Slovenskí futbalisti prehrali s Bosnou, na MS si nezahrajú

Slovensko - Bosna a Hercegovina 1:2
Tomáš Hlubočan zo Slovenska (vľavo) a Endin Džeko z Bosny a Hercegoviny (vpravo) počas futbalového zápasu o postup na MS 2014 do Brazílie medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou. Žilina, 10. september 2013. Foto: SITA/Milo Fabian

ŽILINA 10. septembra (WEBNOVINY) – Futbalisti slovenskej reprezentácie prehrali s hráčmi Bosny a Hercegoviny v utorňajšom žilinskom stretnutí v kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta 2014 do Brazílie 1:2 (1:0).

Zverenci Jána Kozáka síce viedli po prvom polčase zásluhou Mareka Hamšíka, ale hostia gólmi Ermina Bičakčia a striedajúceho Izeta Hajroviča otočili skóre a získali dôležité tri body, ktoré pre nich znamenajú účasť minimálne v baráži.

Slovenskí futbalisti si už v Brazílii s určitosťou nezahrajú. Ich postupové nádeje pochovalo Grécko, ktoré zvíťazilo doma nad Lotyšskom 1:0.

Víťazný gól Salpingidisa zabezpečil pre zverencov trénera Fernanda Santosatri tri body a tiež to, že Gréci majú na druhom mieste v tabuľke G-skupiny pred Slovákmi nepreklenuteľný sedembodový náskok. Do konca kvalifikačného cyklu zostáva všetkým tímom odohrať ešte dva zápasy.

Obrazom: Slovensko prehralo s Bosnou a Hercegovinou

Tomáš Hlubočan zo Slovenska (vľavo) a Endin Džeko z Bosny a Hercegoviny (v strede) počas futbalového zápasu o postup na MS 2014 do Brazílie medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou. Žilina, 10. september 2013. Foto: SITA/Milo Fabian
Asmir Begovič (dole v strede) počas futbalového zápasu o postup na MS 2014 do Brazílie medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou. Žilina, 10. september 2013. Foto: SITA/Milo Fabian
Zľava: Martin Škrteľ, Miralem Pjanič, Sejad Salihovič (Bosna a Hercegovina), Stanislav Šesták (Slovensko) a Emir Spahič (Bosna a Hercegovina), počas futbalového zápasu o postup na MS 2014 do Brazílie medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou. Žilina, 10. september 2013. Foto: SITA/Milo Fabian
Zľava: Senad Lulič (Bosna a Hercegovina), Merek Hamšík (Slovensko) a Haris Medunjanin (Bosna a Hercegovina) počas futbalového zápasu o postup na MS 2014 do Brazílie medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou. Žilina, 10. september 2013. Foto: SITA/Milo Fabian

VÝSLEDOK – kvalifikácia MS 2014 (G-skupina)

Slovensko – Bosna a Hercegovina 1:2 (1:0)

Góly: 42. Hamšík – 69. Bičakčič, 78. Hajrovič, ŽK: 82. Hubočan – 29. Pjanič, 81. Ibiševič, strely na bránu: 4:5, rohové kopy: 2:10, držanie lopty: 43% – 57%

rozhodovali: Fernández Borbalán – Alonso Fernández, Pérez del Palomar (všetci Šp.)

Slovensko: J. Mucha ml. – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Hubočan – Pečovský, Kucka – Šesták (62. Jendrišek), Hamšík, Weiss ml. (83. Mak) – A. Nemec (82. Jakubko)

Bosna a Hercegovina: Begovič – Mujdža (50. Zahirovič), Bičakčič, Spahič, Salihovič (69. Višča) – Medunjanin – Pjanič, Misimovič (77. Hajrovič), Lulič – Ibiševič, Džeko

6. Lichtenštajnsko 8 0 2 6 3:19 2

Hneď v 5. min zneškodnil tutovku Misimoviča skvelým zákrokom Mucha.

Slovenský gólman hasil o pár sekúnd neskôr aj pri pokuse Džeka z hranice pokutového územia. Na druhej strane po centri Šestáka sa nedostal k zakončeniu Nemec.

