Slovenské hokejistky zabojujú v Poprade o zimnú olympiádu

Zuzana Tomčíková
Zuzana Tomčíková Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. januára (WEBNOVINY) – Slovenská ženská hokejová reprezentácia začala prípravu na budúcotýždňový popradský turnaj C-skupiny kvalifikácie o postup na zimné olympijské hry 2014 do Soči.

Pod vedením trénera Miroslava Karafiáta sa v Poprade pripravuje dovedna 23 hráčok, z nich po prípravných dueloch proti výberu Číny vyradí hlavný kouč dve korčuliarky.

Slovenky budú bojovať o olympijskú miestenku v Poprade, ich súperkami bude postupne Dánky, Japonky a Nórky.

Do Soči sa kvalifikujú iba víťazky popradského turnaja.

Tréner Karafiát nemôže rátať s dvojicou legionárok z Agideľu Ufa – útočníčkou Nicol Čupkovou a brankárkou Janou Budajovou. „Obe sa z osobných dôvodov vzdali reprezentácie. Je to na škodu celého tímu, ale musíme sa s tým vyrovnať. Nahradili ich Nikola Gápová a Monika Kvaková. Dievčatá napísali, že sú to osobné dôvody. Môže za tým byť kadečo. Pre mňa je to uzatvorená vec. Musíme ísť dopredu a čo najlepšie pripraviť dievčatá na tri kvalifikačné zápasy,“ prezradil kouč slovenského družstva.

Trénerovi chýbajú zranené hráčky

Miroslav Karafiát
Foto: SITA/Marián Peiger

Zo zdravotných dôvodov nemôže vo februári reprezentovať ani obrankyňa Nikola Balášová, ktorú v kádri národného tímu nahradila Alexandra Turcsányiová.

„V kompletnom zložení budeme až vo štvrtok, zo zámoria by mala pricestovať Alica Mihaliková,“ prezradil pre agentúru SITA M. Karafiát a informoval, že ohrozený je aj štart Anny Džurňákovej. „Má silno narazené zápästie a až ďalšia kontrola ukáže, či s ňou môžem rátať,“ dodal.

Slovenskú ženskú reprezentáciu čaká v domácom prostredí úplne iná situácia, ako pred štyrmi rokmi v nemeckom Bad Tölzi, kde si šokujúco vybojovali miestenky do Vancouveru 2010.

„Vtedy sme do Nemecka cestovali ako outsider, no dievčatá sa vypli k maximálnym výkonom. V bránke nás podržala Zuzana Tomčíková, ktorá v prvých dvoch zápasoch nedostala ani gól, stačilo nám trikrát skórovať a po druhom hracom dni sme boli na olympijských hrách. Teraz sa situácia trochu otočila, v rebríčku krajín sme na siedmom mieste a dievčatá sú určite pod trochu väčším tlakom. Ťažko povedať, či bude domáce prostredie výhodou. V tejto sezóne sme neabsolvovali významný veľký turnaj. Verím, že popradský ľad im bude sedieť,“ myslí si tréner Miroslav Karafiát.

Odohrajú aj dva prípravné stretnutia

Pod jeho vedením odohrajú slovenské reprezentantky pred kvalifikačným turnajom dva prípravné zápasy, v oboch prípadoch proti výberu Číny – vo štvrtok 31. januára a v sobotu 2. februára.

Aj keď je tím SR spomedzi reprezentácií na popradskom turnaji najvyššie v hodnotení krajín, jednoduché to mať nebude. „Čakajú nás tri ťažké zápasy. Štýl nórskych a dánskych hokejistiek je založený na silovom poňatí hry. Veľmi ťažko sa odstavujú od puku, budú to náročné a veľmi boľavé zápasy. Japonské hokejistky sú ako ´malé motorové myši´. Veľmi dobre korčuľujú, hýbu sa, kričia si na ľade a pomáhajú si,“ prezradil tréner Karafiát a doplnil, že motiváciou navyše pre jeho zverenkyne by mohla byť skutočnosť, že viaceré z nich sa už pod piatimi kruhmi predstavili. „Trinásť hráčok z tejto nominácie si už vyskúšalo atmosféru olympiády vo Vancouveri. Dúfam, že ďalším hráčkam povedia, aké to je. Vedia, o čo sa hrá. Verím, že vydajú zo seba maximum, veď ide o obrovský turnaj, ktorý sa hrá raz za štyri roky. Tam musí ísť bolesť bokom a dievčatá musia zo seba vydať maximum,“ dodal Miroslav Karafiát.

Káder slovenskej ženskej hokejovej reprezentácie na prípravu pred februárovým turnajom C-skupiny finále ženskej kvalifikácie o postup na ZOH 2014 do Soči (Poprad/SR):

Brankárky: Monika Kvaková (ŽHKm Zvolen), Zuzana Tomčíková (HC Tornado Moskva/Rus.), Romana Kiapešová (HC Spišská Nová Ves/MHK Dolný Kubín)

Obrankyne: Alexandra Turcsányiová (HC Spišská Nová Ves), Barbora Brémová (HK Poprad), Iveta Karafiátová (HC Plzeň 1929 ženy/ČR), Barbora Kežmarská (HC Spišská Nová Ves), Denisa Lalíková (HK Púchov/HC Topoľčany), Michaela Matejová (Brandis juniors Ladies Team/Švaj.)

Útočníčky: Janka Čulíková (HC Topoľčany), Anna Džurňáková (HK Poprad), Mária Herichová (Wiener Eislöwen/Rak.), Nikola Gápová, Viktória Ihnaťová (obe SK Karviná – ženy/ČR), Petra Jurčová (HC Spišská Nová Ves), Jana Kapustová (HC Tornado Moskva/Rus.), Lívia Lučová (Banff Hockey Academy/Kan.), Alica Mihaliková (Vermont Stars/USA), Miriam Mikesková (HC Topoľčany), Miroslava Plencnerová (HC Spišská Nová Ves), Petra Pravlíková (Artkyk Universitet Uchta/Rus.), Lenka Sroková (HC Spišská Nová Ves), Martina Veličková (HC Pantera Minsk/Biel.)

Program C-skupiny finále ženskej kvalifikácie o postup na ZOH 2014 do Soči (Poprad/SR):

štvrtok 7. februára: Nórsko – Japonsko (14.00), Slovensko – Dánsko (18.00)

piatok 8. februára: Nórsko – Dánsko (14.00), Japonsko – Slovensko (18.00)

sobota 9. februára: voľný deň

nedeľa 10. februára: Dánsko – Japonsko (14.00), Slovensko – Nórsko (18.00)

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta KarafiátováMiroslav KarafiátZuzana Tomčíková
Firmy a inštitúcie Ženská hokejová reprezentácia Slovenska