Slovenská hokejová ’18’ sa zachránila medzi elitou

Hokej, reprezentácia

SOČI 26. apríla (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov uspela aj v druhom stretnutí o záchranu na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie v Soči, keď v piatok zdolala rovesníkov z Lotyšska 3:2 a zabezpečila si účasť medzi elitou aj v nasledujúcej sezóne.

Zverenci trénera Antona Bartánusa nad rovnakým súperom zvíťazili v prvom súboji 5:2 a v sérii o záchranu triumfovali 2:0 na zápasy.

Proti Lotyšom zaznamenali Slováci, ktorí v Soči štartovali v pozícii nováčika v najvyššej kategórii, jediné dve víťazstvá na celom turnaji.

Lotyšský výber sa o rok predstaví v A-skupine I. divízie MS hráčov do 18 rokov.

Mladí Slováci rovnako ako vo štvrtok v prvom zápase začali v hale Šajba Arena výborne. V 10. min otvoril skóre duelu D. Rehák po spolupráci s Lantošim a o dve minúty neskôr prihrával Cehlárik na gól Lantošimu. Lotyši však v presilovke o dvoch korčuliarov znížili Jaksom a ešte pred prvou sirénou vyrovnal Bukarts.

Po bezgólovej II. tretine rozhodol o výhre slovenského výberu v 45. min Šoltés, ktorý uspel v úniku s R. Vargom. Tréner Lotyšov Viačeslavs Nazarovs sa necelé tri minúty pred koncom duelu odhodlal k hre bez brankára, ale gól už nepadol.

Výsledok – o záchranu (2. zápas)

(hralo sa na dve víťazstvá)

Lotyšsko – Slovensko 2:3 (2:2, 0:0, 0:1)

– konečný výsledok série: 0:2, Slováci sa udržali medzi elitou, Lotyši zostúpili

Góly: 15. Jaks (Bernhards, Golovkovs), 20. Bukarts (Birzitis, Šmits) – 10. D. Rehák (Lantoši), 12. Lantoši (Cehlárik), 45. Šoltés (R. Varga)

Vylúčení: 7:7 na 2 min, navyše: Petersons (Lot.) 10 min za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gebei (Maď.), Grumsen (Dán.) – Kaliada (Biel.), Smura (Poľ.)

Zostava SR „18“: Okoličány – Bačik, E. Černák, A. Sloboda, Boboš, T. Gula, Dubeň, Holenda – Cehlárik, Lantoši, D. Rehák – Horvát, R. Varga, Šoltés – Timotej Šille, Žilka, Ambroz – S. Petráš, Predajniansky, Beták

Hlas (zdroj: HockeySlovakia.sk):

Anton Bartánus (tréner SR „18“): „Posledný krok býva najťažší a potvrdilo sa to aj dnes. Piatkový duel s Lotyšmi bol jednoznačne náročnejší než štvrtkový a mal aj iný charakter. Súper stavil na silovú kartu, čo len umocnilo fyzickú náročnosť tohto stretnutia plného tvrdých nekompromisných súbojov, niekedy až na hranici únosnosti, ktoré nás mali vyviesť z rytmu. Naši chlapci schytali toho naozaj dosť, ale posilňovala ich túžba udržať pre mladších kolegov miestenku medzi najlepšími aj pre nasledujúci svetový šampionát. Víťazný gól padol v prečíslení dvoch proti jednému a z úniku Vargu, pri ktorom Rešetnikovs opustil priestor svojej bránky a Šoltés pohodlne skóroval. Druhá tretina, emočne veľmi vypätá, síce nepriniesla gól, ale v nej sa rodil náš konečný úspech. V tejto fáze sa nás totiž Lotyši usilovali všemožne zlomiť. Odolali sme, no keby sme inkasovali, bolo by to nesmierne ťažké. Musíme uznať kvality lotyšských hokejistov. Celkovo sme boli o čosi lepší, no nemožno nevidieť, že súper mal vo svojich radoch väčšinu hráčov z MHL, korčuliarsky a technicky výborne vybavených hokejistov do kombinácie. Lotyši nám nedali vydýchnuť do posledných sekúnd. Takmer celé tri minúty hrali power-play, boli sme pod veľkým tlakom. Podstatný je konečný rezultát. Sme veľmi šťastní, že sme udržali slovenský hokej v top skupine majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie.“