V 16. min sa uvoľnil Weiss a s jeho strelou k žrdi mal Begovič značné problémy. Slováci skórovali v 24. min, ale gól Šestáka hlavičkou neplatil pre jeho postavenie mimo hry.

Strelu Ibiševiča z uhla vyboxoval Mucha na rohový kop, potom sa ku zakončeniu dostal Kucka, ale jeho pokus smeroval nad.

Po polhodine hry zakončil do náručia hosťujúceho brankára Šesták. Rušný futbal pokračoval, už o minútu vystrelil prudko, ale nad bránku Džeko.

V 33. min predviedli domáci krásnu akciu – Weiss ťukol pätičkou Hamšíkovi, jeho center našiel voľného Nemca a hlavička slovenského útočníka len o centimetre minula cieľ.

O dve minúty sa rútil Džeko na domáceho gólmana, Mucha odvážnym zákrokom pod nohy hosťujúceho kanoniera zažehnal nebezpečenstvo.

Ďalšiu šancu mal Weiss, ale Begovič bol pozorný. Skóre duelu však otvoril až krátko pred polčasovou prestávkou Hamšík, ktorý bol na konci rýchleho protiútoku založenom Pekaríkom – 1:0. V nadstavenom čase ešte raz čaroval Mucha, reflexívnym zákrokom nohou zmaril tutovku Pjaniča.

II. polčas

Slováci predviedli kvalitný vstup do druhej štyridsaťpäťminútovky – Weiss nastrelil žrď. Potom však zatlačili hostia, ale nedostali sa do vyloženej príležitosti. Až v 58. min nebezpečne, no vedľa, vystrelil Lulič.

Po hodine hry presvišťala strela Salihoviča tesne mimo pravého „vinkla“. Bosniaci vyrovnali v 69. min, po rohu skóroval Bičakčič – 1:1.

V 73. min mohol strhnúť vedenie na stranu domácich Nemec, ktorý bol na konci rýchlej kontry po ďalšom rohovom kope Bosniakov. Z vedúceho gólu sa však tešili hostia. Hajrovič okamžite po svojom príchode na ihrisko krásne trafil ľavačkou – 1:2.

Slováci vrhli v závere všetky sily do útoku, ale vytúžený gólový efekt sa nedostavil, a preto Bosniaci vydolovali v skvelom stretnutí cenné tri body.

Ján Kozák st. (tréner SR): „V priebehu štyroch dní sme videli dve fantastické stretnutia v úžasnej atmosfére s kvalitnou hrou z oboch strán. Prejavila sa obrovská sila Bosny a Hercegoviny. Toto mužstvo sa buduje päť rokov, štyri roky je spolu, o vlások im dvakrát ušiel veľký šampionát. Zaslúži si účasť na veľkom podujatí a ja im gratulujem. Keď naši chlapci schádzali z ihriska, videl som na nich, že išli na dno svojich síl.“

Safet Sušič (tréner Bosny a Hercegoviny): „Zápas bol veľmi dobrý, videli sme veľa šancí a tri góly. Myslím si, že sme vyhrali nad veľmi ťažkým súperom, s ktorým sme mali veľa problémov podobne ako v Zenici. Moji hráči podali oveľa lepší výkon ako doma, zaslúžene vyhrali a gratulujem im. Chcem sa poďakovať fanúšikom, ktorí boli našim dvanástym hráčom.“

Martin Škrtel (kapitán SR): „Škoda toho výsledku. Tak ako u nich, aj v Žiline sme predviedli solídny výkon. Žiaľ, inkasovali sme o gól viac, preto sme nemohli vyhrať. Na ihrisku sme splnili všetko, čo sme si povedali v kabíne. Hrali sme s Bosniakmi v oboch zápasoch viac ako vyrovnanú partiu. Na tých výkonoch sa dá v budúcnosti stavať.“

