Slovenskí kanoisti si na Svetovom pohári vybojovali striebro

Dukátová
Jana Dukátová Foto: SITA/Diana Černáková

TACEN 18. augusta (WEBNOVINY) -Slovensko si na Svetovom pohári vo vodnom slalome v Tacene vybojovalo iba jediné medailové umiestnenie.

V rámci sobotňajšieho programu sa o 2. miesto postarala hliadka kanoistov (3xC1) v zostave Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Jerguš Baďura. Z prvenstva v tejto disciplíne sa tešili domáci reprezentanti, Slováci za nimi zaostali o vyše štyri sekundy.

Pri nedeľňajšom vyvrcholení podujatia si pripísali slovenskí reprezentanti dve 6. miesta zásluhou Jany Dukátovej v K1 a bratrancov Škantárovcov v C2, ktorí uzatvárali najlepší poltucet v „opakovaných“ finále. V Tacene totiž nebola priaznivá situácia na súťaženie.

Opakovanie finálových jázd

Rozhodcovská komisia jury rozhodla vzhľadom na zmenu podmienok (výška hladiny vody) zopakovať finálové jazdy v oboch spomenutých kategóriách. Výsledky predpoludňajších semifinálových zápolení však zostali v platnosti.

Dukátová postúpila zo semifinále z 5. priečky, v rozhodujúcej jazde si pohoršila aj zásluhou dvoch trestných sekúnd o jeden stupienok. Z trojice nominovaných slovenských kajakárok do Tacenu sa do bojov o medaily dostala iba 30-ročná Bratislavčanka, pre Kristínu Nevařilovú a Kristínu Zárubovú sa skončilo účinkovanie na tomto SP už v piatkovej kvalifikácii. Z prvenstva v tejto disciplíne sa tešila favorizovaná Jessica Foxová z Austrálie.

Na druhej priečke skončila s odstupom 0,34 s Rakúšanka Corinna Kuhnleová, tretia bola domáca Eva Terčeljová (+1,77 s). Na medailových pozíciách sa zopakovalo poradie z predpoludňajšieho semifinále. Treba pripomenúť, že Dukátová obsadila predtým v „nehodnotenom“ finále 7. miesto.

Smolu mala Rakúšanka Violetta Oblingerová-Petersová, ktorá bola najlepšia, ale tešila sa predčasne. Napokon prišlo ku „škrtu“ a finálová jazda sa po verdikte jury musela opakovať. Pri „oprave“ bola Oblingerová-Petersová tesne za medailovými bránami – štvrtá. Zaujímavé je, že napokon víťazná Foxová bola v „prvom“ finále až desiata a uzatvárala výsledkovú listinu.

Škantárovci v deblkanoe jediní Slováci

škantárovci.

Ladislav a Peter Škantárovci obsadili rovnako ako Dukátová 6. miesto v nedeľňajšom popoludňajšom opakovanom finále C2 mužov.

Bratranci postúpili z predpoludňajšieho semifinále tiež z 5. priečky, napokon napriek čistej jazde klesli ešte o jednu pozíciu.

V deblkanoe boli jedinými finalistami zo SR, pretože semifinálovým sitom do 10-členného vyvrcholenia neprešli ďalšie dve slovenské lode.

V Tacene na predmestí slovinskej metropoly Ľubľana absentovali v bojoch o medailové priečky Matúš Gewissler s Jurajom Skákalom i Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorých v semifinále v konkurencii 20 lodí klasifikovali na 13., resp. 16. priečke.

Z triumfu sa radovali Francúzi Gauthier Klauss a Matthieu Peche, ktorý išli bez zaváhania a dosiahli finálový čas 117,41 s. Na druhej priečke s mankom 1,29 s skončilo poľské duo Filip Brzezinski, Andrzej Brzezinski, tretí boli domáci Sašo Taljat a Luka Božič (+3,20). Škantárovci boli medzi deblkanoistami v prvom odjazdenom finále na čele výsledkovej listiny a „škrt“ pre nestále podmienky od jury im neprišiel vhod. Pri následnom „opravnom“ finále boli šiesti.

Víťazi semifinále David Florence, Richard Hounslow z Veľkej Británie obsadili napokon až 10. priečku.

Zostávajúce dve nedeľňajšie disciplíny – súťaže hliadok žien 3xK1 a hliadok mužov 3xC2 organizátori zrušili.

Súhrn výsledkov nedeľňajších finálových disciplín v rámci 4. kola Svetového pohára vo vodnom slalome v slovinskom Tacene:

MUŽI:

C2: 1. Gauthier Klauss, Matthieu Peche (Fr.) 117,41 (0 tr. sekúnd), 2. Filip Brzezinski, Andrzej Brzezinski (Poľ.) 118,70 (0), 3. Sašo Taljat, Luka Božič (Slovin.) 120,61 (2),…6. Ladislav Škantár, Peter Škantár 122,97 (0),…v semifinále13. Matúš Gewissler, Juraj Skákala 129,03 (0), 16. Tomáš Kučera, Ján Bátik (všetci SR) 134,92 (2) – nepostúpili do 10-členného finále

hliadky 3xC2: finále sa neuskutočnilo

ŽENY:

K1: 1. Jessica Foxová (Aus.) 117,60 (0 tr. sekúnd), 2. Corinna Kuhnleová (Rak.) 117,94 (0), 3. Eva Terčeljová (Slovin.) 119,37 (0),…6. Jana Dukátová (SR) 123,76 (2),…v piatkovej kvalifikácii 34. Kristína Nevařilová 128,16 (2), 35. Kristína Zárubová (všetky SR) 129,07 (2) – nepostúpili do 30-členného semifinále

hliadky 3xK1: finále sa neuskutočnilo

Viac k osobe Alexander SlafkovskýJán BátikJana DukátováLadislav ŠkantárMatej BeňušPeter Škantár