Slovenské tenistky vyrovnali s Bieloruskami 1:1, Kužmová tesne zdolala Sobolenkovú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jana Čepelová
Slovenská tenistka Jana Čepelová. Foto: archívne, SITA/AP
  • aktualizované 21. apríla 17:27

MINSK 21. apríla (WebNoviny.sk) – Jana Čepelová prehrala s domácou Alexandrou Sasnovičovou 6:7 (6), 5:7 v prvej z dvoch dvojhier úvodného dňa víkendového stretnutia Bielorusko – Slovensko v Minsku v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien.

V prvej časti odvrátila Čepelová setbal na príjme v desiatom geme a v neskoršom tajbrejku mala nádejné vedenie 5:3, ale napokon sa radovala Sasnovičová. V druhom dejstve nestačil hostke náskok 5:1 na to, aby si vynútila rozhodujúci set.

Nastúpila namiesto Schmiedlovej

Čepelová nastúpila namiesto pôvodne nominovanej Karolíny Schmiedlovej, takže sa stala náhradnou jednotkou singlovej zostavy SR. V sobotu sa na tvrdom povrchu Rebound Ace Synpave v hale Čižovka ešte predstavia líderka Bielorusiek Arina Sobolenková a dvojka slovenskej nominácie na dvojhry Viktória Kužmová.

V nedeľu sú od 11.00 h SELČ podľa tradičného scenára MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) najprv naplánované dvojhry Sobolenková – Schmiedlová a Sasnovičová – Kužmová. Na záver príde na rad štvorhra Vera Lapková, Lidija Morozovová – Čepelová, Kužmová. Kapitáni Tatiana Pučeková a Matej Lipták však znova majú nárok na zmeny. Slovensko má k dispozícii aj Rebeccu Šramkovú.

Obe boli v Top 50

Dvadsaťštyriročná Sasnovičová, 56. v singlovom renkingu WTA, znížila v seniorskej štatistike proti rovesníčke Čepelovej (116.) na 1:3. Rivalita vrátane juniorskej pritom trvá už od sezóny 2009, celkové skóre vrátane jednej juniorskej konfrontácie teraz je 2:3.

Obe v minulosti už boli v Top 50: rodáčka z Minska Sasnovičová na 46. pozícii, Košičanka Čepelová presne na konci prominentnej päťdesiatky. Sasnovičová si zlepšila fedcupovú bilanciu na 20:12, z toho vo dvojhre 15:9. Martinom Zathureckým trénersky vedená Čepelová klesla na 8:9 (v singli 4:6).

Kužmovej triumf

Dvojka singlovej zostavy hostiek Viktória Kužmová zvíťazila tesne 6:2, 2:6, 7:6 (5) nad líderkou domácich Arinou Sobolenkovou v záverečnej druhej dvojhre programu úvodného dňa víkendového stretnutia Bielorusko – Slovensko v Minsku v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2019 tenisových reprezentačných družstiev žien. Vyrovnala tým na 1:1. V tajbrejku tretieho setu, v ktorom spočiatku zaostávala 0:2 na gemy, sa Kužmová dostala z manka 3:5 na body.

Devätnásťročná Košičanka Kužmová, 106. v hierarchii, vyrovnala vo vzájomke proti rovesníčke Sobolenkovej (47. po prieniku do finále minulý týždeň na antuke vo švajčiarskom Lugane) na 1:1. Revanšovala sa jej za prehru 3:6, 6:7 (3), ktorú inkasovala vlani v júni na „100-ke“ ITF na tráve v britskom Manchestri. Košičanka teraz má v PF štatistiku 2:1 bez výnimky vo dvojhre. Debutovala vo februári v Bratislave proti Ruskám, podľahla Natalii Vichľancevovej a prekonala Anastasiu Potapovovú. V tejto súťaži citeľne skúsenejšia Sobolenková spadla na 5:7, ale v singli ešte má pozitívne skóre 5:4.

Zloženie tímov

Bielorusko je bez niekdajšej líderky počítačového poradia Viktorie Azarenkovej, teraz 95. v hodnotení po pôrode a následnej ďalšej výluke spôsobenej súkromnými dôvodmi. Slovensku chýbajú Magdaléna Rybáriková (18.) a Dominika Cibulková (33.). Kapacita tribún je 8807 miest a VIP-lóží 680 divákov. Hrá sa loptami Slazenger Wimbledon. Hlavnou rozhodkyňou je Britka Denise Parnellová, empajrovými arbitrami Španiel Jaume Campistol a Ruska Anastasia Košelevová.

