Slovenské hospodárstvo brzdí, tretí štvrťrok rástlo menej

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Japonsko rástlo pomaly
Japonská vláda dnes zverejnila údaje o hospodárskom vývoji v krajine za uplynulý štvrťrok. HDP Japonska narástol oproti rovnakému obdobiu minulého roka len o 0,4 %, hoci ekonómovia i vláda očakávali 2,3% rast. Japonsko výrazne poškodené svetovou hospodárskou krízou tak v uplynulom štvrťroku definitívne prenechalo pozíciu svetovej hospodárskej dvojky Číne. Foto: AP Photo/Andy Wong

BRATISLAVA 6. decembra (WEBNOVINY) – Slovenská ekonomika vzrástla v treťom tohtoročnom štvrťroku v porovnaní s vlaňajškom o 2,1 %.

Štatistický úrad SR tak mierne znížil svoj rýchly odhad z minulého mesiaca o raste ekonomiky o 0,1 percentuálneho bodu, pôvodne totiž informoval o medziročnom raste hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,2 %.

Tempo rastu slovenskej ekonomiky sa tak v druhej polovici roka zmiernilo, keďže v prvom štvrťroku podľa revidovaných údajov HDP medziročne vzrástol o 2,9 % a v druhom štvrťroku o 2,6 %.

V medzikvartálnom porovnaní sa objem HDP v treťom štvrťroku po sezónnom očistení zvýšil reálne o 0,6 %. V absolútnom vyjadrení dosiahol hrubý domáci produkt objem 18,879 mld. eur a v bežných cenách medziročne vzrástol o 3,7 %. Výkonnosť slovenskej ekonomiky v treťom štvrťroku sa podľa štatistikov zvýšila hlavne v dôsledku pokračujúceho rastu zahraničného dopytu.

Import stúpol

Singapur má recesiu za sebou
Foto: AP Photo/Wong Maye-E

Objem vývozu výrobkov a služieb medziročne vzrástol o 11,6 %, čo bolo o 1,4 percentuálneho bodu viac ako v rovnakom období vlaňajška. Vyššia o 5,7 % bola aj hodnota dovozu výrobkov a služieb. K poklesu domáceho dopytu o 3,3 % prispeli všetky jeho výdavkové zložky.

„Najvýraznejšie sa znížila tvorba hrubého kapitálu, o 10,2 %. Nižšia bola aj konečná spotreba domácností o 0,6 %, konečná spotreba verejnej správy o 0,4 % a konečná spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam o 0,3 %,“ informuje štatistický úrad.

Z vytvoreného hrubého domáceho produktu v treťom štvrťroku tvorila pridaná hodnota 17,377 mld. eur. Najväčší objem z celkovej pridanej hodnoty vytvoril priemysel, a to 27,2 %. Významný bol aj podiel obchodu, dopravy a skladovania, ubytovacích a stravovacích služieb na úrovni 20,8 %. „V porovnaní s 3. štvrťrokom 2011 najviac vzrástol podiel priemyselnej výroby o 1,3 percentuálneho bodu, najväčší pokles bol v odvetví stavebníctva o 0,7 percentuálneho bodu,“ dopĺňa štatistický úrad.

Ťahajú najmä automobilky

Automobily
Foto: SITA/Lukáš Macek

Objem pridanej hodnoty sa oproti tretiemu štvrťroku 2011 zvýšil o 2,8 %. Z hľadiska jednotlivých odvetvových zoskupení prispel k pozitívnemu vývoju najmä rast v priemysle o 10,4 %.

Vyššiu pridanú hodnotu vykazovali aj činnosti v oblasti nehnuteľností o 11,2 %, pričom informačné a komunikačné činnosti ako aj umenie, zábava a rekreácia či ostatné činnosti vykázali nárast pridanej hodnoty zhodne o 4,2 %. Najvyšší relatívny pokles vykázal veľkoobchod a maloobchod, oprava motorových vozidiel a motocyklov, doprava a skladovanie a aj ubytovacie a stravovacie služby o 4,6 %.

