Slovenky na MS s cieľom pokúsiť sa o záchranu

Hokejka
Foto: Ilustračné foto SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 14. apríla (WEBNOVINY) – Na slovenskú ženskú hokejovú reprezentáciu čaká od soboty premiéra medzi elitou na majstrovstvách sveta. Vo švajčiarskych mestách Zürich a Winterthur sa budú Slovenky v pozícii nováčika snažiť udržať medzi najlepšou svetovou osmičkou. V základnej skupine nastúpia zverenky Miroslava Karafiáta postupne proti výberom USA, Švédska a Ruska. V druhej skupine budú hrať Kanada, Fínsko, Švajčiarsko a Kazachstan. Najlepšie tímy v skupinách postúpia priamo do semifinále, družstvá z druhých a tretích miest čaká štvrťfinále a z posledných štvrtých priečok zápasy na dve víťazstvá o záchranu. Posledné MS žien sa konali v roku 2009, titul vo fínskej Hämeenlinne získali Američanky. Pred rokom na ZOH vo Vancouveri boli najlepšie Kanaďanky.

„Američanky a Švédky patria medzi favoritky šampionátu. Pre nás bude najdôležitejším v základnej skupine zápas s Ruskom. Keby sa nám ho podarilo vyhrať, máme istotu záchrany. Bude to však veľmi náročné. V Kanade sme pred a na ZOH s týmto súperom dvakrát prehrali, v úvode tejto sezóny sme ich však zdolali. Ani jeden z tímov však vtedy nebol kompletný,“ povedal pre agentúru SITA tréner Miroslav Karafiát.

Do Švajčiarska odcestuje vo štvrtok v noci 21 hokejistiek. Pätnásť z nich zažilo pred rokom atmosféru olympijského Vancouveru. V porovnaní s prvou účasťou Slovenska na elitnom ženskom turnaji chýbajú z rôznych dôvodov brankárka Kvaková, obrankyne Raková s Babiakovou a útočníčky Babonyová, Moravčíková a Celarová. Práve na ZOH nabrali slovenské hokejistky prvé výrazné medzinárodné ostrohy, ktoré budú chcieť zúročiť aj vo Švajčiarsku. Slovenky by sa chceli zachrániť medzi elitou. Ak by skončili v skupine posledné, čaká ich náročná séria proti štvrtému mužstvu z druhej skupiny. „Bolo by nádherné, ak by sme sa vyhli bojom o záchranu. Ak by sme zdolali Rusky, hráme o 5. miesto. Realita je však iná, musíme sa pripraviť aj na duely o záchranu. Vlani bol Vancouver pre nás všetkých nádherným sviatkom a skvelou školou. Hrali sme bez tlaku. Teraz sa situácia mení. Súboje o záchranu budú náročné na psychiku, uvidíme, ako sa s tým popasujeme. Nováčikovskú daň sme splácali už vo Vancouveri, teraz by sme mohli trpezlivou hrou dotiahnuť naše úsilie do úspešného konca,“ doplnil Miroslav Karafiát.

Slovenky sa v posledných týždňoch na šampionát pripravovali v Bratislave. V príprave odohrali dva zápasy s deviatakmi Slovana Bratislava a HOBA Bratislava. Kým v prvom vysoko prehrali 1:8, druhý už vyhrali 4:0. „Vyskúšali sme si jednotlivé herné situácie, napádanie súpera, herný systém, presilovky. Tesne pred ZOH sme s HOBA prehrali 0:1, verím, že nás posledná výhra psychicky nakopne. Pôvodne sme pomýšľali aj nad zápasmi proti ženským reprezentáciám. Tento týždeň je však turnaj I. divízie MS a pred týždňom sa hrala druhá divízia. Padli nám aj zamýšľané duely so Švajčiarkami a Číňankami, preto sme to nechali na prípravu s chlapcami. Boli to pre nás kvalitné zápasy,“ doplnil Miroslav Karafiát.

