Slovenskí hokejisti vyhrali v Minsku nad Švajčiarmi 3:1

Hokej
Slovenská hokejová reprezentácia vyhrala nad Švajčiarskom Foto: SITA/AP

MINSK 10. februára (WEBNOVINY) – Slovenská hokejová reprezentácie zvíťazila v piatkovom zápase nad Švajčiarskom 3:1 a v sobotu sa na medzinárodnom turnaji štyroch krajín BelSwissBank v bieloruskom Minsku predstaví v súboji o 1. miesto proti Bielorusku.

Po bezgólovej prvej tretine otvoril skóre duelu v 37. min Švajčiar Brunner. Snaha Slovákov o úspešný výsledok vyvrcholila až v záverečnej päťminútovke, keď v 56. min skórovali Juraj Mikúš a Rastislav Špirko. Záverečnú bodku dal za duelom gólom do prázdnej bránky pri hre súpera bez brankára Juraj Mikúš.

Za najlepšieho hráča slovenského tímu vyhlásili po zápase brankára Petra Hamerlíka, ktorý vychytal výhru proti Švajčiarskom už na novembrovom Nemeckom pohári. V Minsku mal 24 úspešných zákrokov. Útočník Juraj Mikúš bol pri všetkých troch slovenských góloch, jeho bilancia bola 2 presné zásahy a 1 asistencia.

Pod vedením tréner Vladimíra Vůjtka tím SR dosiahol už piate víťazstvo zo šiestich duelov. Slovenský tím piatkovým triumfom zmiernil nepriaznivú so Švajčiarmi, v 53. zápase dosiahli Slováci 22. víťazstvo. Nad Švajčiarmi zvíťazil tím SR už tretíkrát za sebou, naposledy uspeli reprezentanti krajiny helvétskeho kríža v novembri 2010 na Nemeckom pohári v Mníchove.

Hokej

Slováci nastúpili proti svojmu tradičnému súperovi v bránke s Petrom Hamerlíkom. Po úvodnom oťukávaní mali ako prví k dispozícii presilovku Švajčiari, ale v závere trestu debutanta Richarda Rapáča zahral nedovolene Bezina a ešte počas jeho vylúčenia fauloval aj Helbling. Slovenský tím ponúknutú 14-sekundovú presilovku nevyužil.

V závere úvodnej tretiny ešte putovali na trestnú lavicu Stehlík a Brunner, ale stav sa nemenil. Hamerlík v prvej časti zneškodnil 8 striel Švajčiarov, slovenský výber ohrozil Stephana šiestimi pokusmi.

Prvú polovicu II. tretiny poznačilo niekoľko vylúčení, keď na lavicu hanby putovali postupne Baranka, Gardner a Ambühl. Obaja brankári si však držali čisté konto. Pri vylúčení Bulíka previedol v 33. min peknú akciu Bližňák, keď tiesnený obišiel gólmana Stephana a z úrovne bránkovej čiary poslal puk pred bránku Švajčiarov. Tam však bola len dvojica súperov, ktoí poslali puk do bezpečia.

Hokej

Útočník Sparty Praha vybojoval aspoň presilovku. V nej však Slováci – rovnako ako v tých predchádzajúcich – neuspeli. V 37. min prišiel trest z hokejky Brunnera, ktorý po prihrávke Bezinu otvoril skóre. Švajčiari previedli ukážkové prečíslenie dvoch proti jednému so zakončením Brunnera do odkrytej bránky.

V III. tretine sa slovenský tím snažil o vyrovnanie, ale podarilo sa to mu to až po veľkej snahe v záverečnej päťminútovke. Najprv Dravecký s Mikúšom získali puk na útočne modrej a center TPS Turku vymietol pravý horný roh Stephanovej bránky. O 29 sekúnd neskôr opäť Juraj Mikúš vybojoval puk pri mantineli, poslal ho Špirkovi pred bránku a ten bekhendom pridal druhý gól slovenského mužstva.

Počas vylúčenia V. Mihálika stiahol tréner Švajčiarov Sean Simpson gólmana Stephana na striedačku, po skončení slovenského oslabenia 15 sekúnd pred koncom opäť Juraj Mikúš stanovil už do prázdnej bránky na konečných 3:1. Mikúšovi puk naservíroval ako na podnose Mihálik.

