Slovenky začali ME v basketbale úspechom, hnala ich Žirková

Zuzana Žirková
Slovenská reprezentantka Zuzana Žirková. Foto: SITA/Ivan Fleischer

ŠOPRON 11. júna (WEBNOVINY) – Výsledkovo úspešne vstúpili do majstrovstiev Európy basketbalistiek v Maďarsku reprezentantky Slovenska.

Zverenky Maroša Kováčika vo svojom štvrtkovom úvodnom vystúpení v základnej D-skupine v Šoprone zdolali Švédky veľmi tesne 72:69 (30:40), hoci drvivú väčšinu duelu zaostávali za súperkami. Lepšie však zvládli záver duelu.

Na výber SR čaká už v piatok 12. júna ďalšie dôležité meranie síl proti Litovčankám (16.30 h). Ak sa im podarí uspieť, ešte viac si pootvoria postupovú bránu. Z päťčlennej skupiny postúpia do ďalšej fázy tri krajiny.

Švédkam sa darilo v trojkách

Švédky odštartovali duel trojkou najväčšej hviezdy tímu F. Eldebrinkovej. Slovenky dali prvé body na šampionáte vďaka Hruščákovej v 3. minúte a v 6. minúte sa zásluhou rovnakej hráčky aj prvý raz ujali vedenia – 10:9. Proti súperkám, ktoré úspešne strieľali z dlhých vzdialeností, sa však celkovo ťažko presadzovali.

Severanky si v 17. minúte vypracovali 11-bodový náskok 35:24 a z neho „žili“ až do konca tretej štvrtiny. V prvom polčase nastrieľali 40 bodov, keď spoza trojkového oblúka trafili 5 zo 7 pokusov, čo znamenalo výnimočnú 71,4-percentnú úspešnosť. Mnohokrát, aj po zmene strán, však z diaľky zakončovali nikým nebránené.

Slovenky podržala Žirková

Slovenky vyrovnali zásluhou striedajúcej Žirkovej na 51:51 v 29. minúte a neskôr svietil na ukazovateli iný „remízový“ stav 53:53. Vstup do poslednej desaťminútovky Kováčikovým zverenkám vôbec nevyšiel. Rýchlo inkasovali 8-bodovú šnúru na 53:61.

Nezložili však zbrane a v 38. minúte sa predovšetkým zásluhou Žirkovej, na ktorej sa akoby vôbec nepodpísali problémy s nohou, pre ktoré vynechala prakticky celú prípravu šampionátu, nielenže dostali na dostrel, ale bravúrne zvládli koniec napínavého stretnutia. Ujali sa vedenia 68:64 a tesný náskok už nepustili z rúk.

Výsledok – D-skupina – štvrtok:
Švédsko – Slovensko 69:72 (22:16, 18:14, 13:23, 16:19)

Najviac bodov Švédska: L. Halvarssonová 19, F. Eldebrinková 17 (3 trojky), Egnellová 14

Zostava a body Slovenska: Kiššová 9, Hruščáková a Jurčenková po 7, Toliverová 5, Bálintová 0 (Žirková 26/3 trojky, M. Páleníková a Krč-Turbová po 7, Vyňuchalová 4)

TH: 23/17 – 27/15, fauly: 25 – 23, trojky: 8 – 7, rozhodovali: Lasuiková (Kan.), Jokič (Č. Hora) a Tyslenko (Ukr.), 800 divákov

Hlas:

Maroš Kováčik (tréner Slovenska): „Zápas sme prežívali veľmi emotívne. Som nesmierne šťastný, že spojenie lavička – ihrisko fungovalo naozaj skvele a tím podporovali aj výborní priaznivci, ktorí si v hľadisku našli miesto za nami. Priznám sa, že po trojke Lucie Krč-Turbovej v závere som začal veriť, že nadišiel deň, keď súpera môžeme zložiť. V prvom polčase sme inkasovali až 40 bodov a agresivita bola z našej strany veľmi biedna. Súper navyše trafil päť trojok zo siedmich, čo je neskutočná úspešnosť. Veľkou bojovnosťou a kolektívnym výkonom sme sa však dostali naspäť do hry o víťazstvo. V prestávke sme nezvyšovali hlas. Povedali sme tri, štyri vety a bolo pekné, že keď sme ich spomenuli, dievčatá pokývali hlavami na znak súhlasu. Sme veľmi radi, že to, čo sme od nich žiadali, aj prišlo. Samozrejme, Zuzana Žirková bola náš x-faktor. Už viackrát som povedal, že ona je zjav. To nie sú veci, ktoré natrénujete, ona sa s tým narodila a všetci musíme byť šťastní, že ju máme.“

