazdy. Jediný gól z nájazdu sa podaril vsietiť domácemu Jarolínovi, ktorý tak zabezpečil Skalici jeden bod navyše.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Cieľ dnešného stretnutia bol získať body, tento sme čiastočne splnili a sme radi. Lakosil bol dnes vynikajúci, v útoku sme si vytvorili viacero šancí, ale chýba nám stále agresívnejšie zakončenie a možno šťastie. Verím, že zlepšíme aj hru v presilovke, pretože na výhru v zápase potrebujeme tri až štyri góly.“

Jaroslav Husár (tréner Martina): „Dnes sme videli defenzívny súboj na oboch stranách a vynikali obaja brankári. Dve tretiny sme dobre bránili, no doplatili sme na zaspatý úvod tretej tretiny, kde sme inkasovali rýchly gól. Nájazdy sú lotéria, my sme gól nedali a preto dnes berieme o bod menej.“

HC Slovan Bratislava – HK Nitra 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)

Góly: 1. Lipiansky (Vaic, Kapuš), 3. Vaic (Cartelli, Kapuš), 13. L. Hudáček (Róbert Huna, Cartelli), 43. Róbert Huna (Demel, Jendek) – 42. A. Kollár (Spilar).

Vylúčení: 6:9 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – Šefčík, Výleta, 2554 divákov

Slovan: Konrád – J. Kováčik, Bohunický, Cartelli, Kántor, P. Frühauf, Schnabel, Janík, Jendek – D. Skokan, Kapuš, Buc – Richard Huna, Lipiansky, Vaic – Róbert Huna, L. Hudáček, Demel – M. Bakoš, J. Cíger, M. Sloboda

Nitra: J. Laco – Hlavačka, J. Polák, Michal Novák, Gabriš, Fabian, König, od 21. min Rais – S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay – Spilar, A. Kollár, M. Kováčik – Podstavek, M. Štefanka, G. Saliji – Kmeč, M. Slovák, Uhnák

Domáci Slovan po sérii šiestich prehier začal aktívne a vynútil si vylúčenie hosťujúceho Hlavačku. Obranca Nitry na trestnej lavici pobudol iba devätnásť sekúnd, skóre otvoril skúsený Lipiansky. Aj ďalšie vylúčenie na strane hostí skončilo gólom. Tentoraz na lavici hanby sedel Fabian, na 2:0 zvyšoval tvrdou strelou Vaic. Slovan svojmu súperovi veľa nedovolil a pridal aj tretí gól, keď Róbert Huna vysunul L. Hudáčka a ten nedal J. Lacovi šancu. Belasí tak za trinásť minút nedeľňajšieho duelu dosiahli rovnaký počet gólov ako spolu v predchádzajúcich piatich zápasoch.

Aj v druhom dejstve boli domáci aktívnejší, rýchlejší a dôraznejší. V 26. min mohol zvýšiť už na rozdiel štyroch gólov Cartelli, ale jeho pokus skončil na pozornom gólmanovi hostí. V 35. min Slovan zatlačil svojho súpera, brankár J. Laco musel čeliť niekoľkým nebezpečným strelám, ale napokon ani jedna z nich neskončila v bránke.

Nitra sa dočkala v úvode tretieho dejstva, keď pro Bohunického vylúčení najprv Konrád vychytal M. Kováčika, no o niekoľko sekúnd neskôr už za jeho chrbát poslal puk A. Kollár.

Vzápätí však potiahol puk do útočného pásma Demel, na nahodený puk si nakočuľoval Róbert Huna a jeho delovka od modrej čiary s pomocou hornej žŕdky skončila za J. Lacom – 4:1. Keďže do konca duelu už gól nepadol, Slovan bodoval naplno po dlhých sedemnástich dňoch, keď naposledy vyhral 14. októbra nad HK Orange 20.

Pavel Hynek (tréner Slovana): „Vydaril sa nám vstup do zápasu. Využili sme presilovky a dali upokojujúci gól. Súper sa nás forčekingom snažil dostať pod tlak, ale podarilo sa nám vyvarovať chýb a dotiahnuť duel do víťazného konca. Som rád, že sme zlomili nepriaznivú sériu“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Dnešný zápas sa začal pre nás zle, chlapci čakali, nekorčuľovali. V prvých dvoch oslabeniach sme inkasovali a potom sa celý zápas niesol v takom duchu, že sme nepremieňali šance. Škoda záveru, musíme sa naučiť hrať celých 60 minút.“

HC’05 Banská Bystrica – HKm Zvolen 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

Góly: 21. M. Hudec (Tománek), 36. Cebák (Hvila, M. Hudec), 44. Paľov (Vartovník), 60. M. Hudec – 11. Michal Chovan (Marek Haščák, Juraško), 25. P. Pucher (T. Bokroš, V. Baláž)

Vylúčení: 5:2 na 2 min, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška – Štefik, M. Orolín, 3319 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič – Kolba, Cunik, Kubka, Bambúch, Vantroba, Vizváry, Biro, od 21. Cebák – R. Tománek, M. Hudec, M. Hlinka – Kútny, Šechný, Hvila – Vartovník, Paľov, Macejka – A. Bezák, Heizer, Bendík

