Slovenské médiá potrebujú nové zákony

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Radičová
Iveta Radićová Foto: AP Photo/Gero Breloer

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Túto jeseň sa na Slovensku otvorí verejná diskusia o plánovaných zmenách v mediálnej legislatíve. Na svetovom kongrese Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI) to dnes uviedla premiérka Iveta Radičová. Podľa šéfky slovenského kabinetu, ktorá vystúpila v úvode posledného dňa kongresu, hlavné problémy sú v tlačovom zákone – právo na odpoveď a likvidačné sankcie, a vo všeobecnosti si myslí, že je u nás príliš silná regulácia médií. Za dôležitú označila úlohu verejnoprávnych médií najmä v oblasti informovania a vzdelávania. Myslí si ale, že na Slovensku v tejto oblasti nie je dobrá situácia. Do verejnoprávnych médií sa stále mieša štát. Myslí si pritom, že verejnoprávne médiá musia existovať bez personálneho a finančného ovplyvňovania politiky.

Najsilnejšou opozíciou v politike sú podľa premiérky médiá

Existujúce slovenské mediálne zákony nie sú podľa Radičovej výsledkom požiadavky verejnosti, ale skupiny politikov. Napríklad sankcie vyplývajúce z tlačového zákona, prijatého počas vlády kabinetu Roberta Fica, sú pre mnohé médiá likvidačné. Ako tvrdí premiérka, to môže spôsobovať, že novinári nepíšu tak otvorene ako by vedeli. Ak potrebujeme na všetko zákony, znamená to, že v spoločnosti nie je prirodzená akceptácia ľudských práv. „My máme zákony na všetko,“ povedala premiérka, ktorá dúfa, že raz zákony nebudeme potrebovať, lebo budeme mať dosť vnútornej morálky, zodpovednosti, ale to je sen. „Politici bez snov nemôžu zmeniť svet, preto ma nechajte snívať tento sen,“ konštatovala predsedníčka slovenskej vlády. Ako pritom dodala, najsilnejšou opozíciou sú v politike médiá, čo je dobré. V tejto súvislosti premiérka poďakovala IPI na Slovensku za jeho stanoviská k situácii v slovenských médiách, ktoré publikoval v posledných dvoch rokoch. Radičová okrem iného pripomenula silu slova, keď povedala, že médiá ju učia tomu, čo znamená slovo, vážiť slová. Cestou na zlepšenie demokracie, ľudských práv, slobody pre všetkých na svete je vážiť si slová. Demokracia bez etiky nie je demokraciou, dodala Iveta Radičová.

Tohtoročný kongres IPI sa koná vo Viedni a v Bratislave od 11. do 14. septembra. Záverečný program sa po troch dňoch konania v metropole Rakúska uskutočňuje dnes v hlavnom meste SR.

IPI chce byť pri zmene slovenskej mediálnej legislatívy

Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), svetový ako aj slovenský, chce byť pri zmene mediálnej legislatívy, ktorú dnes avizovala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová. Ako pre SITA počas dnešného programu kongresu IPI v Bratislave povedal predseda Správnej rady IPI Slovensko Pavol Múdry, premiérka „pomenovala jasne problémy tlačového zákona“… a „keď toto upravia v mediálnych zákonoch, tak budeme mať asi najprogresívnejší mediálny zákon v Európe.“

IPI sa chce vyjadrovať k plánovaným zmenám v tlačovom zákone a aj k avizovaným úpravám v systéme financovania verejnoprávnych médií. „Vieme, že problém verejnoprávnych médií sa nedá vyriešiť ľavou zadnou, že je to komplikovaný problém,“ konštatoval Múdry. Podľa neho sa problém začína financovaním a pokračuje politickým nátlakom. Preto „kým nezaistíme definíciu rozdielu medzi vládou a štátom, dovtedy budeme mať vo verejnoprávnych médiách problémy.“ Zasahovanie politikov do práce médií verejnej služby však nie je len slovenský problém, zdôraznil šéf slovenského IPI.

Vo väčšine európskych krajín sa zhoršujú podmienky pre slobodu médií, tvrdí IPI

V rámci IPI otvorila tému verejnoprávnych médií už pred pár rokmi britská BBC. „Problémy sú určite vo viacerých krajinách. V niektorých krajinách nie je až taký problém nátlak na médiá, skôr je problém financovanie týchto verejnoprávnych médií. Vo väčšine európskych krajín, a to sme v pondelok skonštatovali v rezolúciách IPI, sa zhoršujú podmienky pre médiá a slobodu médií. V krajinách, kde je tradičná sloboda médií v Európe, sa situácia zhoršuje. Máme veľké problémy v Taliansku, máme veľké problémy vo Francúzsku…, rakúska televízia nemá pomaly z čoho žiť, lebo je tak zadlžená,“ uviedol Pavol Múdry. Preto podľa neho nie je zmena systému verejnoprávnych médií len slovenskou otázkou, ale otázkou európskou a „keď sa podarí nájsť model na Slovensku – budeme príkladom. Bodaj by.“

V diskusii o modeli financovania médií verejnej služby sa v rámci IPI hovorí najmä o systéme financovania cez stabilné percentá z hrubého domáceho produktu, ktoré by určoval ústavný zákon. „Médiá by tak každý rok vedeli, z čoho majú žiť a z čoho budú variť svoj program.“ Rady v médiách, akými sú v slovenských podmienkach Rada STV a Rozhlasová rada, by mali byť tvorené cez mediálne organizácie, odborníkov, tretí sektor. To by vylúčilo tlak politikov, príznačný nielen pre verejnoprávne médiá na Slovensku, no v celej Európe, dodal pre SITA Pavol Múdry.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta RadičováPavol Múdry