Slovenskí vojaci odišli na medzinárodné vojenské cvičenie Black Swan, precvičia si spoluprácu so spojencami

Vojenské cvičenie NATO
Foto: ilustračné, SITA/AP

Slovenskí vojaci si precvičia spoluprácu so spojencami na medzinárodnom vojenskom cvičení Black Swan 2021. Ide o spoločný výcvik spojeneckých ozbrojených síl, ktorého cieľom je posilniť spoluprácu a súčinnosť v oblasti výcviku a zvyšovania operačnej pripravenosti.

Výmena poznatkov a skúseností

Cvičenie začalo v pondelok a trvať bude do 14. mája 2021. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

„Spoločné výcvikové aktivity sú nenahraditeľnou súčasťou budovania medzinárodnej spolupráce v oblasti obrany a bezpečnosti. Zároveň ide o jedinečnú príležitosť na zladenie postupov našich ozbrojených síl, ako aj výmenu poznatkov a skúseností,“ uviedol minister obrany Jaroslav Naď.

Precvičia si spoluprácu

Ako priblížil náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko, cvičenie je primárne zamerané na integráciu a interoperabilitu spojeneckých síl na základe regionálneho scenára a cielene vytvára situácie, na ktoré môžu vojaci Ozbrojených síl Slovenskej republiky naraziť v nekonvenčnom a hybridnom prostredí.

„Niekoľkým desiatkam našich profesionálnych vojakov, ktorí sa na cvičení zúčastňujú, to umožňuje precvičiť si spoluprácu v prospech mnohonárodných zoskupení v oblasti velenia, riadenia a vykonávania operácií s cieľom posilniť stabilitu a bezpečnosť najmä v strednej Európe,“ uzavrel Zmeko.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoJaroslav Naď
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily SR