Zvolen: Škrečko – L. Čierny, Juraško, Hranáč, T. Bokroš, J. Valach, Hraško, Vosátko – Kovář, Marek Haščák, Michal Chovan – P. Barinka, P. Pucher, V. Baláž – Leskovjanský, L. Jurík, Škoda – Marcinek, Otčenáš, Šimurda (35. Zuzin)

Pred plným banskobystrickým štadiónom sa začal hrať viac taktický hokej, v prvej tretine videli diváci iba pramálo gólových príležitostí. Zaujala až presilovka Zvolena v 10. min, v ktorej najprv L. Čierny poslal puk od modrej čiary do hornej žŕdky a o minútu neskôr slávila úspech pekná prihrávka Haščáka z ľavej strany na pravú voľnému Chovanovi, ktorý poslal pohotovo puk po ľade presne k ľavej žŕdke – 0:1. Hostia hrali veľmi dobre takticky a domácich prakticky k ničomu nebezpečnému nepúšťali, za zmienku stojí iba strela Cuníka v 14. min, keď pred Škrečkom dobre clonil Hlinka, ale nazasunul za neho puk. „Barani“ neodohrali najlepšie ani jedinú presilovku v prvej časti hry, v ktorej ich Zvolenčania priestrieľali pomerom 11:4. Po prestávke však nastúpilo na ľad domáce mužstvo ako vymenené. Už v oslabení sa po Balážovej chybe zrodila gólová akcia Banskej Bystrice, Tománek potiahol puk po pravej strane, v prečíslení dvoch na jedného našiel na ľavej strane pred bránkou Hudeca a ten už v hre piatich proti piatim poslal puk za Škrečka – 1:1.

Barani“ boli v laufe, no pribrzdila ich ďalšia presilovka hostí, v ktorej najprv po Čierneho strele Kovář ani Haščák pred Šimonovičom neuspeli, no po Bokrošovej delovke od modrej opäť Šimonovič puk vyrazil a Pucher ho nemal problém poslať do odkrytej bránky – 1:2. Hra sa začala priostrovať, osobné súboje boli čoraz tvrdšie. Šimurdovu tvár poznačila neúmyselne korčuľa Vantrobu, zakrvaveného útočníka hostí nahradil Zuzin. V druhej tretine sa na domácej strane zapojil do hry Cebák a bolo to cítiť. Pred jeho gólom však mohol misky váh na stranu Zvolena prikloniť v miniúniku v oslabení Baláž. Nestalo sa, a tak prišla chvíľa domáceho obrancu po akcii Hudeca s Hvilom, keď sa Cebák postaral o presný zásah od modrej čiary, puk poslal do pravého horného rohu Škrečkovej svätyne. Začalo sa hrať odznova a ešte tvrdšie.

Nečakaný úder prišiel v 44. min, keď Vartovník vyhral buly, priťukol Paľovovi a po jeho strele a nešťastnom teči Hranáča skončil puk za Škrečkom. Bystričania potom umne držali hru čo najďalej od Šimonoviča, no Zvolen sa predsa len do šancí dostal. Najväčšiu mal v 47. min po Pucherovej prihrávke Baláž, ale netrafil puk pred odkrytou domácou bránkou. Hosťom nevyšla ani záverečná power play, v ktorej inkasovali z hokejky Hudeca zo stredného pásma do prázdnej bránky.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Zápas sa pre nás nevyvíjal priaznivo. Dvakrát sme dokázali vyrovnať stav. Ukázala sa sila mužstva, ktoré bojovalo a drelo, no Zvolen bol veľmi dobrý, hlavne v úvodných dvoch tretinách. Po vyrovnávajúcom góle na 2:2 sme čakali, že kto dá ďalší gól, tak ten vyhrá. Som veľmi rád, že sme ho dali my. Zvíťazili sme nad Zvolenom sedemkrát v rade, chlapcom musím poďakovať, pretože naša hra nebola až tak oslnivá, aké je oslnivé víťazstvo.“

Ernest Bokroš (tréner Zvolena): „Priznám sa, že sa mi ťažko rozpráva, pretože Zvolen hral dnes dobrý zápas a nezaslúžil si odísť s prázdnou. Na počet striel sme súpera prestrieľali, využili sme presilovky, no žiaľ v hre päť na päť sme neboli efektívni. Je zarážajúce, že sme ponúkli lacné góly Banskej Bystrici. Žiaľ, nemáme útok, ktorý by nám zabezpečoval góly. Zišiel by sa nám dobrý strelec, na každé víťazstvo sa totiž nadrieme a o to viac mi je ľúto mojich chlapcov, ktorí makali a určite by si bod z Banskej Bystrice zaslúžili. Zápas mal dobrú úroveň, prispeli k tomu aj diváci. A pokiaľ by takýchto zápasov bolo v extralige viac, bolo by to na prospech hokeja.“

Viac k osobe Anton TomkoDušan GregorJuraj FaithMarcel HaščákMichal ChovanMichel MiklíkMilan StašPeter OremusRichard HunaRóbert Huna