Slovenskí tenisti remizujú s Ukrajinou, bod získal Lacko

Lukas lacko
Lukáš Lacko počas zápasu na turnaji v Dauhe Foto: SITA/AP

KREMENČUK 1. februára (WEBNOVINY) – Stav stretnutia Ukrajina – Slovensko v 1. kole I. skupiny euroafrickej zóny Davisovho pohára 2013 tenisových reprezentačných družstiev mužov po piatkových dvojhrách je nerozhodný 1:1.

O prvý bod domáceho tímu sa postarala jeho jednotka Alexandr Dolgopolov, ktorý zdolal debutanta v daviscupovom družstve SR Andreja Martina hladko 6:2, 6:2, 7:5.

V druhom singli líder hostí Lukáš Lacko vyhral nad dvojkou domácich Sergijom Stachovským 6:2, 5:7, 7:6 (5), 6:4.

Slováci hrajú na tejto úrovni od roku 2007. V spomenutej sezóne i v roku 2008 prehrali v play-off o elitnú šestnástku (s Kórejskou republikou, resp. Srbskom), v ostatných štyroch edíciách zvládli „záchranárske práce“: v roku 2009 to bolo proti Macedónčanom, potom proti Bielorusom, v roku 2011 doma práve proti Ukrajincom, ktorých zdolali 4:1 a vlani v septembri doma zdolali Portugalčanov.

Víťaz duelu Ukrajina – SR si 5. – 7. apríla vo finálovom 2. kole zmeria sily so Švédmi o možnosť predstaviť sa v „prelínačke“ o svetovú skupinu Davis Cupu 2014.

Neúspešný debut Martina

Andrej Martin

Dvojka tímu hostí Andrej Martin prehral v úvodnej z dvoch piatkových dvojhier s lídrom domácich Alexandrom Dolgopolovom 2:6, 2:6, 5:7. Pri svojej premiére v DP uhral len deväť gemov a favorizovanému 23. mužovi singlového poradia nenarobil veľké problémy.

Debutant v tíme SR Martin prehral hneď úvodnú hru, v ktorej mal výhodu podania.

Svoj servis si neudržal ani v piatej hre, pričom Ukrajinec zvládol všetky gemy pri svojom podaní a ujal sa vedenia. Druhý set mal tiež jednoznačný priebeh. Martin si najprv neudržal svoje podanie, ale potom zariskoval a zobral servis svojmu súperovi. Séria brejkov však pokračovala aj v tretej hre a Dolgopolov sa ujal vedenia 2:1. Domáca jednotka už do konca tohto dejstva nezaváhala pri svojom podaní, navyše k tomu pridala na príjme víťaznú piatu hru a triumfovala 6:2.

Dvadsaťtriročný Bratislavčan nevstúpil dobre ani do tretieho setu: opäť ťahal za kratší koniec pri svojom podaní a dvadsaťtrojka singlového poradia potvrdila brejk pri vlastnom servise. Následne obaja tenisti potiahli šnúru siedmich hier bez straty podania. Andrej Martin ešte zabojoval, brejkol svojho súpera, čím vyrovnal na 5:5, ale jedenástu hru získal držiteľ dvoch singlových titulov z hlavného okruhu. Dolgopolov následne potvrdil brejk, čo znamenalo víťazstvo 7:5 v treťom sete v prospech Ukrajincov, ktorí sa zaslúžene ujali vedenia.

Andrej Martin hral v prvých dvoch setoch s priveľkým rešpektom. V treťom sete hru vyrovnal, bojoval, ale ani raz neviedol a súpera nedostal pod tlak. Doplatil na slabší servis počas celého zápasu,“ zhodnotil stretnutie na oficiálnej stránke Slovenského tenisového zväzu (STZ) jeho generálny sekretár a vedúci výpravy Igor Moška.

Lacko nakoniec zlomil odpor súpera

O vyrovnanie sa postaral Lukáš Lacko, ktorý v súboji so 109. hráčom v rebríčku dvojhry Sergijom Stachovským zvíťazil 3:1 na sety, pričom kľúčové bolo tretie dejstvo vrcholiace až v tajbrejku. V ňom viedol Ukrajinec 5:3, ale hosťujúci tenista získal štyri loptičky po sebe a tým aj celý set.

„Bol to zápas vynikajúcej úrovne. Až do stavu 6:2, 5:2 pre Lacka hral Lukáš fantasticky. Ja som ho ešte nevidel hrať tak dobre v Davis Cupe. Potom sa to aj s prispením čiarových rozhodcov otočilo, ale Lukáš sa dokázal vyrovnať s ich verdiktmi aj s nepriazňou publika. Dôležité bolo, že zvládol tretí set, v ktorom bol brejk dole a do tajbrejku nevstúpil najlepšie. Napokon ho však získal pre seba a vo štvrtom sete pokračoval v parádnom výkone zo začiatku duelu. Sme spokojní, že sme naplnili ambície a získali sme v piatok jeden bod,“ zhodnotil z dejiska pre agentúru SITA Igor Moška a dodal: „Za nás nastúpia vo štvorhre na 99 percent Polášek so Zelenayom. Stále platí to, čo som avizoval: myslím si, že o osude celého zápasu rozhodne práve štvorhra. Musíme si ešte počkať, ako zareagujú na vývoj domáci, je možné, že v debli nastúpia iní hráči ako pôvodne nominovaní.“

UKRAJINA – SLOVENSKO 1:1 po piatkových dvojhrách

(1. – 3. februára na tvrdom povrchu Greenset v hale klubu Premier v Kremenčuku)

Alexandr Dolgopolov – Andrej Martin 6:2, 6:2, 7:5

Sergij Stachovskij – Lukáš Lacko 2:6, 7:5, 6:7 (5), 4:6