Kapitánkou slovenského výberu bude Iveta Karafiátová, jej asistentkami Jana Kapustová a Anna Džurňáková. Slovenky budú aj vo Švajčiarsku vychádzať z pozornej defenzívy podporenej brankárkou Zuzanou Tomčíkovou. Na otvorený hokej nemyslia. „To by bola pre nás asi smrť. Možno v II. divízii by sme mohli hrať týmto štýlom. Už aj I. divízia je veľmi vyrovnaná. Musíme hrať perfektne v defenzíve, trpezlivo, bojovať a z troch vyložených šancí aspoň dve využiť,“ doplnil Miroslav Karafiát.

Nominácia reprezentácie SR žien na MS vo švajčiarskych mestách Zürich a Winterthur (16. – 25. apríla 2011):

Brankárky: Zuzana Tomčíková (Bemidji State University/USA), Jana Budajová (HC Slovan Bratislava ženy/HK Poprad), Romana Kiapešová (MHk 32 Liptovský Mikuláš/HC OSY Spišská Nová Ves).

Obrankyne: Petra Országhová, Iveta Karafiátová, Barbora Brémová (všetky HC Slovan Bratislava ženy/HK Poprad), Barbora Kežmarská (HC Slovan Bratislava ženy/HC OSY Spišská Nová Ves), Romana Vargová (HC Slovan Bratislava ženy), Michaela Matejová (Kärpat Oulu/Fín.).

Útočníčky: Mária Herichová, Anna Džurňáková, Petra Jurčová (všetky HC Slovan Bratislava ženy/HK Poprad), Janka Čulíková (HC Slovan Bratislava ženy/HC OSY Spišská Nová Ves), Lenka Sroková (HC OSY Spišská Nová Ves), Mária Gajdošová, Alica Miháliková (obe MHK Martin), Nicol Čupková (HC Slovan Bratislava ženy), Petra Pravlíková, Martina Veličková (obe HC Panthers Minsk/Biel.), Jana Kapustová (HC Tornado Moskva/Rus.), Nikola Gápová (SK Karviná/ČR).

Realizačný tím: Imrich Antal (manažér), Miroslav Karafiát (tréner), Igor Andrejkovič (asistent trénera), MUDr. Karin Oppitzová (lekárka), Vladimír Nemček, Jozef Hrtús (maséri).

Program majstrovstiev sveta žien vo Švajčiarsku:

Sobota 16. apríla:

B-skupina (Winterthur): Fínsko – Kazachstan (16.00), Kanada – Švajčiarsko (20.00)

Nedeľa 17. apríla:

A-skupina (Zürich): USA – Slovensko (12.00), Švédsko – Rusko (16.00)

B-skupina (Winterthur): Kazachstan – Kanada (16.00), Fínsko – Švajčiarsko (20.00)

Pondelok 18. apríla:

A-skupina (Zürich): Švédsko – Slovensko (12.00), Rusko – USA (16.00)

Utorok 19. apríla:

B-skupina (Winterthur): Kanada – Fínsko (16.00), Švajčiarsko – Kazachstan (20.00)

Streda 20. apríla:

A-skupina (Winterthur): Slovensko – Rusko (14.00), USA – Švédsko (20.00)

Piatok 22. apríla:

Štvrťfinále (Zürich): 2A – 3B (16.00), 2B – 3A (20.00)

O záchranu (Winterthur) – prvý zápas: 4A – 4B (20.00)

Sobota 23. apríla:

Semifinále (Zürich): 1B – 2A/3B (16.00), 1A – 2B/3A (20.00)

Nedeľa 24. apríla:

zápas o 5. miesto (16.00, Zürich)

O záchranu (Winterthur) – druhý zápas: 4B – 4A (20.00)

Pondelok 25. apríla:

Finále (20.00, Zürich)

Zápas o 3. miesto (16.00, Zürich)

O záchranu (Winterthur) – prípadný tretí zápas: 4A – 4B (16.00)

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta KarafiátováMiroslav KarafiátNicol ČupkováZuzana Tomčíková
Firmy a inštitúcie Ženská hokejová reprezentácia Slovenska