Slovenská '21' prehrala s Rumunmi aj v kvalifikačnej odvete

Slovensko 21
Hráč Slovenska Arnold Šimonek (vpravo), hráč Rumunska Cordui Cioranu (vľavo) počas kvalifikačného zápasu o postup na ME 2013, medzi Slovenskom "21" a Rumunskom "21". Michalovce, 1. jún 2012. Foto: SITA/Štefan Madaras

BUKUREŠŤ 5. júna (WEBNOVINY) – Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov prehrala s rumunskými rovesníkmi v Bukurešti v utorňajšom stretnutí 9. skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2013 do Izraela 0:2 (0:0).

O úvodný presný zásah zápasu sa postaral premeneným pokutovým kopom v 67. min kapitán domácich Mihai Radut. Gólovú poistku pridal v 89. min Lucian Filip.

Slováci dohrávali duel oslabení, keď päť minút pred koncom riadneho hracieho času dostal červenú kartu kapitán Ján Greguš. Zverenci Ivana Galáda nezvládli ani jedno z dvoch kľúčových meraní síl s rumunskými rovesníkmi, keď prehrali aj v piatok v Michalovciach 0:2. Lalkovič a spol. sa s najväčšou pravdepodobnosťou nekvalifikujú na kontinentálny šampionát, v tabuľke 9. skupiny klesli na tretiu pozíciu za Rumunov. Suverénne je Francúzsko, ktoré ešte ani raz zo šiestich duelov nezaváhalo a na konte má 18 bodov.

Výsledok – utorok:

Rumunsko „21“ – Slovensko „21“ 2:0 (0:0)

Góly: 67. Radut (z pok. kopu), 89. L. Filip, ŽK: 32. Radut, 88. Enache – 88. P. Bajza, ČK: 58. J. Greguš (SR) za faul po druhej ŽK, rozhodovali: Kehlet – Hummelgaard, Bille (všetci Dán.)

Rumunsko „21“: Lazar – Cretu, Gugu, Beta, Cioranu – Popa, Stoian (80. Pana), L. Filip, Dobre (84. Nistor) – Radut (90.+ Cosereanu), Enache

Slovensko „21“: P. Bajza – Marek Hlinka (81. Lalkovič), T. Košút, M. Kolmokov, Holúbek – Štetina, Gyömbér – K. Mészáros, J. Greguš, S. Štefánik (63. Paur) – Guba (68. Oršula)

I. polčas

Hráč Slovenska Martin Mikovič (vpravo), hráč Rumunska Alexandru Cretu (vľavo) počas kvalifikačného zápasu o postup na ME 2013, medzi Slovenskom "21" a Rumunskom "21". Michalovce, 1. jún 2012. Foto: SITA/Štefan Madaras

Úvodnú šancu stretnutia mali v 4. min Slováci. Dotieravosť Mészárosa priniesla ovocie v podobe získanej lopty pre Greguša. Strela stredopoliara českej Ostravy bola prudká, smerovala však nad bránku. Už o minútu neskôr mali hostia výhodu rohového kopu, dostali sa do zakončenia, ale pokus opäť smeroval mimo priestoru troch žrdí. Na konci 10. min sa pokúšali o zakončenie aj Rumuni, ani ich strela však nebola presná. Rušný zápas pokračoval, keď už štyri minúty strieľal spoza pokutového územia Stoian.

Ten istý hráč ponúkol gólovú prihrávku svojim dvom spoluhráčom, ani jeden z nich však nedosiahol na strieľaný center. O dve minúty mohli odpovedať „galádovci“, keď Košútov pokus z uhla vypadol domácemu gólmanovi z náručia. O dorážku sa ešte snažil Mészáros, ale neuspel. V 27. min ofenzívny hráč Slovana Bratislava skúšal šťastie z hranice pokutového územia, zaskvel sa Lazar, ktorý vytlačil loptu nad brvno. Prvé dejstvo uzavrela strela Greguša z približne 20-metrovej vzdialenosti, lopta len o centimetre minula ľavú žrď.

II. polčas

Druhý polčas sa začal aktivitou domácich. Rumuni sa však nedostali do vyloženej gólovej príležitosti. Slováci sa zväčša len bránili na vlastnej polovici, zodpovedne však vypĺňali priestor a dobre si plnili defenzívne povinnosti. V 67. min sa ujali vedenia domáci.

Pokutový kop nariadený za faul Štetinu na Stoiana premenil útočník Radut. Slovenský brankár Bajza nemal šancu. Dvanásť minút pred koncom riadneho hracieho času technicky vypálil z hranice šestnástky Paur, rumunský gólman si poľahky poradil s jeho strelou. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času zmaril šance Slovákov bodovať ich kapitán Ján Greguš, ktorý dostal druhú žltú kartu a následne ho rozhodca automaticky vylúčil za faul na Popu. O gólovú poistku sa postaral v 89. min Lucian Filip, ktorý uzavrel gólový účet stretnutia na 2:0.

Ivan Galád (tréner SR „21“): „Po prvom polčase sme mali viesť o dva alebo tri góly. Šance, aké mali Greguš, Hlinka, Guba, musíme premieňať. Nestalo sa tak a zápas rozhodli dve obrovské individuálne chyby Štetinu a hlavne brankára Bajzu. Medzinárodná úroveň takéto chyby potrestá a ja prajem hráčom, aby mali v budúcnosti viac vydarenejších zápasov.“

Ján Greguš (kapitán SR „21“): „Rumuni hrali zo začiatku dobre. Prekvapili nás, že toľko držali loptu. Potom sme sa snažili o nejaké brejky a zakončovať akcie, ktoré na naše nešťastie neskončili gólom. To rozhodlo o zápase. Mali sme veľké množstvo rohov, ale nevedeli sme to zužitkovať. Mám veľmi zlé pocity, všetci smutný, lebo sa nám rozplynul sen. Ja verím, že to posilní naše osobnosti a vrátime sa do klubov silnejší.