Slovenská národná knižnica zverejnila erotické ex librisy

Ex libris
Národná knižnica zverejnila erotické ex librisy Foto: dikda.eu

BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) – Netradičné ex librisy s erotickou tematikou zverejnila na svojej webstránke Slovenská národná knižnica.

Zdigitalizované drobné grafické listy – ex librisy pochádzajú z osobnej zbierky spisovateľa a prekladateľa Karola Izakoviča-Podolinského.

Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa Slovenskej národnej knižnice (SNK) Miriam Štefková, národná knižnica spravuje zaujímavú a rozsiahlu zbierku ex librisov na rôzne témy – od krajiny a prírody, cez architektúru, po portréty a figurálne námety.

Jednou z tém, ktorej sa venovali prakticky všetci európski i svetoví výtvarní umelci, je aj jemná erotika a krása ženského tela,“ doplnila generálna riaditeľka SNK Katarína Krištofová, ktorú teší, že na svojom webe môžu verejnosti predstaviť 41 erotických ex librisov z archívu knižnice.

Drobné grafiky, nazývané aj knižné značky, sú obľúbenou témou výtvarných umelcov už niekoľko storočí. K najpoužívanejším technikám pri tvorbe ex libris patrí drevorez, drevoryt, medirytina, kameňotlač a oceľoryt. Zverejnené erotické ex librisy pochádzajú z dielní širokého spektra umelcov a tvoria len malý zlomok celej početnej zbierky v depozite SNK.

Obrazom: Národná knižnica zverejnila erotické ex librisy

SNK bude v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorsko-právna ochrana pokračovať aj v priebehu najbližších týždňov. Voľne sprístupňovať zdigitalizované diela je možné, až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, teda po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov,“ pripomenula Štefková.

SNK sa podarilo zdigitalizovať ex librisy a sprístupniť ich verejnosti v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Spomínané diela môžu záujemcovia nájsť na adrese: http://dikda.eu/zbierka-exlibrisov-vo-fonde-slovenskej-narodnej-kniznice/.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SNK Slovenská národná knižnica