Slovenskí študenti začínajú stavať Reťazové reakcie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Foto: BASF Slovensko spol. s r. o.

BRATISLAVA 1. októbra (WBN/PR) – CHEMGENERATION.COM, už trojročný edukačný webový portál, sa odteraz stáva centrom zaujímavej prírodovednej súťaže pre študentov stredných škôl a osemročných gymnázií. Vedecká súťaž „Reťazová reakcia“ sa zameriava na študentov stredných škôl a osemročných gymnázií, ukazuje im kreatívnu stránku vedy, i to, že chémia môže byť krásna a zábavná. Súťaž je založená na zvedavosti študentov a ich schopnostiach riešiť problémy, keďže musia používať vlastné vedomosti získané v škole pre zostavenie jedinečného, fyzikálno-chemického zariadenia.

Úlohou súťažných tímov je vytvoriť stroj založený na reťazovej reakcii, ktorý funguje vďaka sérii fyzikálnych dejov a chemických reakcií. Súťažiaci budú potrebovať teoretické znalosti a taktiež svoju kreativitu a experimentálneho ducha. Vedecká súťaž Reťazová reakcia štartuje dnešným dňom v 6 krajinách strednej Európy, vrátane Slovenska.

Organizátorom súťaže je chemická spoločnosť BASF. Na Slovensku projekt podporili významné odborné a vzdelávacie inštitúcie: Slovenská spoločnosť chemická, Zväz chemického a farmaceutického priemyslu SR, Ústav polymérov Slovenskej akadémie vied i Združenie učiteľov chémie. Zmysel projektu je jednoduchý: pritiahnuť mladých ľudí ku chémii, ktorá napriek svojmu významu stále nepatrí medzi obľúbené školské predmety.

Každý rok vymýšľame hravé a zaujímavé vzdelávacie projekty, aby sme stredoškolákom tlmočili kľúčové posolstvo: Chémia je cool! Minulý rok sme zostali ešte vo virtuálnom svete a našu on-line hru FUTURE CITY hralo viac ako 50 000 mladých ľudí. Tento rok sme sa však rozhodli vykročiť z virtuálneho sveta a zasvätiť ho praktickej vedeckej hre s názvom Reťazová reakcia,“ povedal Filip Dvořák, Head of Communications & Government Relations v BASF Central Europe. „Počas jari tohto roka súťaž overila kreativitu študentov už v troch krajinách: Česku, Srbsku a Rumunsku. Bolo krásne sledovať všetky tie úžasné stroje fungujúce na princípe reťazovej reakcie, ktoré študenti vytvorili spolu so svojimi učiteľmi. Súťaž sa stala skvelou príležitosťou získať viac poznatkov o fyzikálnych dejoch a chemických reakciách z každodenného života zábavným, hravým spôsobom. Som si istý, že táto edukačná súťaž bude obľúbená a prinesie vynikajúcu skúsenosť i slovenským stredoškolákom.“

Chémia a fyzika hýbu svetom okolo nás, teraz je rad na vás, aby ste ich rozhýbali!

Základ prírodovednej súťaže Reťazová reakcia tvoria zvedavosť, nápaditosť a schopnosť riešiť problémy. Úlohou tímov zložených z maximálne 5 študentov vo veku 15-19 rokov je využiť teoretické vedomosti zo školy pri tvorbe unikátneho chemicko-fyzikálneho stroja. Hnacím motorom súťaže je postaviť čo najpôsobivejší stroj fungujúci na princípe fyzikálnych dejov a chemických reakcií.

Pod dohľadom učiteľa chémie alebo fyziky budú na tvorbe stroja pracovať školské tímy. Povinnosťou každého z nich je vytvoriť stroj s aspoň desiatimi na seba nadväzujúcimi krokmi, pričom minimálne tri z nich budú mať chemický základ. Študenti tak využijú v praxi tie vedomosti, ktoré si doposiaľ osvojovali často len v teórii. Použiteľných chemických pokusov je hneď niekoľko: zmena farby acidobázických kvapalín, vodivosť solí či využitie galvanických článkov.

Stroj nemusí byť na prvý pohľad sofistikovaný. Študenti môžu pri jeho zostrojovaní použiť i najobyčajnejšie predmety a naučiť sa niečo nové o pojme recyklácia.

Do prírodovednej súťaže Reťazová reakcia sa môžu zapojiť stredoškolské tímy svojou registráciou (od 1. októbra do 15. novembra) a zaslaním videa s funkčným strojom založeným na reťazových reakciách (formulár bude k dispozícii od 1. novembra do 15. novembra 2013) na webovej stránke CHEMGENERATION.COM.

Spoločnosť BASF myslela i na inšpiráciu: na tejto edukačnej webové stránke sú k dispozícii ukážkové videá fyzikálnych dejov a chemických reakcií, ako aj návrh predmetov, ktoré je možné pri stavbe kreatívneho stroja použiť. Vyhlásenie víťazov národného kola bude mať na starosti profesionálna porota zložená z expertov partnerských inštitúcií. Špeciálna cena čaká i na tím, ktorého stroj najviac zaboduje u širokej verejnosti na základe on-line hlasovania pre najzaujímavejší stroj. Každý člen porotou oceneného tímu (samozrejme vrátane učiteľa i samotnej školy) spolu s víťazným tímom verejnosti získa hodnotné výhry.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BASF Badische Anilin- & Soda-Fabrik