Hokej
Hokej

Reakcie:

Tréner Vladimír Vůjtek „Bol to opatrný zápas. Keď Švajčiari na konci druhého dejstva pritlačili a dali gól, museli sme otvoriť hru a za necelú minútu sme dali dva góly. Na konci sme to gólom do prázdnej bránky zavŕšili. Musíme byť spokojní. Vyšli nám dve akcie druhej päťky. Pri prvom góle Juraj Mikúš presne vystrelil a potom sa Špirko dobre otočil a bekhendom prestrelil brankára. To rozhodlo celý zápas.“
Hokej

„Hamerlík chytal veľmi dobre, ako vždy v národnom tíme. Obrana bola spoľahlivá a výborne hral Štefan Ružička. Musíme byť spokojní s nasadením, disciplínou či bojovnosťou. Po hokejovej to nebolo ideálne, ale tento tím, ktorý tu máme, odviedol svoje maximum. Pritom sme hrali proti Švajčiarsku, ktoré nastúpilo v kompletnej zostave,“ dodal.

Juraj Mikúš, autor dvoch slovenských gólov: „Prvé dve tretiny boli vyrovnané. Na začiatku mali miernu prevahu Švajčiari, potom bol aktívnejší náš tím. V druhej časti sme nevyužili presilovky, hrali sme ich veľmi zle. Pred treťou tretinou sme si povedali, že budeme súpera viac napádať. Nevyzeralo to dobre až do nejakej 55. minúty. Švajčiari potom urobili chybu, ktorú sme potrestali. Stratili puk na modrej a vyrovnali sme. Hneď v tom istom striedaní sme zvýšili na 2:1 a aj keď zápas ešte nebol rozhodnutý, bolo badateľné, že to Švajčiarov trochu zlomilo. V hre bez brankára sme potom pridali tretí gól. So Švajčiarmi sa hrá ťažký hokej, pretože oni už patria do špičky. Hrali veľmi dobre, sme za toto víťazstvo radi, nerodilo sa ľahko.“

„Dostali sme sa do finále a teraz sa chceme pokúsiť zabojovať o prvé miesto. Bude to náročné, ale myslím si, že dnes sme sa trochu rozhýbali a zajtra by sme mohli hrať lepšie. Až do prvého gólu to nebolo z mojej strany dobré, povedal by som ani nie priemerné. Kazil som veľa pukov, nemohol som sa dostať do svojho tempa. Mali sme rýchle striedania, čo bolo pozitívne. Nejako mi nešli nohy, ale záverečných desať minút bolo už dobrých. Zajtra to bude musieť byť lepšie z mojej strany. Veľkú zásluhu na dnešnom víťazstve má brankár Peter Hamerlík. Zomkli sme sa, partia je vynikajúca, rozumieme si aj mimo ľadu. Nechcem, aby to vyzeralo zle, ale sme radi, že sa mnoho hráčov ospravedlnilo, lebo inak by sme sa do nominácie možno nedostali. Vážime si to a ak dostaneme ďalšiu šancu, budeme len radi,“ dodal.

Švajčiarsko – Slovensko 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)

Góly: 37. Brunner (Bezina, Wick) – 56. J. Mikúš (Dravecký), 56. Špirko (J. Mikúš, Michel Miklík), 60. J. Mikúš (V. Mihálik, Michel Miklík)

Vylúčení: 8:7 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Sidorenko, Proskurov – Gocuľa, Ruf (všetci Biel.), 1500 divákov

Švajčiarsko:

Stephan – Bezina, Du Bois, Grossmann, Helbling, Ramholt, Seger, Vauclair, Von Gunten – Monnet, Ambühl, Stancescu, Wick, Bieber, Liniger, Brunner, Schnyder, Sciaroni, Bürgler, Gardner, Romy, Šimek

Slovensko:

Hamerlík – Baranka, Sersen, Stehlík, Kudroč, V. Mihálik, J. Tabaček, Švarný, M. Hruška – Š. Ružička, Kukumberg, Dravecký – Špirko, J. Mikúš, Michel Miklík – Marek Hovorka, Bližňák, Lapšanský – Marcel Haščák, Bulík, Rapáč

Súperom slovenskej hokejovej reprezentácie vo finále medzinárodného turnaja BelSwissBank v Minsku bude v sobotu od 17.00 h SEČ domáca reprezentácia Bieloruska. Rozhodlo sa o tom v druhom piatkovom stretnutí, v ktorom si Bielorusi poradili s Nemeckom hladko 4:0. Domáci o víťazstve rozhodli v druhej tretine, v ktorej strelili 3 góly. Vo zvyšných dvoch častiach hry mali Nemci miernu prevahu, ktorú však nedokázali využiť.

Výsledok – turnaj BelSwissBank v Minsku:

Bielorusko – Nemecko 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)

Góly: 12. Stepanov (Kitarov), 25. Protaseňa, 27. Stepanov, 29. A. Kaľužnyj (Kovyršin, Kosťučonok)

Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:1, rozhodovali: Nalivajko (Biel.), Baluška (SR) – Tapola, Safonov (obaja Biel.)

Viac k osobe Juraj MikušMarcel HaščákMarek HovorkaMichel MiklíkPeter HamerlíkRastislav ŠpirkoŠtefan Ružička