Slovenskí vojaci by mali v Afganistane školiť aj letcov

Do Afganistanu odišli desiatky slovenských elitných vojakov
Slávnostný pochod počas slávnostného nástupu príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia odchádzajúcich plniť úlohy do operácie ISAF v Afganistane. Žilina, 6. jún 2014. Foto: SITA/Milo Fabian

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí vojaci by mali v Afganistane školiť aj letecký a technický personál Afganskej národnej armády. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

K Slovenským vojakom v Afganistane sa pridajú ďalší

Na základe požiadaviek partnerov Slovensko už pripravuje takýchto odborníkov na vyslanie do operácia Resolute Support. Vládou a parlamentom odsúhlasený počet vojakov pôsobiacich v tejto krajine sa tým nezvýši, potrebné bude odobriť doplnenie úloh. V Afganistane môže pôsobiť do 66 slovenských vojakov.

Slovenských vojakov v Afganistane v najbližšom čase doplní 12 kolegov. Plniť budú úlohy v oblasti komunikačných a informačných systémov NATO, ktoré zabezpečujú činnosť jednotlivých veliteľstiev, uvádza sa na stránke ozbrojených síl. Budú pôsobiť ako systémoví administrátori siete, komunikační administrátori sietí LAN a WAN a budú zastávať aj pozície v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Primárnym cieľom misie Resolute Support je podpora

Po desiatich rokoch sa minulý rok skončila v Afganistane bojová operácia ISAF a jej prirodzeným pokračovaním sa od januára stala nebojová misia Resolute Support. Jej primárnym cieľom je podpora, ale aj poradenstvo a výcvik afganských bezpečnostných síl. V Afganistane má Slovensko v súčasnosti nasadených približne štyridsať vojakov.

Ich jadro tvoria členovia 5. pluku špeciálneho určenia – útvaru Síl pre špeciálne operácie. Okrem vojakov školiacich afganských kolegov pôsobí priamo v Kábule niekoľko slovenských vojakov v najvyššom veliteľstve Resolute Support a dvaja zdravotníci v poľných nemocniciach. V štruktúre najvyššieho veliteľstva špeciálnych síl v Afganistane NSOCC-A reprezentuje Slovenskú republiku jeden kmeňový člen 5. pluku špeciálneho určenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom