Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sav.jpg
Ilustračné foto. Foto: www.facebook.com/SlovenskaAkademiaVied

Slovenská akadémia vied by mala naozaj dosahovať výsledky, tvrdí predseda Pavel Šajgalík

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Slovenská akadémia vied (SAV) by mala podľa slov jej predsedu Pavla Šajgalíka plniť tri úlohy.

Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, prvou úlohou je ostať špičkovou vedeckou inštitúciou na Slovensku, „špičková vedecká inštitúcia znamená, že by sme naozaj mali dosahovať výsledky na hranici poznania a tieto výsledky by sme mali publikovať v tých najlepších médiách a mali by sme prispievať k osvetovému poznaniu, pretože je to nesmierne dôležitá činnosť. My nemôžeme napríklad pri vývine lieku proti rakovine čakať, že Nemci ho vymyslia za nás. My musíme byť schopní sa na tom podieľať. To je podľa mňa veľmi dôležitá úloha SAV.“

Automatizácia či autonómne autá

Slovensko ešte nemá zabehnutý systém transferu a predaja poznatkov, ktoré u nás vygenerujeme. „SAV by mala v tomto zohrať kľúčovú úlohu a všetci, ktorí tu pracujeme, by sme sa mali naučiť uvažovať aj v komerčnom duchu, lebo vedomosť je produkt. Isté vedomosti treba odovzdávať do svetového bazénu vedomostí, ale tie, ktoré sa dajú komercionalizovať, by sme naozaj mali komercionalizovať. Toto je podľa mňa druhá veľmi významná úloha, ktorú zatiaľ nemáme celkom dotiahnutú do úrovne, kde by sme ju chceli mať, ale je to rozhodne naša úloha,“ popísal predseda druhú úlohu SAV.

Treťou úlohou vzhľadom na to, že SAV má spoločensko-vedné a humanitné ústavy, je odpovedať na otázky spoločnosti. „Spoločnosť prechádza zásadnými zmenami. Prechádzame akousi ďalšou technologickou revolúciou, objavujú sa pojmy ako Priemysel 4.0, automatizácia či autonómne autá. Mám taký pocit, že technológie výrazne predbehli naše mentálne nastavenie.

Používame ich, ale neuvedomujeme si žiadne dôsledky, neuvedomujeme si, ako ich používať a využiť v tom pozitívnom zmysle,“ a dodáva, že robotizácia vytvára tlak na spoločnosť „mali by sme byť schopní vysvetliť, že nová technologická revolúcia neznamená nič zlé. Už sme ich niekoľko zažili. Toto sú úlohy, ktoré by mala SAV vedieť vysvetliť spoločnosti,“ vysvetlil Šajgalík.

Ide o vzájomnú interakciu

SAV chce priblížiť prácu vedeckých pracovníkov širokej verejnosti aj projektom Otvorená akadémia, ktorá má dve etapy. „V prvej etape sme zosumarizovali všetky typy výskumov, ktoré robíme, ale snažili sme sa ich prepísať do ľudskej reči. Napríklad, ak niekto povie v televízii, že v Nórsku skúma diamanty, ktoré sú súčasťou evolúcie Zeme, snažíme sa vysvetliť, prečo Slovensko do toho investuje peniaze.

Snažíme sa vysvetliť ľuďom prečo robíme to, čo robíme,“ povedal na margo projektu predseda SAV. Druhá etapa Otvorenej akadémie bude o tom, aby ľudia akadémii navrhli, čo majú skúmať. „Ide o vzájomnú interakciu a komunikáciu. Práve spoločnosť by mala generovať ďalšie otázky. Otvorená akadémia by mala byť taká komunikačná báza medzi SAV a spoločnosťou,“ uzavrel Šajgalík.

Odporúčané články

Union bude mať ako jediný pobočku otvorenú cez víkend, aj vo večerných hodinách ŠKODA ponúka výbavou nabité modely EXTRA s výhodným financovaním s 0 % úrokom

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.