Slovenskí basketbalisti v predkvalifikácii zdolali Maďarov

Basketbal Slovensko – Maďarsko
Hráč Slovenska Milan Žiak (uprostred) a hráč Maďarska Dávid Vojvodov (vľavo) počas predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2015 mužov, D-skupiny: Slovensko – Maďarsko. Foto: SITA/Ján Viazanička

BANSKÁ BYSTRICA 13. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí basketbalisti zvíťazili vo svojom treťom stretnutí v rámci predkvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2015 na Ukrajinu nad reprezentáciou Maďarska v Banskej Bystrici v utorok 79:67 (43:28). Zverenci trénera Miroslava Grznára sa revanšovali súperovi za debakel, ktorí utŕžili na jeho pôde (43:75).

Slováci zakončia svoje vystúpenie v základnej D-skupine v piatok 16. augusta (od 19.00 h SELČ) v Paláci športu v bieloruskom Minsku proti domácemu výberu. Na konte majú dve víťazstvá a jednu prehru, stále sú v hre o 1. miesto v skupine.

Obrazom: Basketbal Slovensko – Maďarsko

Slováci Milan Žiak (vľavo) a Marek Jašš (uprostred dole) počas predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2015 mužov, D-skupiny: Slovensko – Maďarsko. Foto: SITA/Ján Viazanička

Tréner Slovenska Miroslav Grznár (vpravo) a hráč Slovenska Richard Grznár (vľavo) počas predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2015 mužov, D-skupiny: Slovensko – Maďarsko. Foto: SITA/Ján Viazanička
Hráč Maďarska Krisztián Wittman (vľavo) počas predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2015 mužov, D-skupiny: Slovensko – Maďarsko. Foto: SITA/Ján Viazanička
Hráči Slovenska Peter Dorazil (vľavo), Michal Baťka (vpravo) a hráč Maďarska Balázs Simon (uprostred) počas predkvalifikácie majstrovstiev Európy 2015 mužov, D-skupiny: Slovensko – Maďarsko. Foto: SITA/Ján Viazanička

Výsledok – D-skupina:

Slovensko – Maďarsko 79:67 (23:14, 20:14, 23:24, 13:15)

Zostava a body SR:

Baťka 19 (4 trojky), Dorazil 15, Žiak 11, Jašš 9, Kozlík 7 (R. Grznár 11, Körner 5, Bílik 2, O. Tot, J. Petráš a M. Rendla po 0)

Najviac bodov Maďarska:

Á. Tóth 12, Simon, Wittmann a Ferencz po 11

TH:

17/11 – 23/13, fauly: 25 – 21, trojky: 10 – 8,

rozhodovali:

Krause (Nem.), Pastusiak (Poľ.) a Lovsin (Slovin.), 800 divákov

Úvod zápasu poznačila nepresná streľba na oboch stranách. Až po poldruha minúte sa ujali vedenia Slováci vďaka trojke Jašša, ktorý následne premenil aj dva trestné hody. Od tohto momentu sa slovenským basketbalistom začalo dariť, najmä Baťkovi a Grznárovi – výsledkom bol stav 16:0 v 6. min, neskôr dokonca 20:2.

Maďari ožili na konci prvej štvrtiny a stiahli náskok na rozdiel deviatich bodov. V druhej štvrtine slovenskí reprezentanti nepúšťali Maďarov zbytočne pod kôš. Grznárov výber si postupne vypracoval vedenie o pätnásť bodov, i keď streľba bola viackrát nepresná a pribudlo aj faulov. Napriek tomu išli Slováci do šatní na polčasovú prestávku s priaznivým skóre 43:28 – aj vďaka Grznárovej trojke v poslednej sekunde prvého dejstva.

V úvode tretej štvrtiny Slovensko zvýšilo náskok na rozdiel sedemnástich bodov, ale súper začal byť dôraznejší, presadzoval sa aj z väčších vzdialeností a opäť znížil, tentoraz na 45:55. Slováci však zlepšili hru pod vlastným košom, taktiež pridali na dôraze a do záverečnej štvrtiny sa išlo za stavu 66:52.

Posledná desaťminútovka bola najdramatickejšia. Najprv viedli domáci najvyšším rozdielom v zápase (72:53), avšak Maďari využili neuváženú hru Slovákov v útoku, presadzovali sa pod košom aj z trestných hodov a tri minúty pred koncom zápasu stiahli stav zápasu na rozdiel desiatich bodov. V záverečných minútach si výber SR taktickou hrou nenechal vziať víťazstvo.

Hlasy

Miroslav Grznár (tréner Slovenska):

„Jedna lastovička leto nerobí, hovoril som si po víťazstve nad Bieloruskom, i keď sme v prvom domácom zápase predviedli famózny výkon. Čakal som s veľkým očakávaním, čo sa bude diať v dueli s Maďarskom, ale už na začiatku som videl, že sme nastúpili na tú istú vlnu ako minulý týždeň s Bieloruskom. Videl som obrovskú chuť hráčov pretaviť to, čo predviedli v príprave počas štyroch týždňov v Banskej Bystrici. Sme absolútne neznáme a neskúsené mužstvo a to, čo hráči ukázali, najmä bojovnosťou, klobúk dole. Teraz majú Bielorusi i my dve víťazstvá, takže kto v Bielorusku vyhrá, postúpi. Verím, že ak boli na zápase manažéri klubov, tak dostanú títo moji reprezentanti väčší priestor na palubovke v zápasoch svojich tímov a o rok prídu do národného mužstva ešte skúsenejší a vyhratejší hráči z líg, aby sme mohli vyhrať aj so silnejším súperom. Pri dobrej príprave môžeme pomýšľať na vyššie méty.“

Michal Baťka (najlepší strelec Slovenska):

„Najdôležitejšie bolo, že sme dobre začali, najmä v obrane. Viedli sme 16:0 a zhruba dvanásťbodový náskok sme si udržiavali až do konca stretnutia. Všetci sme šťastní, bol to perfektný basketbal. Keď nám vychádzala obrana, nedával súper koše, išli sme do protiútokov a Maďari sa nestíhali vracať. Sme mladý tím, musíme hrať rýchlo, ubehať protivníka, toto musíme využívať. Ak to tak bude aj v Bielorusku, môžeme postúpiť zo skupiny. Posledný zápas pred nami bude zápasom roka.“