Viktor Pečovský (stredopoliar SR): „Mrzí nás prehra. Vedeli sme, že na nás čaká náročnejší duel ako na pôde súpera. Po úvodnom oťukaní sme získali kombinačnú prevahu a utvorili sme si aj gólové príležitosti. Škoda tej desaťmiútovky, keď sme inkasovali dva góly. Bosniaci už potom hrali to, čo potrebovali, zdržiavali, naťahovali čas a my sme sa už nedokázali vrátiť do zápasu.“

Peter Pekarík (obranca SR): „Ujali sme sa vedenia a mali sme tam aj zopár ďalších výborných príležitostí. Na začiatku druhého polčasu Vladi Weiss nastrelil žrď, mohlo byť 2:0.Počas celého stretnutia sme držali Bosniakov na dištanc. Oni síce mali pár šancí, ale nás podržal Jano Mucha. Škoda tých dvoch gólov v priebehu ôsmich minút.“

Vladimír Weiss (krídelník SR): „V prvom polčase sa nám darilo držať hru pod kontrolou. Strelili sme krásny gól z rýchleho protiútoku a mali sme dobrý vstup aj do druhého polčasu – nastrelil som žrď. Škoda, že mi to tam nepadlo. Súper vyrovnal po rohovom kope a zabil nás krásnou strelou.“

Marek Hamšík (stredopoliar SR a autor gólu): „My aj Bosniaci sme hrali dobre, stretnutie malo vysokú úroveň. Celý tím podal kvalitný výkon, škoda toho výsledku. Dvojzápas s Bosnou a Hercegovinou ukázal, že môžme hrať vyrovnanú partiu aj so špičkovými súpermi.“

Zaujímavosti a fakty po stretnutí v Žiline Slovensko – Bosna a Hercegovina:

* Pre Slovensko to bol siedmy zápas v kalendárnom roku 2013. V medzištátnom prípravnom stretnutí v Bruggách (6. februára) prehrali futbalisti SR s domácimi Belgičanmi 1:2, potom nasledovali štyri nerozhodné výsledky: 22. marca v Žiline s Litvou 1:1 v rámci kvalifikácie o postup na MS 2014, v medzištátnom meraní síl o štyri dni neskôr v tom istom dejisku so Švédmi 0:0, ďalej 7. júna vo Vaduze s domácim Lichtenštajnskom 1:1 v kvalifikácii MS 2014 a 14. augusta v medzištátnom prípravnom súboji v Bukurešti s Rumunskom 1:1. Napokon nasledovalo prvé víťazstvo. V kvalifikácii o postup na svetový šampionát vyhrali Slováci v Zenici nad Bosniakmi (6. septembra) tesne 1:0.

* Futbalisti Slovenska a Bosny a Hercegoviny sa stretli tretíkrát v oficiálnom vzájomnom súboji, registrovanom Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA). Bilancia je priaznivá pre Bosnu: 2 víťazstvá, 0 remíz, 1 prehra, skóre 5:4. Slováci odohrali proti Bosniakom ešte jeden neoficiálny zápas: v rámci turnaja Merdeka Cup v Malajzii pod hlavičkou „ligového výberu“ 21. júna 2001 podľahli súperovi tesne 0:1.

* Naposledy zvíťazil slovenský tím na štadióne MŠK Žilina pred takmer piatimi rokmi – 19. novembra 2008 v prípravnom súboji proti Lichtenštajnsku (4:0).

* Naposledy zvíťazil slovenský tím doma 12. októbra 2012: v kvalifikácii MS 2014 zdolal na bratislavských Pasienkoch Lotyšsko 2:1.

* Ján Ďurica absolvoval jubilejný 60. duel za seniorskú reprezentáciu.

* Marek Hamšík dosiahol vo svojom 67. meraní síl jedenásty gól.

* Dvojica najlepších strelcov zo zápisu o stretnutí Bosny a Hercegoviny Edin Džeko, Zvjezdan Misimovič dala za národný tím viac gólov (54) ako všetci slovenskí reprezentanti, ktorí boli na súpiske (47).

* Futbalisti Slovenska absolvujú najbližšie stretnutie 11. októbra 2013 na pôde Grécka v rámci kvalifikácie o postup na budúcoročné MS.