Slovenskí vodní slalomári postúpili v Nemecku do semifinále

Macova
Slovenská reprezentantka Katarína Macová počas finálovej jazdy kategórie C1 ženy, na MS vo vodnom slalome. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

AUGSBURG 10. mája (WEBNOVINY) – Všetkých sedem slovenských lodí, ktoré sa predstavili vo štvrtkovom bloku kvalifikácií na XIII. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v nemeckom Augsburgu, uspelo a vybojovalo si účasť v sobotnom semifinále.

Z najlepšej pozície z nich pôjde v hlavnej súťaži kanoistka Katarína Macová. Premiérová majsterka Európy z roku 2010 obsadila v kvalifikácii C1 žien druhé miesto. Po prvom kole bola desiata, v druhom potom predviedla technicky výbornú jazdu bez jediného nedovoleného dotyku bránky a poskočila až na druhú priečku. Iba o 45 stotín sekundy ju predstihla Češka Kateřina Hošková.

Česko a Nemecko budú mať v tejto najmladšej kategórii v desaťčlennom semifinále po tri pretekárky. Nebude tam chýbať ani jedna z tria medailistiek minuloročného šampionátu v španielskom Seu d´Urgell – víťazná Caroline Loirová z Francúzska (postúpila z 9. miesta) a Nemky Mira Louenová (4.) a Lena Stöcklinová (8.). Katarína Macová skončila vlani štvrtá.

Úlohu favoritov potvrdili aj kanoisti spod Tatier

Svoju výnimočnosť v rámci európskej vodnoslalomárskej elity potvrdili aj kanoisti spod Tatier a všetci traja bezpečne postúpili do sobotného semifinále. V kvalifikácii si s

Oficiálne výsledky – kvalifikácia:

C1 ženy:

1. Kateřina Hošková (ČR) 115,68 (4 trestné sekundy), 2. Katarína Macová (SR) 116,13 (0), 3. Mallory Franklinová (V.Brit.) 120,18 (2), 4. Mira Louenová (Nem.) 120,36 (4), 5. Claire Jacquetová (Fr.) 121,06 (4), 6. Michaela Grimmová (Nem.) 121,37 (4)

C1 muži:

1. Tony Estanguet (Fr.) 93,03 (0 trestných sekúnd), 2. Sideris Tasiadis (Nem.) 93,24 (0), 3. David Florence (V. Brit.) 93,66 (0), 4. Alexander Slafkovský (SR) 94,36 (0), 5. Benjamin Savšek (Slovin.) 94,91 (0), 6. Christos Tsakmakis (Gr.) 95,40 (0), 7. Michal Martikán (SR) 95,44 (0), … 10. Matej Beňuš (obaja SR) 96,17 (0)

K1 mužov:

1. Paul Böckelmann (Nem.) 88,10 (0 trestných sekúnd), 2. Sebastian Schubert (Nem.) 89,89 (0), 3. Vavřinec Hradílek (ČR) 90,21 (2), 4. Peter Kauzer (Slovin.) 90,52 (0), 5. Luboš Hilgert (ČR) 90,97 (0), 6. Dariusz Popiela (Poľ.) 91,29 (0), … 12. Martin Halčin 92,09 (0), 27. Ján Šajbidor 94,14 (0), 29. Kamil Kaniščák (všetci SR) 94,36 (0)

prehľadom postrážili postupové priečky, umiestnili sa v najlepšej desiatke. Najlepší z nich bol Alexander Slafkovský, ktorý skončil štvrtý, Michala Martikána klasifikovali na 7. mieste a Matej Beňuš sa zaradil na desiatu pozíciu.

Matej Beňuš bol v neoficiálnej výsledkovej listine piaty, dodatočne mu však k dosiahnutému času druhého kola pripočítali 50-sekundovú penalizáciu za vynechanie jednej z bránok, a tak sa mu počítal čas z prvej jazdy.

Víťazom kvalifikácie C1 sa stal dvojnásobný olympijský víťaz a obhajca titulu z minuloročného šampionátu v španielskom Seu d´Urgell Francúz Tony Estanguet. Namále mal majster sveta z vlaňajšieho šampionátu v Čunove a bronzový medailista z ME 2011 jeho krajan Denis Gargaud Chanut, ktorý postúpil do semifinále ako posledný dvadsiaty.

Do semifinále sa kvalifikovali aj slovenskí kajakári

Stopercentnú úspešnosť slovenskej výpravy potom zavŕšili kajakári. V 63-člennom štartovom poli K1 mužov uspeli a rovnako ako kanoisti aj v tejto kategórii všetci traja postúpili do sobotného semifinále.

Najlepšie z nich si počínal Martin Halčin,
SITA/Gabriel Lipták

ktorý potvrdil svoj post slovenskej kajakárskej jednotky. Vďaka času z druhej jazdy obsadil výborné 12. miesto len 9 stotín sekundy (0,09) za obhajcom titulu zo Seu d´Urgell 2011 Talianom Danielem Molmentim. Ján Šajbidor s Kamilom Kaniščákom boli na postupových priečkach už po prvom kole. V druhom sa síce nezlepšili, ale postupové pozície si udržali. Majstra Európy z roku 2007 Jána Šajbidora klasifikovali na 27. mieste, Kamil Kaniščák skončil dvadsiaty deviaty. Do semifinále sa kvalifikovalo prvých tridsať slalomárov.

Víťazom kvalifikácie kajakárov sa stal domáci Nemec Paul Böckelmann, ktorý už v prvom kole predviedol skvelú jazdu a aj keď v druhom už nedokázal svoj výkon zopakovať, ostal na prvej priečke.

Viac k osobe Alexander SlafkovskýJán ŠajbidorKatarína MacováMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánTony Estanguet