Slovenské hádzanárky v boji o MS vyzvú vicemajsterky Európy

Slovenské hádzanárky išli do zápasu s Nemeckom oslabené už aj mentálne
Slovenské hádzanárky ďakujú svojim fanúšikom po poslednom zápase na šampionáte proti Nemecku v súboji II. štvrťfinálovej skupiny medzi Slovensko - Nemecko na XI. majstrovstvách Európy žien v Chorvátsku. Záhreb, Chorvátsko,17. december 2014. Foto: SITA/SZH/Kristián Molnár

BUDAPEŠŤ 21. decembra (WEBNOVINY) – Slovenské hádzanárske reprezentantky sa v II. fáze európskej časti kvalifikácie o postup na majstrovstvá sveta 2015 stretnú so Španielkami. Nedeľňajší žreb v Budapešti im určil za súperky v boji o účasť na budúcoročnom šampionáte v Dánsku zdolané finalistky z ME 2014.

V Športovej aréne Lászlóa Pappa ešte pred večerným vyvrcholením XI. majstrovstiev Európy žien vyžrebovali deväť dvojíc play-off. Po žrebovaní prichádzali okrem hráčok z krajiny Pyrenejského polostrova do úvahy pre Slovenky aj Nórky, ktoré sa však výhrou vo finále (28:25) vyhli kvalifikácii. Zverenky trénera Dušana Poloza sa najskôr predstavia v Španielsku (6./7. júna), odvetu v domácom prostredí odohrajú (13./14. 6. 2015).

„V tejto spoločnosti tímov si bolo ťažké niekoho vybrať. Po debate s koučom Polozom sme mali troch želaných protivníkov – Holandsko, Rumunsko a Poľsko. Každý jeden z možných súperov by bol náročný, ale myslím si, že sme dostali toho úplne najťažšieho bez ohľadu na to, či by to boli Nórky alebo Španielky. Tipoval som, že to skôr budú španielske hráčky, ktoré však aj v semifinále proti obhajkyniam titulu na ME Čiernohorkám ukázali veľkú silu. Čaká nás nesmierne náročná úloha,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Martin Simonides.

Slovenky si účasť v júnovom play-off vybojovali vďaka štartu na ME 2014, na ktorých obsadili konečné 12. miesto. O jednu priečku im ušla šanca byť medzi deviatimi nasadenými tímami v prvom koši. Ich protivník v rozhodujúcom kvalifikačnom dvojzápase vzišiel spomedzi účastníkov ME 2014, ktorí sa umiestnili na 2. – 11. pozícii. Od postupu na budúcoročný svetový šampionát, na ktorom naposledy štartovali v roku 1995, delia slovenské hádzanárky dve stretnutia.

„Na ME 2014 sme v základnej skupine zdolali a vyradili úradujúce vicemajsterky sveta Srbky, teraz sa pokúsime o to isté proti kontinentálnym vicešampiónkam,“ poznamenal s úsmevom a dávkou zveličenia kormidelník SR Dušan Poloz, ktorému vyšlo prianie po žrebe, aby sa nám do cesty postavili hráčky Španielska. „Radšej som bral Španielky, ktorým síce vyšiel tento turnaj ME, ale kvalitatívne sú na vyššej úrovni Nórky. Síce dobre poznám nórsky štýl, tamojšiu mentalitu i hráčky, z tohto pohľadu by sa to javilo ako jednoduchšie, ale som presvedčený, že z hľadiska dlhodobej výkonnosti je Nórsko oveľa ťažší súper. Mrzieť nás môže, že sa nám nepodarilo skončiť o priečku vyššie, aby sme figurovali medzi nasadenými. Škoda, už je to však za nami a musíme sa pozerať dopredu,“ dodal Poloz.

Na ženských MS 2015 majú Brazília ako úradujúci majster sveta, Dánsko ako organizátor a aktuálny kontinentálny šampión Nórsko účasť zabezpečenú automaticky. Z európskych krajín k nim pribudnú ešte deviati úspešní z II. kvalifikačnej fázy. Na svetovom šampionáte sa celkovo predstaví 24 tímov.

XXII. MS žien v Dánsku (5. – 20. 12. 2015):

Priama účasť: Brazília (obhajca prvenstva), Dánsko (organizátor), Nórsko (víťaz ME 2014)

Žreb II. fázy kvalifikácie hádzanárok o postup na MS 2015 v Dánsku

– 5. – 22. 12. 2015

Francúzsko – Slovinsko

Nemecko – Rusko

Srbsko – Rumunsko

Holandsko – Česko

Ukrajina – Poľsko

Čierna Hora – Island

Rakúsko – Maďarsko

Španielsko – Slovensko

Chorvátsko – Švédsko

Hracie termíny:

prvé zápasy: 6./7. júna 2015

odvety: 13./14. júna 2015

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom