Slovenky po prehre so Švédkami o 9. - 12. miesto

Bez názvu

SPIŠSKÁ NOVÁ VES 4. augusta (WEBNOVINY) – Slovenské basketbalové juniorky prehrali vo svojom záverečnom zápase v osemfinálovej E-skupine na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie v Spišskej Novej Vsi so Švédskom o dva body 57:59. Výsledok znamená, že do štvrťfinále šampionátu postúpili Švédky, Slovenky budú hrať v skupine o 9. až 12. miesto. V záverečnom zápase stredajšieho programu E-skupiny sa stretnú doteraz stopercentné Španielky s Ruskami.

Výsledok:

Osemfinálová E-skupina:

Slovensko – Švédsko 57:59 (16:16, 10:21, 18:13, 13:9)

Slovensko: Kissová 18, Páleníková 16, Domiterová 9, Brádňanská 2, Hruščáková 0 (Oroszová 12, Bartánusová 0, Firkaľová 0, Števove 0)

Švédsko: Abdiová 20, Zahuiová 16, Kabenganová 9, Hakimová 8, Fontaineová 2 (A. Nyströmová 4, Perssonová 0, E. Nyströmová 0)

TH: 18/10 – 24:21, fauly: 20:21, trojky: 7/16 – 2/10, 850 divákov

Skóre zápasu otvorila nádhernou trojkou Domiterová a zdalo sa, že v skvelej atmosfére spišskonovoveskej športovej haly to bude výborné naštartovanie slovenského družstva. To až do stavu 16:12 hralo naozaj vynikajúco. Potom však Švédky výrazne pritvrdili obranu, to dievčatá v slovenských dresoch poriadne vyviedlo z rytmu a prišla neuveriteľná 14-bodová šnúra severaniek prerušená iba klaksónom oddeľujúcim prvú a druhú štvrtinu. Úvodnú trojminútovku druhej štvrtiny prehrali Slovenky 0:10 a Švédky sa dostali na koňa. Zverenkám trénera Martina Pospíšila absolútne nevychádzala streľba trestných hodov, nepremenili ich 11 a práve o toľko prehrali prvý polčas – 26:37.

Druhý polčas začali domáce basketbalistky dvoma úspešnými pokusmi spoza trojkového oblúka a zrazu boli opäť súperkám na dosah. Tribúny ich vytrvalo hnali dopredu. Dve minúty pred koncom tretej štvrtiny prehrávali už iba o dva body 41:43. Posledné momenty tejto časti zápasu však opäť patrili Švédkam, ktoré ju síce prehrali 13:18, ale stále mali šesť bodov navrch. Záverečná desaťminútovka bola predovšetkým obrovským obojstranným bojom. Päťdesiatdva sekúnd pred koncom sa Slovenkám podarilo vyrovnať na 57:57. Posledné slovo však patrili severankám, ktoré sa nakoniec tešili z najtesnejšieho víťazstva a postupu medzi elitnú osmičku.

Výsledok úvodného stredajšieho zápasu v E-skupine:

Slovinsko – Srbsko 57:42 (17:6, 11:7, 17:17, 12:12)

Martin Pospíšil (tréner SR): „Som sklamaný. Zápas sme si prehrali v druhej štvrtine, kde nám na chvíľu ušla koncentrácia a my sme sa nevedeli vyrovnať s agresívnou tvrdou hrou Švédok. Ukázalo sa, že to, čo stačí dievčatám na domácu súťaž, je na takomto fóre málo. Je to realita slovenského ženského basketbalu. Švédky som pred šampionátom považoval za favorita celého turnaja, jeho výkony rastú od zápasu k zápasu, napriek tomu som bol presvedčený, že zvíťazíme. Je to škoda. Verím, že v skupine o konečné deviate miesto budeme úspešnejší.“

Sabina Oroszová (slovenská reprezentantka): „Je nám všetkým do plaču. Boli sme tak blízko k postupu. Zlomilo sa to v druhej štvrtine, kde nám súperky ušli. Ani neviem, s kým sa v skupine o deviate miesto stretneme, pretože my sme všetky verili, že pôjdeme do štvrťfinále. Nevyšlo nám to, bolí to…“