Dôležitý je výsledok

„Som rada, že sme sa vždy vrátili do hry o víťazstvo, hoci sme za súperom bodovo zaostávali aj o viac bodov. Toto družstvo je však presne o tomto – kolektíve a tímovom duchu. Som skutočne veľmi rada, že sme to otočili a perfektne zvládli koniec,“ povedala v mixzóne 35-ročná rozohrávačka, ktorá v úvodnom stretnutí na svojom piatom kontinentálnom šampionáte v kariére nastrieľala ako striedajúca hráčka za vyše 25 minút až 26 bodov.

„Dievčatá sú asi sebavedomejšie, keď som na ihrisku. V druhom polčase to v takýchto prípadoch vždy začalo fungovať. Ale na to som tu, na to som sem prišla. Ja im veľmi pekne ďakujem, lebo na palubovke je vždy päť hráčok, nie len jedna. Bez nich to nejde a v obrane neskutočne bojovali. V prvom polčase sme to neboli my, hrali sme pomaly – akoby sme sa zahrievali. Dôležitý je však výsledok, lebo história sa nepýta, aký bol prvý polčas. Prvá výhra je naša,“ vypichla to najpodstatnejšie ľavoruká dirigentka hry aj strelkyňa.

Kiššová debutovala úspechom

Svoj debut na ME v seniorskej kategórii si odkrútila krídelníčka Martina Kiššová. S deviatimi bodmi bola najlepšou strelkyňou slovenského tímu spomedzi dievčat základnej päťky.

„V šatni sme si cez prestávku niečo povedali, lebo to nebolo o taktike, ale všetko o nás. Po obrátke sme začali agresívne brániť a v útoku sme si viac rozumeli. Myslím si, že nás nakopla práve defenzíva a aj to, že nám padli nejaké strely do koša. Lepšie sa vtedy hrá, keď je v zakončení vyššia úspešnosť. Zaostávať po prvom polčase o desať bodov je nič, dá sa to otočiť, o čom sme sa v minulosti presvedčili. A stále sme sa počas prípravy ubezpečovali, že po tých prehrách už musí prísť nejaká výhra. Časovali sme formu,“ podotkla s úsmevom 22-ročná basketbalistka slovenského majstrovského tímu Good Angels Košice.

Slovenky patria medzi najmladšie a najvyššie

Basketbalová reprezentácia Slovenska je druhá najmladšia a štvrtá najvyššia na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy v Maďarsku a Rumunsku. Informoval o tom špecializovaný server Love Women’s Basketball.

Tréner Maroš Kováčik má v Šoprone k dispozícii družstvo s vekovým priemerom 25,494 roka, jedinou tridsiatničkou v ňom je kapitánka Zuzana Žirková (6. júna 1980). Mladší výber poslala na šampionát len Ukrajina (25,259 roka), najstarší kolektív na ME má Poľsko (29,049 roka).

Z hľadiska priemernej výšky sú Slovenky spomedzi 20 účastníckych krajín na 4. priečke (1,847 metra) takisto ako ich piatkové súperky v D-skupine Litovčanky. Najvyššie „narástli“ Rusky (1,873 metra), v priemere najdrobnejšie basketbalistky má jedna z usporiadateľských krajín Rumunsko (1,809 metra).

Súhrn výsledkov štvrtkových stretnutí v úvodný hrací deň na majstrovstvách Európy basketbalistiek v Maďarsku a Rumunsku (11. – 28. júna):