Slovenská dvadsaťjednotka prehrala v Portugalsku

Norbert Gyombér, Michal Škvarka
Zľava: Slovenskí reprezentanti do 21 rokov Norbert Gyombér a Michal Škvarka Foto: SITA/Tomáš Bokor

MARINHA GRANDE 5. februára (WEBNOVINY) – Slovenskí futbaloví reprezentanti do 21 rokov prehrali v stredajšom medzištátnom prípravnom stretnutí v portugalskom stredisku Marinha Grande s domácou „dvadsiatkou“ 0:2.

Po bezgólovom prvom polčase mladí Slováci inkasovali v 69. min, keď sa presadil Erivaldo Ferreira. V 83. min pridal gólovú „poistku“ ďalší striedajúci hráč Ivo Rodrigues. Informuje o tom oficiálna internetová stránka Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Pre zverencov trénera Ivana Galáda išlo o prvé vystúpenie v tomto kalendárnom roku. Z jeho pôvodnej nominácie chýbala v stredu pre zranenie až pätica hráčov: Richard Lásik, Dionatan Teixeira, Jakub Paur, Michal Pintér a Stanislav Lobotka.

Zaujímavé je, že aj v predchádzajúcich dvoch rokoch nastúpila slovenská „dvadsaťjednotka“ na portugalskej pôde proti tamojšiemu výberu do 20 rokov a dosiaľ ešte nezvíťazila: v januári 2012 remizovala v Leirii 1:1 a prehrala 1:2, vlani sa v dvoch konfrontáciách zrodili dva nerozhodné rezultáty 1:1 a 0:0.

Najbližšie sa tím SR „21“ predstaví 5. marca v ďalšom medzištátnom prípravnom stretnutí proti domácim rovesníkom z Turecka. Tento duel sa uskutoční v rámci International Challenge Trophy na štadióne GAP Arena Stadium v meste Sanliurfa na juhovýchode Turecka v blízkosti hraníc so Sýriou.

Slovenská „dvadsaťjednotka“ odohrá najbližšie súťažné stretnutie až o sedem mesiacov – 4. septembra, keď privíta doma Škótsko v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2015 tejto vekovej kategórie do Česka. „Galádovci“ sú priebežne na čele poradia 3. kvalifikačnej skupiny s trojbodovým náskokom pred Holanďanmi, tí však absolvovali o dva zápasy menej.

Portugalsko „20“ – Slovensko „21“ 2:0 (0:0)

Góly: 70. Erivaldo Ferreira, 83. Ivo Rodrigues, ŽK: 56. Schranz, 90. Gyömbér (obaja SR „21“), rozhodovali: Moreira – Oliveira, Domingos (všetci Portug.)

Portugalsko „20“: B. Varela (46. Rui Silva) – Cassamá, Figueiredo, Rudinilson Silva (46. Monteiro), Rafa (64. Folo) – Podstawski (80. Xeka), Joao Teixeira (46. Leandro Silva), Goncalves, Horta (46. Ivo Rodrigues) – Sturgeon (85. Filipe Oliveira), Guedes (46. Fortes, 64. Erivaldo Ferreira)

Slovensko „21“: P. Le Giang (78. Maroši) – Vrablec (81. J. Dzúrik), Gyömbér, Niňaj, Zreľák – Hrošovský – Bukata (78. Kochan), O. Duda (46. Škvarka), Schranz (65. Bero), K. Mészáros – T. Malec (61. Chrien)

I. polčas

Stretnutie malo vyrovnaný priebeh. V prvom polčase mali viac z hry domáci futbalisti, ktorí ohrozili Patrika Le Gianga strelami Sturgeona, Guedesa a J. Teixeiru.

Z hosťujúceho tímu sa v dobrej pozícii ocitol trenčiansky kanonier Tomáš Malec, ale neskóroval. Na polčasovú prestávku tak odchádzali obidva tímy za bezgólového stavu.

II. polčas

Po zmene strán poslal portugalský tréner na trávnik piatich nových hráčov a mladí futbalisti Portugalska stupňovali svoj tlak. Ten vyvrcholil v 70. min úvodným gólom Erivalda Ferreiru.

Slováci mali blízko k vyrovnaniu o päť minút neskôr, ale všetky pokusy zblokovala portugalská obrana. V 83. min poistil zaslúžené víťazstvo domácich Ivo Rodrigues.

Ivan Galád (tréner reprezentácie SR „21“): „Tréner nie je nikdy spokojný, keď mužstvo prehrá. Myslím si, že aj táto prehra nám pomôže naplniť ciele, ktoré máme pred septembrovými rozhodujúcimi zápasmi. Očakával som lepší výkon, lepší výsledok, ale futbal prináša aj prehry a my vieme, ako máme postupovať. Tento zápas bol bohatý na šance, my sme zo štyroch príležitostí gól nestrelili, domáci dali pekné dva góly a zaslúžene vyhrali. Myslím si, že boli futbalovejší. My sa môžeme takýmto krajinám len približovať a pokúšať sa ich v budúcnosti zdolať.“

Karol Mészáros (záložník SR „21“): „Veľmi nás mrzí prehra. Myslím si, že rozhodol prvý gól. Už v prvom polčase sme mali dve-tri sľubné šance, v druhom dokonca stopercentnú. Ak by sme skórovali prví my, mohol to byť iný výsledok. Bohužiaľ, na ‚keby‘ sa nehrá, a tak nám nezostáva nič iné len sa poučiť do ďalších zápasov.“