Víťazky Pohára federácie 2002 Slovenky si vyslúžili túto príležitosť februárovým bratislavským úspechom 4:1 proti Ruskám v 1. kole II. svetovej skupiny. V „II. lige“ hrajú počnúc sezónou 2015. Najprv dvakrát zvládli záchranárske práce (Švédsko, Kanada) a potom vlani neuspeli pri pokuse o návrat do svetovej skupiny (Holandsko).

Slovenky sa teoreticky môžu dostať do elitnej spoločnosti aj v lete administratívnym spôsobom. Stane sa to, ak 13. – 16. augusta počas výročného valného zhromaždenia v americkom Orlande delegáti tentoraz odobria zámer Rady ITF zdvojnásobiť počet účastníkov svetovej skupiny z osem na šestnásť. Minulý rok sa to vo vietnamskom Hočiminovom Meste značne prekvapivo neudialo. Ak projekt prejde, duel v Bielorusku by sa spätne ukázal ako „zbytočný“.

Jubilejný zápas

Bielorusko má vo Fed Cup bilanciu 69:30, takže hrá svoj jubilejný 100. zápas. Najviac triumfov v debli aj celkovo nazbierala práve Pučeková (28, resp. 37), v singli Natalia Zverevová (24). Bielorusky pred prehrou vo finále PF 2017 s Američankami ťahali sériu 9 víťazstiev, ešte v sezóne 2015 pôsobili len v I. skupine euroafrickej zóny, teda v „III. lige“.

Hrajú piaty raz v rade doma, aj v predchádzajúcich štyroch prípadoch si bez výnimky vybrali práve „hard“ v Čižovke. Na úvod tejto domácej šnúry vlani triumfovali vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny 4:1 nad Holanďankami a následne v semifinále uspeli 3:2 proti Švajčiarkam.

Od februára je známe, že na lavičke Bieloruska skončil Eduard Dubrov. Momentálne 39-ročná bývalá 55. hráčka svetového rebríčka WTA vo dvojhre a niekdajšia členka Top 25 štvorhry Pučeková pôsobila v predmetnej funkcii od februára 2012 do apríla 2015, následne odišla na materskú dovolenku. Od súťažného ročníka 2016 kormidloval Bielorusky Dubrov. Dostal sa s nimi najprv z II. svetovej skupiny medzi elitu a potom až do finále vlaňajšej edície Fed Cupu proti Američankám.

Funkcionári národnej federácie BTF však mali zimnú interpretáciu, že dvakrát v rade vrátane februárového štvrťfinálového 1. kola proti Nemkám aj jeho vinou tím inkasoval tesnú prehru 2:3, a nechceli riskovať pokračovanie negatívneho trendu.

4. a 11. priečka v renkingu

Bielorusko figuruje na 4. priečke v renkingu krajín ITF, Slovensko je na 11. mieste. V jedinom doterajšom vzájomnom súboji v júli 2004 na antuke v areáli Slávie STU Bratislava triumfoval tím SR jasne 4:0 zásluhou dvoch bodov Ľubomíry Kurhajcovej a jedného Martiny Suchej a Henriety Nagyovej.

Štvorhru pre dážď neodohrali. Bolo to stretnutie o II. svetovú skupinu práve vtedy reorganizovaného Fed Cupu. Zverenkyne kapitána Tomáša Malika nestratili s Bieloruskami ani set a prehrali dovedna len tucet gemov, pričom iba Nagyová vo svojom zápase strávila na kurte viac ako hodinu.

 

Play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2019

BIELORUSKO – SLOVENSKO 1:1 po sobotňajších dvojhrách
(Minsk, tvrdý povrch Rebound Ace Synpave v hale Čižovka)

Alexandra Sasnovičová – Jana Čepelová 7:6 (6), 7:5

Arina Sobolenková – Viktória Kužmová 2:6, 6:2, 6:7 (5)

Zostávajúci program:
Nedeľa (postupne od 11.00 h SELČ):
Dvojhry:
Arina Sobolenková – Karolína Schmiedlová
Alexandra Sasnovičová – Viktória Kužmová
Štvorhra:
Vera Lapková, Lidija Morozovová – Viktória Kužmová, Jana Čepelová

Kádre:

Bielorusko:
Arina Sobolenková (47. vo svetovom rebríčku vo dvojhre, 108. vo štvorhre)
Alexandra Sasnovičová (56. / -)
Vera Lapková (111. / 84.)
Lidija Morozovová (499. / 63.)
kapitánka: Tatiana Pučeková