Medziročný rast ekonomiky v treťom štvrťroku o 2,1 % predstavuje podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej najpomalší nárast slovenskej ekonomiky od konca recesie v roku 2009. „Aj napriek tomu naša ekonomika patrí medzi najrýchlejšie rastúce spomedzi krajín EÚ,“ dodáva Sadovská s tým, že za výsledky slovenskej ekonomiky môžeme poďakovať predovšetkým automobilkám.

„Medziročný nárast produkcie automobilového priemyslu o vyše 75 % bol totiž počas tretieho štvrťroka neprehliadnuteľným,“ uvádza analytička Poštovej banky.

Rast sa nezastaví ani na rok

Peniaze, mena
Foto: Ilustračné foto: SITA

V poslednom tohtoročnom štvrťroku by slovenská ekonomika mala spomaliť ešte viac. Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža sa pod to podpíše neistá situácia v eurozóne a útlm u hlavných obchodných partnerov Slovenska. Spomalenie ekonomického rastu očakáva aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

„Zvyšovanie produkcie v automobilovom priemysle pravdepodobne končí, jeho produkcia v poslednom štvrťroku tohto roka by už nemala zásadnejšie medzikvartálne narastať, práve naopak v dôsledku slabšieho dopytu v zahraničí nie je vylúčený ani jej mierny medzikvartálny pokles,“ uvádza Koršňák. Analytici Poštovej banky napríklad očakávajú nárast HDP v poslednom tohtoročnom štvrťroku v porovnaní s vlaňajškom o 1,8 %.

V tomto roku by slovenská ekonomika podľa odhadov Infostatu, ktorý je príspevkovou organizáciou zriadenou Štatistickým úradom SR, mala reálne vzrásť o 2,3 %. „Pokiaľ ide o prvý kvartál roku 2013, tam sa predpokladá dynamika rastu v stálych cenách na úrovni 1,4 % a nominálne 2,6 %,“ priblížil prognózu Infostatu pre začiatok budúceho roka na štvrtkovej tlačovej besede generálny riaditeľ sekcie makroekonomických štatistík štatistického úradu František Bernadič.

Hospodárstvo rastie viac ako priemer EÚ

Euro
Foto: SITA/AP

Celkovo sa za tri tohtoročné štvrťroky vytvoril na Slovensku hrubý domáci produkt v objeme 53,251 mld. eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka tak vzrástol v bežných cenách o 3,9 % a v stálych cenách bol vyšší o 2,5 %. Slovenské hospodárstvo za celý minulý rok stúplo o 3,2 % a spomalilo tak z 4,4-percentného rastu z roku 2010. V poslednom štvrťroku vlaňajška hrubý domáci produkt stúpol o 3,8 %.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v treťom štvrťroku medzikvartálne zmenšil o 0,1 % a ekonomika celej Európskej únie oproti druhému štvrťroku o 0,1 % vzrástla. Vyplýva to z druhého odhadu štatistického úradu EÚ Eurostatu, ktorý zverejnili vo štvrtok. V medziročnom porovnaní sa sezónne upravený HDP eurozóny v treťom kvartáli zmenšil o 0,6 % a hospodárstvo celej EÚ oslabilo o 0,4 %.

Slovenskej ekonomike sa v porovnaní s celou eurozónou aj Európskou úniou darilo. Slovenský HDP medzikvartálne posilnil o 0,6 % a medziročne o 2,5 %. Konečná spotreba domácností počas tretieho kvartálu v eurozóne stagnovala, zatiaľ čo v EÚ sa zvýšila o 0,1 %. Tvorba hrubého fixného kapitálu v eurozóne a EÚ oslabila o 0,7 % resp. 0,6 %. Export eurozóny aj EÚ v treťom kvartáli vzrástol zhodne o 0,9 %, pričom import stúpol o 0,2 % v eurozóne a o 0,1 % v EÚ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať