Slovenky v generálke na ZOH prehrali s Fínskom

Hokej

DELTA 9. februára (WEBNOVINY) – Slovenská ženská hokejová reprezentácia prehrala v generálke na zimné olympijské hry vo Vancouveri na štadióne v mestečku Delta na predmestí centra Britskej Kolumbie s favorizovaným Fínskom 1:6. Slovenky začali zakríknuto, pred bronzovými medailistkami z posledných majstrovstiev sveta mali zbytočný rešpekt. Po prvej prestávke sa však ich hra zlepšila a s favoritkami dokázali držať krok. Aj napriek šiestim inkasovaným gólom bola hrdinkou zápasu brankárka Zuzana Tomčíková, na ktorú smerovalo až 80 striel.

Slovenky nezačali najlepšie, po dvanástich minútach prehrávali 0:3. Potom im však vyšla presilovka, keď pri Brémovej strele od modrej útočníčky výborne clonili pred fínskou brankárkou. Následne ešte zverenky Miroslava Karafiáta raz inkasovali, ale od druhej tretiny hrali s favoritkami vyrovnanú partiu. Brankárka Tomčíková lovila puky po chybách spoluhráčok, ktoré najskôr po vyhodení puku pri oslabení v druhej tretine neprestriedali. V záverečnej minúte potom zbytočne vyhodený puk skončil na hokejke Tikkanenovej, ktorá uzavrela skóre. Reprezentácia Fínska je v rebríčku IIHF na 3. mieste, Slovenky sú momentálne tesne za prvou desiatkou. V Európe sú hráčky Suomi spolu so Švédskom najlepšie. „Fínky sú európskou špičkou. Od druhej tretiny sme začali s nimi viac korčuľovať, obsadzovať ich. Bodaj by sme hrali viac podobných stretnutí s takými silnými súpermi. Dievčatá si potrebujú upevňovať sebavedomie. Musia vedieť v takých náročných dueloch so súperkami korčuľovať. Fínky boli určite doteraz najvážnejší súper, proti ktorému sme hrali,“ hodnotil pre agentúru SITA tréner slovenskej ženskej reprezentácie Miroslav Karafiát.

Reprezentačnému kormidelníkovi sa pomaly rysuje zostava pre úvodný zápas olympijského turnaja s Kanadou. Pre jeho zverenky to bude v šestnásťtisícovej hale krst ohňom. Slovenky v utorok odohrali posledný duel v zostave so šiestimi obrankyňami a troma útokmi. Olympijský turnaj začnú s 15 korčuliarkami. O zostave sa bude rozhodovať deň pred úvodným zápasom. „Dnes chytala výborne brankárka Tomčíková. Škoda, že niektoré dievčatá sa k jej výkonu nepriblížili. Dostali sme zbytočné dva či tri góly po tom, čo Tomčíková vychytala jednu šancu a neobsadené súperky dorážali do bránky. Všetky hráčky dostali šancu ukázať sa, teraz budeme uzatvárať káder pre prvý zápas. Sme pripravení na viaceré alternatívy,“ uviedol Miroslav Karafiát.

Slovensko – Fínsko 1:6 (1:4, 0:1, 0:1)

Góly: 17. Brémová – 12. a 18. Rantamäkiová, 2. Voutalainenová, 5. Hoviová, 38. Saarinenová, 60. Tikkanenová

Vylúčené 6:5 na 2 min, presilovky 1:2, oslabenia 0:1, 3000 divákov.

Zostava SR: Tomčíková – Karafiátová, Babiaková, Matejová, Raková, Országová, Brémová – Kapustová, Pravlíková, Veličková – Gapová, Babonyová, Herichová – Džurňáková, Čupková, Jurčová – Celárová, Čulíková, Moravčíková