Slovenská ekonomika porastie, poženie ju domáci dopyt

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, peniaze_euro
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Po spomalení ekonomického rastu Slovenska v roku 2013 sa očakáva, že posilňovanie hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny sa v tomto roku zrýchli na úroveň 2,3 % a v budúcom roku sa hospodárstvo zväčší o 3,2 %.

Uviedla to vo svojej zimnej prognóze Európska komisia (EK). Ekonomický rast Slovenska bude podľa EK vyrovnanejší a hlavným motorom sa stane namiesto čistého exportu domáci dopyt.

Štátny dlh stúpne

Vzhľadom na klesajúce ceny komodít inflácia podľa harmonizovaného indexu Európskej únie (HICP) bude na Slovensku v roku 2014 iba na úrovni 0,7 %. V budúcom roku vzhľadom na predpokladané zotavenie domáceho dopytu sa slovenská inflácia podľa predikcie EK zrýchli na úroveň 1,6 %.

Miera nezamestnanosti podľa prognózy EK bude v tomto roku vo výške 13,9 % a v roku 2015 na úrovni 13,4 %. Komisia odhaduje deficit verejných financií za tento rok vo výške 3,3 % HDP a v budúcom roku na úrovni 3,4 % HDP. Štátny dlh Slovenska sa podľa EK bude v roku 2014 rovnať 57,8 % HDP a v budúcom roku stúpne na 58,4 % HDP.

Rast Únie sa zrýchli

Prognóza Európskej komisie počíta s tým, že ekonomika celej Európskej únie v tomto roku vzrastie o 1,5 % a HDP eurozóny o 1,2 %. Predpovedá pritom zrýchlenie ekonomického rastu v roku 2015 v rámci celej Európskej únie na úroveň 2 % a eurozóny na 1,8 %.

Komisia ďalej predpovedá, že v tomto roku sa začne pokles miery nezamestnanosti, ktorá sa do roku 2015 v rámci celej Európskej únie zníži na 10,4 % a v rámci eurozóny na 11,7 %. EK očakáva, že v rámci EÚ aj eurozóny bude v tomto roku mierna inflácia, a to vo výške 1,2 % a 1 %. V roku 2015 v reakcii na zrýchlenie hospodárskeho rastu sa podľa komisie inflácia zvýši o približne štvrť percentuálneho bodu.

Podľa hlavného stratéga Sberbank Slovensko Martina Barta je predpoveď pomerne pozitívna. „Predpoveď očakáva, že ekonomický rast, ktorý naštartoval minulú jeseň, bude pokračovať a bude vyváženejší, pretože by mala rásť aj domáca spotreba,“ uviedol. Skonštatoval však, že prognóza EK je v niektorých ohľadoch pesimistickejšia ako národné očakávania. „Ak by vývoj išiel podľa predpovede a nezmenili by sa pomery, vláda by na rok 2016 musela predložiť návrh vyrovnaného rozpočtu,“ uzavrel Barto.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia