Slovenskí hokejisti porazili domácich na Nemeckom pohári

Nemceký pohár
Slovenský hokejista Radoslav Tybor skóroval v zápase proti Nemecku na turnaji Nemeckého pohára. Foto: SITA, AP

Nemecký pohár v hokeji v Mníchove – sobotňajší výsledok:

Nemecko – Slovensko 3:6 (1:2, 0:1, 2:3)

Góly: 20. Wolf (Hospelt, Ch. Schubert), 44. N. Goc (Pietta), 53. Ch. Fischer (Rankel, Hospelt) – 9. Starosta (R. Školiak), 16. Tybor (L. Hudáček, Kukumberg), 39. Marcel Hossa (Baranka, R. Školiak), 45. Bartovič, 46. Michel Miklík (Bližňák), 59. Marcel Hossa (Tybor, Kudroč)

Vylúčení: 4:5 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jablukov (Nem.), Massy (Švaj.) – Hoppe, Kretschmer (obaja Nem.).

Nemecko: Reimer – Schopper, Hördler, Ch. Schubert, Petermann, Lavallee, N. Goc, Reul, Ch. Fischer – Greilinger, Hager, Danner – Kink, Mauer, Wörle – M. Wolf, Haspelt, A. Rankel – Reimer, Pietta, Gogulla

Slovensko: J. Hudáček – Graňák, Stehlík, Baranka, Starosta, P. Mikuš, Sersen, V. Mihálik, Kudroč, P. Mikuš – M. Hovorka, Kukumberg, Bartovič – Lušňák, R. Školiak, Marcel Hossa – Michel Miklík, Bližňák, Marcel Haščák – Tybor, J. Mikúš, L. Hudáček

1. Slovensko 2 2 0 0 0 8:3 6

2. Nemecko 2 1 0 0 1 7:8 3

3. Švajčiarsko 1 0 0 0 1 2:4 0

4. USA 1 0 0 0 1 0:2 0

Zaujímavosti zo zápasu:

– Slovensko v 43. vzájomnom súboji s Nemeckom dosiahlo 24. víťazstvo

– Gól Nikolaia Goca v 44. min na 2:3 bol jubilejným 100. nemeckým zásahom do slovenskej bránky vo vzájomných dueloch. Po sobote majú Slováci v zápasoch s Nemcami aktívne skóre 113:101.

– Slováci dali Nemcom šesť gólov prvýkrát od 12. novembra 2005, keď v Hannoveri zvíťazili 6:0. V ďalších trinástich stretnutiach skórovali proti defenzívne hrajúcemu súperovi raz päťkrát na MS 2007 v Moskve, raz štyrikrát v príprave vo februári 2011 v Bratislave, štyri razy trikrát, tri razy dvakrát a štyrikrát raz.

– Tréner Vladimír Vůjtek vyhral aj druhý zápas na slovenskej reprezentačnej lavičke.

– Marcel Hossa dosiahol v 84. zápase v reprezentácii 21. a 22. gól.

– Tomáš Starosta má po sobote na svojom konte 4 góly v národnom tíme SR, Milan Bartovič jedenásť, Michel Miklík tri a z premiérového úspešného zásahu sa tešil Radoslav Tybor, ktorý odohral štvrtý duel za reprezentáciu.

Hudáčkovci sa v reprezentácii dočkali víťazstva

Bratia Július a Libor Hudáčkovci sa v sobotu po necelom roku opäť objavili v slovenskom reprezentačnom drese v jednom zápase. Brankár Július zo švédskeho Södertälje dostal šancu v dueli s Nemeckom a výrazne sa pričinil o víťazstvo 6:3. Útočník Libor zo Slovana Bratislava nastúpil vo štvrtom útoku vedľa Radoslava Tybora a Juraja Mikúša.

Obaja bratia Hudáčkovci, ktorí sú odchovancami spišskonovoveského hokeja, sa tešili z prvého spoločného víťazstva v národnom tíme. Vlani 17. decembra spoločne nastúpili vo švajčiarskom Herisau a tím vtedajšieho trénera Glena Hanlona prehral 0:1. Libor Hudáček v tomto stretnutí debutoval v reprezentácii. Obaja boli na súpiske aj o deň neskôr proti Dánsku (5:3), brankár Július Hudáček však súboj sledoval iba zo striedačky.

„S Nemcami sa mi chytalo veľmi dobre. Chlapci sa poctivo vracali dozadu a pomáhali mi. Tento tím opäť ukázal, že má potenciál. Myslím si, že veľmi dobre zahral aj môj brat Libor,“ hovoril po zápase v mníchovskej Olympijskej hale Július Hudáček.

MNÍCHOV 12. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila aj vo svojom druhom stretnutí na Nemeckom pohári v Mníchove, keď v sobotu popoludní zdolala domáci tím 6:3. Po piatkovom víťazstve 2:0 nad USA majú Slováci na dosah tretie celkové prvenstvo na tradičnom novembrovom turnaji, a to po rokoch 1997 a 2005.

Slovensko v 43. vzájomnom súboji s Nemeckom dosiahlo 24. víťazstvo a vrátilo súperovi prehru 3:4 z bratislavského svetového šampionátu. Tréner SR Vladimír Vůjtek dosiahol druhé víťazstvo na reprezentačnej lavičke.

Slovenskí hokejisti sa aj v druhom mníchovskom vystúpení prezentovali kolektívnou hrou založenou na pozornej defenzíve. Výborne vykrývali stredné pásmo a dokázali sa presadzovať aj strelecky, keď dvakrát uspel Marcel Hossa, raz Tomáš Starosta, Radoslav Tybor, Milan Bartovič a Michel Miklík, ktorý skóroval dvakrát aj proti Američanom. Slováci v zápase neustále viedli a Nemci iba doťahovali náskok hostí, vyrovnať sa im však nepodarilo.

Ak sa už Nemci dostali do šance, zachránil Hudáček

Slováci začali aktívne a pomohlo im k tomu aj vylúčenie Reula. Nemci sa úspešne ubránili. V 8. minúte zlikvidoval Hudáček šancu Michaela Wolfa. Domáci postupne začali hrať kombinačnejšie a tlačili sa pred slovenskú bránku. V 9. minúte vyhral René Školiak buly, posunul puk dozadu na Tomáša Starostu, ktorého strela aj s tečom prešla prvýkrát do siete.

Na rozdiel dvoch gólov upravil Radoslav Tybor, ktorého výborne po skvelom uvoľnení našiel pred bránkou Libor Hudáček. V závere prvej tretiny po fauloch odišli na trestnú lavicu Dominik Graňák a René Školiak. Nemci využili presilovku o dvoch hráčov. V 20. minúte po kombinácii s Kaiom Hospeltom skóroval Michael Wolf – 1:2.

Brankári Jochen Reimer a Július Hudáček sa na nedostatok práce nemohli sťažovať. Oba tímy sa snažili o otvorenú útočnú hru. Nemci v druhej dvadsaťminútovke zatlačili zverencov Vladimíra Vůjtka, v 23. minúte si vypracoval veľkú šancu na skórovanie Patrik Reimer. Slováci sa snažili forčekovať už v strednom pásme a znemožňovali domácim prechod do útoku.

Ak sa už Nemci dostali do šance, zachránil Hudáček. Spišskonovoveský odchovanec zneškodnil v 25. min betónom aj trestné strieľanie Wolfa. Hráči organizátorskej krajiny turnaja sa snažili vyrovnať, slovenská defenzíva však fungovala a ofenzíva podnikala rýchle protiútoky. V 35. min sa dostával do šance Sersen, ale súperi ho faulovali a bola z toho iba slovenská presilovka, ktorej sa Nemci ubránili. V 39. min sa však spoza ľavého kruhu presadil Marcel Hossa, brankár Reimer toho veľa nevidel a puk zaregistroval až v sieti – 1:3.

Slovenský tím využil prvú presilovku na turnaji

Hra sa prelievala zo strany na stranu, v 44. minúte strelou spomedzi kruhov skóroval Nikolai Goc a vykresal nádej pre domáci tím. Tá však netrvala dlho, už o dve minúty fauloval Reul a po pol minúte presilovky Milan Bartovič z pravého kruhu vrátil Slovákom dvojgólové vedenie.

Tím spod Tatier využil prvú presilovku na turnaji. Už o 24 sekúnd neskôr trafil ponad Reimerovu lapačku Michel Miklík a tešil sa z tretieho mníchovského gólu. Nemci sa snažili vzhľadom na vývoj skóre o aktivitu a tlačili sa pred Hudáčka.

V 53. minúte znížil na 3:5 Christopher Fischer. Slováci sa nestiahli do defenzívnej ulity a podnikali nebezpečné brejky. Šancu na skórovanie ešte nevyužil Roman Kukumberg, ale 66 sekúnd pred koncom našiel Tybor ideálne Marcela Hossu, ktorý poľahky stanovil výsledok.

Vladimír Vůjtek (tréner SR): „Podobne ako proti Američanom, aj dnes nás podržal brankár. Veľmi dobre sme hrali aj v defenzíve a premenili sme naše šance. Zatiaľ som výkonmi hráčov veľmi milo prekvapený. Pred turnajom som mal vzhľadom na nominačné problémy trochu obavy, ale zatiaľ je to dobré. Dosiahnuť na úvod sezóny dve víťazstvá je vždy povzbudzujúce.“

Marcel Hossa (útočník SR, autor dvoch gólov): „V tíme vládne momentálne veľká pohoda a to je základ nášho úspechu. Všetci do jedného dodržiavajú pokyny trénera. Keď som dal druhý gól, na hetrik som nemyslel. Dôležité je víťazstvo celého tímu a nie osobné štatistiky. Súboj so Švajčiarmi bude bez ohľadu na to, či budeme už istými víťazmi turnaja alebo nie, veľmi ťažký. Chceme pokračovať v nastúpenom trende.“

Július Hudáček (brankár SR): „Chytalo sa mi veľmi dobre. Chlapci sa poctivo vracali dozadu a pomáhali mi. Tento tím opäť ukázal, že má potenciál. Myslím si, že veľmi dobre zahral aj môj brat Libor.“

Roman Kukumberg (útočník SR): „Pred stretnutím sa mi narodil syn Alex. Škoda, že pôrod neprišiel až po mojom návrate domov. Mal som zmiešané pocity, na ľade som myslel aj na svojich najbližších. Proti Nemcom sme podali dobrý výkon. Šesť gólov im nedávame každý deň.“

Viac k osobe Dominik GraňákJúlius HudáčekLibor HudáčekMarcel HaščákMarcel HossaMichel MiklíkMilan BartovičRené ŠkoliakRoman KukumbergTomáš StarostaVladimír Vůjtek