Slovenské súdy začnú fungovať ako pred koronakrízou, ak dodržia epidemiologické opatrenia

Súd, spisy
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Habočík

Všetky súdy na Slovensku budú od 1. júna fungovať v režime ako pred koronakrízou. Vo svojom profile na sociálnej sieti o tom informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Znamená to aj opätovné štandardné otvorenie podateľní, informačných centier na súdoch, poskytovanie všetkých ostatných služieb či sprístupnenie pojednávaní pre verejnosť.

Viac o téme: Koronavírus

„S predsedami krajských súdov ‚poradujeme‘ cez videokonferencie. Na tej dnešnej sme sa dohodli, že vzhľadom na uvoľňujúce sa koronaopatrenia bude od 1. júna opäť zabezpečený chod všetkých súdov v režime ako pred koronakrízou. Samozrejme, pri dodržaní potrebných epidemiologických opatrení,“ ozrejmila ministerka spravodlivosti.

V dôsledku šírenia koronavírusu na Slovensku vykonávali súdy od druhej polovice marca iba neodkladné úkony. Prezidentka Zuzana Čaputová navyše podpísala novelu zákona, na základe ktorej bola v súvislosti s mimoriadnym stavom na Slovensku vylúčená verejnosť z pojednávaní či obmedzená účasť.

Súdy prioritne pojednávali iba trestné konania, aj to iba v prípadoch, v ktorých ide o väzobné stíhanie či iné závažné a neodkladné záležitosti. Rozhodovali taktiež o procesoch, v ktorých sa napríklad rozhoduje o starostlivosti o maloletých.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Kolíková
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR