Slovenskí tenisti remizujú s Rumunmi, bod získal Kližan

Martin Kližan postúpil do druhého kola Roland Garros
Slovenský tenista Martin Kližan (na zábere) si v prvom kole Roland Garros poradil s Američanom Francesom Tiafoem hladko v troch setoch 6:2, 6:1, 6:4. Foto: SITA/AP

KONSTANCA 17. júla (WEBNOVINY) – Slovenský tenista Martin Kližan zdolal domáceho Adriana Ungura za 93 minút 6:4, 6:2, 6:0 a po piatkových dvojhrách vyrovnal stav súboja Rumunsko – Slovensko na 1:1 v rozhodujúcom 2. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2015 tenisových reprezentačných družstiev mužov. Hrá sa na antuke v klube IDU v prímorskom letovisku Konstanca.

Gombos premrhal náskok

V úvodnej piatkovej dvojhre získali Rumuni prvý bod zásluhou svojej jednotky Mariusa Copila, ktorý zdolal Norberta Gombosa v štvorsetovej dráme za 3:49 h 7:6 (5), 6:7 (6), 6:4, 7:6 (10). Vyrovnané stretnutie rozhodli nepremenené šance Gombosa v prvom aj štvrtom sete, keď si vypracoval náskok 4:1 aj 5:3, ale nevyužil ho vrátane troch setbalov.

„Som sklamaný. Bolo to aj o maličkostiach, ktoré som nezvládol. Vo štvrtom sete, keď som viedol, súper bol už nalomený, ale diváci ho zakaždým dostali naspäť do hry. Marius navyše výborne podával. Škoda, že som nedotiahol zápas aspoň do piateho setu. Zo začiatku som cítil nervozitu, ale neskôr som sa uvoľnil. Ešte raz škoda, že som nevyužil svoje šance,“ rekapituloval pre RTVS v dejisku zápasu Norbert Gombos.

Copil neoplýval sebaistotou

Dvadsaťštyriročný Copil figuruje na 180. pozícii v renkingu (ATP). Rovesníkovi Gombosovi patrí 126. stupienok. Bol to ich prvý vzájomný duel. Rumun má teraz v DP bilanciu 10:5 (z toho vo dvojhre 8:3), ťahá sériu už piatich úspechov vrátane štvorhry. Galantský rodák aktuálne stojí 2:5 (v singli 2:4).

Som rád, že som pre našu krajinu získal tento bod. Po dvoch týždňoch výluky a zranení nohy som totiž neoplýval priveľkou sebaistotou. Som rád, že sa mi podarilo uspieť, hoci som aj nepredviedol môj optimálny tenis. Vedel som, že Gombos máva ťažkosti v dôležitých situáciách. Poznám ho z turnajov a tušil som, čo od neho očakávať. Teší ma, že som sa napokon vyhol piatemu setu,“ povedal Copil pre TVR1.

„Mariusov bod je veľmi významný preňho aj celý tím. Môže položiť základ nášho celkového úspechu. ´Adi´ Ungur teraz môže hrať v oveľa príjemnejšom rozpoložení. Môže odovzdať všetko, nemá čo stratiť, všetok tlak bude na Kližanovi,“ upozornil Horia Tecau, čerstvo wimbledonský šampión vo štvorhre.

Norbert Gombos

Ungur sa Kližana nezľakol

Martin Kližan daviscupovú bilanciu vo dvojhre zlepšil na 12:7 a splnil úlohu favorita a lídra slovenského tímu. Adrian Ungur (199. v renkingu ATP) v tomto roku až dosiaľ nehral zápas proti hráčovi z prvej stovky rebríčka, ale Kližana (38.) sa nezľakol.

Po vyrovnanom prvom sete však slovenský tenista v zostávajúcich dvoch nepustil rumunského súpera takmer k ničomu a za stavu 5:0 v treťom sete využil prvý mečbal bodom priamo z podania. Zápas dohrával Kližan v exhibičnom štýle. V celom stretnutí neprehral ani raz svoje podanie a nečelil brejkbalu.

Kapitán slovenského tímu Miloslav Mečíř po piatkovom dianí v klube IDU pre server Sloveského tenisového zväzu povedal: „Cítili by sme sa lepšie, keby to bolo 2:0 pre nás, ale musím uznať, že Copil zahral veľmi dobrý zápas. Čakal som, že to pôjde rýchlejšie. Copil a Gombos hrali pomerne rýchlo, aj dobre podávali, napokon hrali až štyri hodiny. O každý gem sa ťahali veľmi dlho. Na konci mal viac psychických síl Rumun poháňaný domácim publikom. To aj rozhodlo. Noro Gombos mal svoje šance, spravil však pár chýb a postavil Copila na nohy. A ten to dokázal využiť. Martin Kližan zahral výborný zápas, podal sústredený výkon a svojho súpera deklasoval. Od stavu 4:4 jasne dominoval na dvorci, ukázal, že je hráčom stovky. Hral veľmi efektívne a na Ungura to platilo. Mrzí ma stratený bod. Keby bolo 2:0, bolo by to pre nás veselšie.“

Mečíř je pred štvorhrou realista

Pred sobotňajšou štvorhrou, v ktorej budú Rumuni Horia Tecau a Florin Mergea vysokými favoritmi proti predbežne nominovaným Andrejovi Martinovi a Igorovi Zelenayovi, Mečíř realisticky poznamenal: „Vyzerá to tak, že musíme vyhrať obe dvojhry. Netvrdím, že vo štvorhre nie sú šance, ale v nej to bude oveľa ťažšie, Rumuni majú silný pár.“

Na otázku, či neuvažuje s nasadením Martina Kližana do štvorhry, Mečíř odpovedal: „Musíme počkať až sa Martin zregeneruje. Je v dobrej forme, musíme to prebrať na porade. Vypúšťať bod zo štvorhry za tohto stavu by nebolo rozumné. Budeme sa snažiť urobiť všetko pre víťazstvo.“

Postupujúci bude 18. – 20. septembra účinkovať v play-off o svetovú skupinu 2016 týchto MS tímov pod hlavičkou Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Zdolaný zostane v I. skupine euroafrickej skupiny, v ktorej finalista ročníka 2005 Slovensko je nepretržite od sezóny 2007.

Davisov pohár 2015 tenisových reprezentačných družstiev mužov – rozhodujúce 2. kolo I. skupiny euroafrickej zóny – priebežne:
RUMUNSKO – SLOVENSKO 1:1 po piatkových dvojhrách

(17. – 19. júla, Konstanca, antuka v klube IDU)