Slovenky na ME v basketbale postúpili zo skupiny

Kupčíková, basketbalistky

VANNES 17. júna (WEBNOVINY) – Basketbalistky Slovenska prehrali vo svojom treťom vystúpení na 34. majstrovstvách Európy vo Francúzsku v mestečku Vannes s Turkyňami v rámci záverečného hracieho dňa v základnej A-skupine vysoko 48:66 (20:32).

Išlo o druhý duel týchto súperov pod hlavičkou FIBA, hráčky z krajiny „polmesiaca“ vedú vo vzájomnej bilancii 2:0.

Slovensko napriek prehre má istotu postupu z A-skupiny, kde obsadí 3. priečku. Už v predstihu o tom rozhodla pondelňajšia prehra Ukrajiny s Čiernou Horou 60:72.

Hráčky z krajiny geografického suseda SR nezvíťazili v troch stretnutiach ani raz a šampionát sa pre ne skončil. Slovenky ich v nedeľu zdolali v kľúčovom stretnutí 75:68 (44:37).

Najbližší duel odohrajú Slovenky vo štvrtok 20. júna o 16.30 v meste Lille. Pôjde o súboj v nadstavbovej E-skupine, kde sa predstavia po tri postupujúce tímy z „áčka“ a „béčka“.

Najpravdepodobnejším súperom výberu SR bude Španielsko, ktoré je pred svojím posledným vystúpením v základnej B-skupine (v pondelok o 21.00 proti Švédsku) na jej čele. Slovensko obsadilo v A-skupine tretiu priečku, do ďalšej fázy si odtiaľ prenáša dve prehry s takisto postupujúcim družstvami – Čiernou Horou a Tureckom.

Slovensko v Lille s určitosťou narazí na Španielsko a jedného z dvojice Taliansko – Švédsko. Absolútnym šokom je zatiaľ vystúpenie majsteriek Európy z Ruska, ktoré majú v B-skupine na konte iba dve prehry. Ak „zborná“ predsa postúpi ďalej, aj ona sa stane jedným zo súperov zvereniek Ivana Vojtka. Slovenky nastúpia na druhý súboj v E-skupine v sobotu 22. júna o 14.00 h, ich tretí duel je na programe v pondelok 24. 6. takisto o 14.00 h.

Vo Vendéspace sa v F-skupine zídu postupujúce krajiny z „céčka“ a „déčka“. Do nových redukovaných tabuliek sa takisto zarátavajú ich výsledky zo základných skupín.

ME vo Francúzsku 2013 – A-skupina (Vannes):

Turecko – Slovensko 66:48 (12:12, 20:8, 19:18, 15:10)

Zostavy a body:

Turecko: Hollingsworthová a Caglarová po 10, Tuncluerová 6, Vardarliová 5, Iveginová 4 (Palazogluová 12, Yilmazová 11, Albenová 4, Canitezová a Dalgalarová po 2, Günayová a Ciraková po 0)

Slovensko: Jurčenková 10, Kupčíková a Vyňuchalová po 7, Sujová a D. Baburová po 4 (Kmeťová 7, Tetemondová 5, Lukačovičová 4, Brezániová, Krč-Turbová a Fabianová po 0)

TH: 12/7 – 7/5, fauly: 16 – 17, trojky: 3 – 1, rozhodovali: Delaunéová (Fr.), Jones (Wal.) a Kučerová (ČR), 783 divákov

Pondelňajší zápas priniesol vyrovnanú prvú štvrtinu s celkovým nízkym skóre, ale favorizované Turkyne v ďalšej desaťminútovke pritvrdili obranu a Slovenky odrazu nevedeli nájsť cestu do koša. Pokúšali sa najmä o streľbu z diaľky, ktorá im však nevychádzala.

Od stavu 12:12 potiahli úradujúce vicemajsterky Európy 9-bodovú šnúru a ujali sa výraznejšieho vedenia. Do konca I. polčasu si utvorili a udržali si dvojciferný náskok.

Takáto porcia bola pre Slovenky priveľkým „sústom“, hoci v tretej štvrtine ešte súperkám vzdorovali. Celkovo však predviedli iba 35-percentnú úspešnosť streľby z hry a vyprodukovali až 23 strát, čo vyústilo do presvedčivého náskoku súperiek. Turecko viedlo v 38. min najvyšším 21-bodovým rozdielom 64:43.

Hlas

Ivan Vojtko (tréner SR): „Približne 50 minút pred zápasom bolo jasné, že máme istotou postupu, ale skôr nám to uškodilo. Očakávali sme, že dievčatá tento fakt uvoľní a opadne z nich tlak, ale boli nervózne a nesústredené. Napriek 23 strateným loptám sme však inkasovali iba 66 bodov, takže obrana bola dobrá, ale v útoku ani jedna hráčka neodviedla svoj štandard. Družstvo nemal kto strelecky potiahnuť, pozície, aké sme premieňali proti Ukrajine, zostali tentoraz nevyužité. Škoda tohto výkonu, trochu skalil naše doterajšie vystúpenie, aj keď netvrdím, že by sme Turkyne zdolali, lebo tento tím ukázal zatiaľ najlepší basketbal v našej časti turnaja. Sme však veľmi radi, že postupujeme ďalej.“