Slovenské elektrárne rokujú s Rusmi o dodávkach paliva

Slovenské elektrárne
Foto: SITA/Ján Lörincz

BRATISLAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Spolupráca medzi ruskou spoločnosťou TVEL a Slovenskými elektrárňami sa prehlbuje. Ruská firma zvažuje možnosť dodatočných dodávok ruského jadrového paliva do zásob slovenských jadrových elektrární v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach tak, aby sa splnili požiadavky Európskej agentúry dodávateľov jadrového paliva (ESA).

V rámci medzinárodného fóra Atomexpo 2016, ktoré je práve v Moskve, o tom rokovali viceprezident obchodu a medzinárodných vzťahov spoločnosti TVEL Oleg Grigorjev a riaditeľ jadrových palivových cyklov a použitého jadrového paliva Slovenských elektrární Juraj Rovný.

„Veľmi vysoko oceňujeme kvalitu ruského jadrového paliva. Naša spolupráca trvá už viac než 30 rokov a výsledky exploatácie jadrového paliva, čo sa týka bezpečnosti a spoľahlivosti, sú veľmi dobré,“ poznamenal Rovný, podľa ktorého si slovenská strana cení dlhodobú a vzájomne výhodnú spoluprácu so spoločnosťou TVEL pri zabezpečovaní dodávok jadrového paliva.

Slovensko je viac-menej závislé od ruského jadrového paliva, keďže jeho jadrové bloky sú ruského typu. Slovenské elektrárne sa aspoň sčasti snažia diverzifikovať dodávky paliva. Pred vyše rokom uzatvorili s alternatívnym dodávateľom zmluvu o dodávke obohateného uránu. Zmluva mala byť účinná od roku 2015. Elektrárne nechceli konkretizovať, s ktorou spoločnosťou zmluvu podpísali. Podľa informácií portálu vEnergetike.sk by však malo ísť o francúzsku spoločnosť Areva.

Slovenské elektrárne majú zmluvu o dodávkach jadrového paliva s ruskou firmou TVEL. Tú podpísali ešte v roku 2008. Platnosť nadobudla v roku 2011. Ruská tlačová agentúra Ria Novosti vtedy informovala, že išlo o kontrakt v hodnote 500 miliónov eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne