Slovenskí hádzanári vybojovali v kvalifikácii proti Čiernej Hore jeden bod

Slovensko Čierna Hora
Andrej Petro zo Slovenska (vľavo) počas kvalifikačného zápasu ME 2018 v hádzanej mužov medzi Slovensko – Čierna Hora. Hlohovec, 3. máj 2017. Foto: SITA/Martin Havran

HLOHOVEC 3. mája (WebNoviny.sk) – Hádzanári Slovenska nedosiahli prvé víťazstvo v II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2018 v Chorvátsku.

Zverenci trénera Martina Liptáka v stredajšom stretnutí 3. kola 6. skupiny remizovali v Hlohovci s hráčmi Čiernej Hory 27:27 (15:11). Svoje konto navýšili na dva body a v tabuľke sú už na postupovej 2. priečke o skóre pred Rusmi a svojimi stredajšími protivníkmi. Neohrozenými lídrami sú Švédi, ktorí prvú polovicu kvalifikačných bojov zavŕšili hladkým triumfom v Petrohrade nad Rusmi 29:21 (17:10).

Slováci sa najbližšie predstavia už v sobotu 6. mája, keď od 20.00 h nastúpia v Bijelom Polji na odvetu proti výberu domácej Čiernej Hory.

II. fáza kvalifikácie ME 2018 v hádzanej

HLOHOVEC
Slovensko – Čierna Hora 27:27 (15:11)
Zostava a góly SR: R. Štochl, T. Paul – Slaninka, Petro 1, Dudáš 2, M. Straňovský 1, T. Urban 9/6, M. Volentics, Antl 2, P. Hruščák 5, Ľ. Ďuriš 4, M. Mikita, L. Urban, Rábek 3, D. Krok, Guzy
Najviac gólov za Č. Horu: Borozan 11
pok. hody: 6/6 – 4/3, vylúčení: 7 – 10, ČK: 59. Markovič za 3 vylúčenia, 60. Lasica za faul, rozhodovali: Elíasson a Pálsson (obaja Isl.), 2000 divákov

Martin Lipták (tréner Slovenska): “ Nadreli sme sa ako kone, preto ma mrzí, že sme vzhľadom na priebeh duelu nezvíťazili .Prvý polčas sme zvládli bravúrne. Keď sme vyhrávali v závere o dva góly, mali sme hrať rozvážnejšie a viac na istotu. Chlapcom však nemám nebudem nič vyčítať, zabojovali.“

Tomáš Urban (krídelník a najlepší strelec SR): „Súpera sme mali na lopate 55 minút. Potom nám však chýbala väčšia trpezlivosť, v obrane sme urobili nejaké chyby, za čo nás spojky súpera potrestali. Väčšinu zápasu sme boli vo vedení a napokon nevyhrať, tak to nás veľmi mrzí.“

Teodor Paul (brankár a najlepší hráč SR): „V mojich pocitoch sa mieša sklamanie i radosť, ktorá však prevažuje, predsa len sme získali bod. Škoda, že sme v poslednej päťminútovke neudržali vedenie a tiež neubránili posledný útok Čiernohorcov. Musím však pochváliť chlapcov, že zabojovali do poslednej sekundy.“

Patrik Hruščák (spojka SR): „Vzhľadom na prvý polčas možno povedať, že sme dnes bod stratili. Už sme si mysleli, že sa súper zlomí a potom nám nevyšla jedna presilovka, ale napokon sme hroziacu prehru odvrátili. Nebolo by férové, keby sme dnes nemali ani bod.“

I. polčas

Na prvý gól čakala zaplnená Sporta aréna do 5. min, ale padol do slovenskej siete. Potom však T. Urban premenil pokutový hod i následnú kontru a v 7. min bolo 2:1 pre SR. Hostia vzápätí zužitkovali presilovku a na konci úvodnej desaťminútovky vyhrávali 3:2. Tímy sa striedali vo vedení aj v ďalšom priebehu. Ako prví si viac ako jednogólový náskok vypracovali Slováci, keď najskôr aktívny T. Urban z pokutového hodu a potom delovkou Hruščák prekonali čiernohorského brankára – 10:8 v 24. min. O tri minúty neskôr, keď na 12:9 zvýšil M. Straňovský, si zobral kouč hostí Djukič oddychový čas. Jeho zverencom to však nepomohlo, lebo o chvíľu prehrávali už 10:15. Tesne pred prestávkou Grbovič skorigoval na 11:15.

II. polčas

Vstup do druhého dejstva vyšiel lepšie hosťom aj napriek tomu, že im Štochl chytil sedmičku. V 33. min kanonier Borozan znížil na 13:15. Slováci potom opäť odskočili na 19:15 v 41. min, ale stačilo chvíľkové zaváhanie a zrazu bolo v 47. min už len 20:19. Úspešné zákroky Paula v bránke zužitkovali jeho spoluhráči na úpravu skóre na 23:20. Balkánski súperi sa však držali zubami-nechtami, v 54. min znížili z pokutového hodu na 23:24 a v 58. min Borozan svojím desiatym presným zásahom vyrovnal na 26:26. Slováci mali v záverečnej minúte výhodu presilovej hry, ale pre pasivitu prišli o loptu. Potrestal ich Borozan, ale v poslednej sekunde hostia faulovali a T. Urban z pokutového hodu stanovil konečný rezultát na 27:27.