Slovensko:
Karolína Schmiedlová (84. / 969.)
Viktória Kužmová (106. / 302.)
Jana Čepelová (116. / 262.)
Rebecca Šramková (358. / -)
kapitán: Matej Lipták

I. set Čepelová – Sasnovičová

Čepelovej vôbec nevyšiel úvod: okamžite prišla o servis, v predmetnom geme nezískala ani fiftín, zavŕšila to dvojchybou. Sasnovičová zásluhou viacerých kvalitných bekhendov v pohode potvrdila únik a potom dokonca mala dve šance v rade na príjme v tretej hre, ale pri aktívnom prejave opakovane predsa len chcela priveľa. Slovenka teda povzbudzujúco znížila na 1:2, ba dokonca v tejto fáze nazbierala šesť bodov v rade, ale k vedeniu 30:0 na returne vo štvrtej hre nepridala nadstavbu – 1:3.

Čepelová v piatom geme čelila po prepálenom krížnom bekhende ďalšej hrozbe straty podania, ale odstránila ju presvedčivým postupným prechodom k sieti (2:3) a následne si sama utvorila tri možnosti, nastolil ich nádherný bekhendový lob. Sasnovičová vymazala prvé dva brejkbaly parádnymi útokmi, vzápätí však spáchala dvojchybu – 3:3. Hojdačkový priebeh pokračoval: Bieloruska totiž rezolútnou bekhendovou kontrou premenila šancu na vedenie 4:3, Slovenka bezmocne rozhodila rukami.

Našťastie pre hostky, Čepelová predĺžila trend. Kvalitným dropšotom si vynútila náskok 40:0 a zabrala forhendovou zmenou smeru – 4:4. Slovenka sa na servise v deviatej hre napriek dvom nevydareným výzvam k Jastrabiemu oku dostala na pomerne sľubných 30:15, ale potom dvakrát vyhodila forhend. Brejkbal odstránila a neskorší druhý, ktorý si Sasnovičová nastavila vstúpeným bekhendom, tiež (aj vďaka zhovievavosti pásky siete), ale následne sa len pozerala na nekompromisný forhendový return súperky a sama jej venovala dvojchybu – 4:5. Bieloruska podávala na zisk tohto dejstva a vymazala dva jednotlivé brejkbaly (oba už po vlastnom setbale), lenže forhend, ktorý poslala mimo páska, dodal Slovenke tretiu príležitosť a hostka sa presadila stupňovanou ofenzívou.

Keď logicky pookriata Čepelová následne odskočila na 30:0, zdalo sa, že konečne vôbec nebude v problémoch na servise, ale pri bekhende sponad hlavy a spoza tela za stavu 30:30 sa jej priaznivcom tajil dych. Zákrok zvládla, ale po gembale potrebovala ešte jeden. Preklopila však na 6:5 úderom do protipohybu po kvalitnom podaní, ktoré inak nebolo jej silnou zbraňou v tomto dueli. Sasnovičová si bez vážnejších ťažkostí vynútila tajbrejk: gem na 30 zakončila smečom.

V rozpore s priebehom setu plného brejkov prišiel premiérový minibrejk až pri šiestej loptičke „lotérie“. Čepelová viedla 3:2 po výbornom forhende popri čiare a Sasnovičová vtedy pokazila pokus o bekhend rovnakého typu. „Navaleným“ bekhendom znížila na 3:4. Potom je nevyšiel return (3:5), reparát však áno (4:5 a servis). Ambiciózny príjem sa vtedy nevydaril Slovenke – 5:5. Kvalitný servis viedol k dovedna druhému setbalu Bielorusky. Domácu hráčku určite zamrzel hrateľný príjem do siete – 6:6. Napravila to účinným bekhendom ako reakciou na súperkin slajz v dlhej neutrálnej výmene. Pri svojom treťom setbale, druhom v tajbrejku, si Sasnovičová znova vynútila prevahu bekhendom popri čiare, Čepelová ešte bojovne dobehla následné skrátenie, ale už nemala nárok na lob – 6:7 (6) z jej pohľadu.

II. set Čepelová – Sasnovičová

Čepelová sa však zďaleka nenechala zlomiť tesným nezdarom. Okamžite si totiž vypracovala vedenie 2:0 v druhej časti. V tretej hre si z 0:40 na príjme vynútila zhodu, ďalej sa nedostala. Od zhody vo štvrtom geme pri svojom podaní však uspela, posunula sa tým na 3:1 – presadila sa forhendom popri čiare a efektívnym servisom. Navyše, po dvoch dvojchybách Sasnovičovej za sebou mala 40:0 k dobru a brejkovú „poistku“ si dodala returnovým „winnerom“ – 4:1. Tzv. momentum sa preklápalo na stranu Slovenky. Cez 30:30 sa dostala už na 5:1.

Bieloruska bez zaváhania upravila na 2:5. Po vsuvke v podobe rozmasírovania stehien, nie nejakého štandardného ošetrovania, skorigovala Sasnovičová na returne na 3:5 a vzápätí na nulu aj na 4:5. Pauza zjavne skôr taktického charakteru jej evidentne prospela. Slovenka pri „opravnom“ podávaní na set prehnala za stavu 15:30 radový forhend. Prvú hrozbu vyriešila odvážnym dropšotom, ale pri druhej dopadol jej defenzívny bekhend vedľa – vzhľadom na vývoj frustrujúcich 5:5. Rozbehnutá Bieloruska v pohode dala na 6:5, jej psychologická výhoda ešte vzrástla. Do dvanásteho gemu vstúpila Sasnovičová účinným postupným útokom, pridala razantný return a bekhendovým „winerom“ akoby z ničoho si dopriala tri mečbaly. Pri prvom pokazila forhendový return, ale vzápätí zaúradovala bekhendom popri čiare.

I. set Kužmová – Sobolenková

Sobolenková získala prvých šesť fiftínov na 1:0 a 30:0 na príjme, ale potom predviedla rovnakú šnúru Kužmová. Tiež však nepridala nadstavbu – 1:2. Bieloruska ťažila z rezolútneho podania, obe tínedžerky sa snažili o čo najrýchlejšiu prevahu vo výmene. Slovenka na 30 vyrovnala na 2:2 a vzápätí si utvorila tri brejkbaly, zostalo pri nich, zhoda. Potom sa však hostka dvakrát presadila spredu – 3:2 a cez vstupných 0:15 napokon hladko aj 4:2.

Navyše, Kužmová sa „pozrela“ na Sobolenkovej servis aj v siedmej hre a súperka od skóre 30:30 opakovane dosť prehnala krížny forhend. Slovenka podávala na zisk tejto časti, pri skóre 30:30 si esom nastolila setbal, Bieloruska ho odvrátila kvalitným returnom. Vzápätí však urobila ďalšiu z nadštandardného počtu nevynútených chýb vyplývajúcich z agresívneho štýlu. Slovenka spáchala dvojchybu. Pri zhode pohotovo zakontrovala, čím si vynútila protivníčkin forhend do siete, a tretí setbal zužitkovala razantným bekhendom – 6:2 za pol hodiny.

II. set Kužmová – Sobolenková

Sobolenková otvorila druhé dejstvo tým, že cez nepríjemných 30:30 zastavila sériu Kužmovej získaných gemov na hodnote päť. Slovenka presvedčivo vyrovnala na 1:1 a v tretej hre mala brejkbal, defenzívny bekhend neprešiel ponad sieť. Za stavu 1:2 a 15:30 hostka pokazila bekhend. Prvú hrozbu odstránila priamo servisom, pri druhej precízne zareagovala na stopbal. Bieloruska si forhendovým krosom presne do rohu dodala tretiu možnosť, iba sa pozerala na súperkin gurážny bekhend. Forhendový volej však znamenal štvrtý brejkbal a Sobolenková zaťatou päsťou kvitovala dvojchybu, viedla 3:1.

Bieloruska za stavu 0:30 pokrikom privítala eso, neskôr sa na 40:30 dostala kvalitným podaním na „téčko“, potom uznanlivo zatlieskala Slovenkinmu returnu nastoľujúcemu zhodu. Na ďalší účinný príjem odpovedala zmeškaným forhendom do siete, Kužmová pri brejkbale pokazila ambiciózny bekhend. Neskoršia druhá šanca trvala iba po return – bekhendový do siete. Tretiu priniesol forhend popri čiare do protipohybu, Sobolenková zabrala vstúpeným bekhendom z dobre utvorenej pozície. Napokon sa Kužmová nevyhla manku 1:4 (piata hra trvala viac ako desať minút), hoci rovnako dobre to mohlo byť 3:2 pre ňu aj s brejkom, ba dokonca 4:1 s double-brejkom. Tzv. big-pointy v tejto fáze však lepšie zvládala hostiteľka, detaily navodili pocitovo až nespravodlivý rozdiel na ukazovateli.

Mohol byť ešte väčší, ale Kužmová po dvojchybe, ktorou spadla na 15:40 vymazala obe hrozby – upravila na 2:4. Sobolenková sa bez odovzdania čo i len fiftínu zdvihla na 5:2. Slovenka potom mala za stavu 15:30 trochu šťastie, že Bieloruskinu dobrú loptičku v tlaku zahlásili ako „out“ a výmena sa opakovala. Hostka však pri zhode nemala na forhendový výstrel bez otáľania. Setbal eliminovala svojím druhým esom v zápase a zásluhou prekrásneho forhendového krosu mala gembal, lenže neskoršia už ôsma dvojchyba navodila setbal číslo dva a nasledovala deviata dvojchyba – 6:2, 2:6 po 80 minútach.

III. set Kužmová – Sobolenková

Publikom burcovaná Sobolenková si agresívnou forhendovou kombináciou vynútila brejkbal v druhej hre rozhodujúceho dejstva po tom, ako sama vymazala jednu takúto hrozbu v úvode, a neváhala – 2:0. Postupne preberala réžiu. Stále sa opierala o účinný servis, Kužmovej v tejto pasáži duelu akoby postupne ubúdala para, sebadôvera a verva. Navyše, zdalo sa, že na ňu čoraz viac doliehajú nezužitkované príležitosti. V tomto smere, pochopiteľne, bol veľmi významným záchytným bodom rebrejk na 1:2 z priebežného manka 15:40. Slovenka vzápätí na nulu vyrovnala na 2:2. Zrazu bola nazad. Bieloruska minimálne dočasne stopla nápor – cez 30:30 a druhý servis (nesmierne efektívny) išla na 3:2.

Kužmová po skvelom forhendovom krížnom returne čelila brejkbalu v šiestej hre, odstránila ho priamo servisom a vyrovnala na 3:3. Bol to ďalší dôkaz zvýšenej účinnosti v dôležitých okamihoch. Pred úplnou koncovkou to pre Slovenku malo dôležitosť. Výstavným bekhendom popri čiare sa dostala do vedenia 30:15 na príjme v siedmom geme, ale nie ďalej, porobila chyby, po „čistejšom“ prvom sete ich pribúdalo – 3:4.

Slovenka síce v ôsmej hre ako podávajúca potrebovala všetky tri gembaly od od stavu 40:0, ale forhendom do protipohybu po dôraznom servise nedala Bieloruske nádej. Navyše, vzápätí pritlačila na príjme a mala 30:0. Sobolenková si – nie prvý raz – pomohla priamo podaním, ale za stavu 30:30 vyhodila forhend zo záklonu. Kužmová však zlyhala pri radovom forhende. Napravila to returnom druhého podania, ktorým dokonale využila silu úderu súperky, ale znova sa nepresadila pri brejkbalovej možnosti. K tretej, už po gembale, viedla hrubá dvojchyba. Sobolenková dala na zhodu priamo podaním a napokon išla na 5:4.

Kužmová sa ocitla v mentálne veľmi zaťažujúcej situácii, obstála bez zachvenia na nulu, zakončila to esom smerujúcim preč od súperky – 5:5. Sobolenková sa však nechala inšpirovať, v jedenástej hre unikla na 40:0 a vydarený Slovenkin return bol iba intermezzom – 6:5 pre Sobolenkovú. Bieloruska však zostala rovnako bezmocná na returne v dvanástom geme.

Sobolenková na začiatok tajbrejku zvládla ofenzívu pri sieti. Vzápätí však lacno poslala do siete forhendový príjem druhého podania a bola bez šance na prvý servis Kužmovej. Slovenka vrátila požičané: pri bekhendovom príjme druhého podania bola azda až premotivovaná – 2:2. Navyše, detto platilo z forhendu, tentoraz prehovorila v jej neprospech páska siete – 2:3 a čoskoro aj 2:4, keď sa Sobolenková presadila stupňovaným útokom, zavŕšila to forhendom zvnútra dvorca do uvoľnenej plochy. Následne pomohla Kužmovej zbytočnou returnovou chybou, risk nebol zisk. Bieloruska však vo vhodnej chvíli vypálila eso na „téčko“ – 5:3. Slovenke potom prospela páska, ktorá jej nabila na útok zakončený forhendovým volejom – už iba 4:5 a podanie. Kužmovej priaznivci zdúpneli po zahlásenej dvojchybe, lenže Jastrabie oko ju odmietlo, Slovenka zabrala opakovným druhým servisom a vzápätí si účinným prvým utvorila mečbal. Aj ho premenila.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra SasnovičováArina SobolenkováDominika CibulkováJana ČepelováKarolína SchmiedlováMagdaléna RybárikováMatej LiptákRebecca ŠramkováViktória Kužmová
Firmy a inštitúcie Slovenská tenisová reprezentácia